Arama sonuçlarınız

Evinizi Satarken Uzak Durmanız Gerekenler

Tarih: 24 Nisan 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Sahip olduğunuz evi en uygun ve en karlı şekilde satmak özellikle piyasayı ve çevreyi çok takip etmeyen biriyseniz zorlayıcı olabilir. Evinizin değerini doğru tespit etmek ve alıcılara doğru yansıtmak, evin gerekli tadilatlarını yaparak ayrılmak evinizi satmadan önce yapmanız gerekenlerden ilk akla gelen maddeler. Peki nelerden uzak durmalısınız? Rekabetçi bir piyasada hata yapmamak ve evinizi satarken uzak durmanız gerekenler için bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yazımıza başlamadan önce Emlaksat’ın evinizi satarken her an sizlerin yanında olduğunu ve düşük hizmet bedeli ile en iyi olanakları sunduğunu hatırlatalım. İletişim bilgilerini takip ederek uzman ekibimize ulaşabilir, en iyi hizmeti alarak evinizi satarken ayrıcalıklı olmaya hemen başlayabilirsiniz.

İşte karışınızda evinizi satarken uzak durmanız gereken belli başlı durumlar:

Evinizi Yanlış Fiyatlandırmak

En yaygın yapılan hatalardan biri olarak karşımıza çıkan evin değerini doğru belirleme durumu günümüzde uzmanlar yardımı ile kolaylıkla üstesinden gelinebilecek bir yanlıştır. Evinize hiçbir yardım almadan tek başınıza fiyat biçmeye çalışarak, onu satılmaya sunulan diğer evler arasında istemeden görünmez yapabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için SPK lisanslı uzman ekspertiz ekiplerinin yardımı ile evinizin gerçek değerini öğrenerek belirlenen bu fiyattan satışa sunabilirsiniz.

Taşınma Bütçenizi Hesaba Katmamak

Eğer şu anda oturmakta olduğunuz evinizi satıp farklı bir yere taşınmak istiyorsanız bu maddeyi kesinlikle atlamamalısınız. Her ne kadar ev alım ve satım maliyetlerinin yanında ufak bir bütçe gibi görünüyor olsa da taşınma süreci de oldukça meşakkatli ve bütçe gerektiren bir iştir. Taşınmayı planladığınız evin uzaklığı, yenilenme ya da tadilat süreci ve bütçesi gibi özellikleri gözden kaçırmamalı ve mutlaka plan yaparken bu durumları göz önünde bulundurmalısınız.

Taşınma Bütçenizi Hesaba Katmamak

Satışa Çıkarmadan Önce Ev Kontrolü Yapmamak

Evinizi satmadan önce mutlaka tadilata ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Doğalgaz boruları, su tesisatı ve giderler de diğer kontrol etmeniz gerekenler olarak karşımıza çıkıyor. Gerekirse evinizin boyalarını yenilemeli ya da yer döşemesini değiştirmelisiniz. Bu şekilde hem evinizin değerini artırır hem de ileride başınızı ağrıtabilecek durumların oluşmasını önlemiş olursunuz.

Evde eskimiş bir demirbaş eşya var ise bunu değiştirmeli ve evin ambiyansına uygun olmayan parçaları çıkarmalısınız. Ayrıca aydınlatması yeterli olmayan odaları mutlaka gözden geçirmeli gerekirse bir elektrikçi ile anlaşarak bu durumu çözüme kavuşturmalısınız. Bütün bunlar sayesinde satmaya çalıştığınız eviniz çok daha göz alıcı bir görüntüye kavuşacak ve siz satış esnasında sıkıntı yaşamayacaksınız.

Evin içerisinde o günün şartları ile düzeltemeyeceğiniz bir kusur mevcut ise de bunu alıcılara belirtmelisiniz bu şekilde hem kendinizin hem de karşı tarafın satış işleminden sonraki memnuniyetini sağlamış olursunuz.

Satışa Çıkarmadan Önce Ev Kontrolü Yapmamak

Evin Fotoğraflarını Önemsememek

Eviniz ilan sitelerinde listelenirken onu öne çıkaracak olan iki unsur kaliteli fotoğraflar ve çarpıcı bir başlıktır. Günümüzde profesyonel fotoğrafın önemi küçümsenemeyecek derece önem arz ederken siz, evinizi rakiplerinizden daha kötü bir çekimle pazarlamaya çalışırsanız potansiyel alıcıları kendinize çekmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Evinizin fotoğraflarını kendiniz çekmeyi planlıyorsanız cep telefonu kameraları yerine bir makine kullanarak evinizin ilanı için daha net ve açık fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ya da bir fotoğrafçı ile anlaşarak bu işi yapmasını ondan isteyebilirsiniz. Eviniz müstakil ise drone teknolojisini kullanarak çekim yaptırabilir, ilanınızı farklı boyutlara taşıyarak alıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Evin Fotoğraflarını Önemsememek

Evinizi Alıcılara Doğru Biçimde Gezdirmemek

İlan listeleme aşamasından sonra evi yakından görmek isteyen alıcılar mutlaka karşınıza çıkacaktır. Bu noktada evi satmak isteyen sahibi olarak size düşen evinizin öne çıkan noktalarını etkileyici ve tatlı dilli bir üslupla karşınızdakilere aktarmaktır. Eve bakmaya gelen kişiler evde gezerken bir kenarda konuşmadan durmanız potansiyel alıcılar için eksi bir durum oluşturabilir. Bu nedenle alıcılarla uygun oranda iletişime geçmeli, onlara karşı açık olmalı ve evinizin alıcıların dikkatini çeken özelliklerini etkileyici şekilde aktarmalısınız.

Evi Temizlemeden Satmaya Çalışmak

Tadilat ve tamirat işlerinden sonra yapılması gereken bir madde olarak karşımıza çıkan temizlik ev satarken atlanmaması gereken noktalardan biridir. Gerek fotoğrafların güzelliği için gerek ise evi görmeye gelen alıcıların ilgisi için önem arz eden temizlik ev tamamen boşaltıldıktan sonra mutlaka yapılmalıdır. Tadilat tozu içerisinde kalmış bir evi alıcılara güzel bir şekilde tanıtmak sizin için zorlayıcı olabilir. Ufak gibi görünen ama görünüm ve ilk izlenim açısından fazlasıyla değerli olan bu durumu da gözden kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Evi Temizlemeden Satmaya Çalışmak

Evinizi satarken uzak durmanız gerekenler adına belirlediğimiz maddeleri sizlerle paylaştık. Bütün bu maddelerin üstesinden kolayca gelmek Emlaksat sayesinde mümkün. Türkiye’nin ilk dijital emlak şirketi Emlaksat ile evinizi hızlı, güvenilir ve düşük hizmet bedeli ile satarsınız. Yukarıda saydığımız bu yanlışlarla tek başınıza baş etmek istemiyor ve profesyonel bir yardım arıyorsanız iletişim bilgilerini takip ederek bizlere ulaşabilir ve evinizi satarken rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link