Arama sonuçlarınız

Fransız Balkon Nedir?

Tarih: 5 Şubat 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Fransız balkonları, şık ama dar balkonlar olarak özetlemek mümkündür.

Günümüzde estetik kaygılar hemen hemen herkesin en önem verdiği konu haline geldi. Kişisel görüntümüzden, arabamıza kadar artık gözümüze estetik açıdan güzel gelen ürünü seçmeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca hayatımızın büyük bir çoğunu geçirdiğimiz evlerimiz de bu konudan nasibini aldı. Artık konut dizaynları da belli başlı estetik kaygılara göre şekillenmektedir. Fransız balkon kavramı da tam bu noktada devreye giriyor diyebiliriz.

Balkonlara özellikle Türkiye’de evlerin en sevilen yerlerinden biridir demek mümkündür. Temiz hava almamızı sağlayan yeri geldiğinde de dış dünya ile olan bağlantımızı sağlayan yerlerdir. Eskiden beri konut dizaynlarının vazgeçilmezi olan balkonlarda dönem dönem tercih edilen modeller değişmektedir.

Eskiden Türkiye’de oldukça tercih edilen Fransız balkonu belli bir süre sonra popülerliğini yitirmişti. Ancak Fransız balkonu Türkiye’de kaybettiği popülerliğini son yıllarda yeniden kazanmaya başlamıştır. Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da Fransız balkon trendinin arttığını söylemek mümkündür. Bu balkon, mimari olarak işlevden ziyade daha çok süsleme ve dekorasyon amacı ile kullanılmaktadır. Fransız balkonu ismi de Paris’teki mimari anlayış ile özdeşleşmesinden gelmektedir. Bu balkonun estetik kaygısı bu kadar yüksek bir topluluktan gelmesi herhalde kimse için şaşırtıcı olmamıştır.

Fransız balkonu tanımlamak gerekirse pencere önüne yerleştirilmiş ve yaklaşık 50 cm uzunluğunda olan çıkıntılara sahip olan balkon türüdür. Fransız balkonun arkasında kalan pencere tavandan yere kadar uzanan büyük ölçekli ve tam boy pencerelerdir. Bu balkonların önlerinde bulunan pencereler de Fransız Cam olarak adlandırılır. Aynı zamanda bu pencerelerin komple açılma imkanı da bulunmaktadır. 

Güvenli Fransız Balkonu Nasıl Olur?

Fransız balkonu, balkon kapısı açıldıktan sonra bir adımlık mesafe kadar dışarı çıkması vardır. Bu kısım korkuluklu bölüm olarak tanımlanmaktadır. 

Güvenli olup olmaması ise kafalarda soru işareti yaratan bir konudur. Güvenlik herkes için oldukça kritik bir konudur. Fransız balkonların güvenirliliğinde, yapımında kullanılan malzeme ile inşaat tekniği seçimi çok önemlidir. Eğer sağlam malzeme ve doğru bir teknik kullanılırsa oldukça güvenli yapılardır.  Güvenlik konusu ayrıca deprem yönetmeliğinde oldukça net bir biçimde belirtilmiştir. Yönetmeliğe göre kornişler, konsol şeklindeki balkonlar ve çatı saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak yapılabilir ve serbest konsol uzunluğu 1.5 metreden çok olamaz. Konsol şeklindeki merpenlerin (merdiven) konsol uzunluğu ise en fazla 1 metre olabilir ve bu hükümler kerpiç duvarlı yapılar için geçerli değildir.

Fransız Balkonlar için Dekorasyon 

Fransız balkonlar renkli saksılı çiçek kullanımı ile oldukça şık bir hale bürünürler.

Şık balkonlar dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Fransız balkonlar gelmektedir. Genelde görmeye alışmış olduğumuz balkon anlayışının aksine daha darlardır. Bu özellik Fransız balkonları için zaman zaman negatif bir taraf olarak görülmektedir. Fakat güzel bir dekorasyon ile bunu da pozitif bir tarafa çevirmek mümkündür. 

Maksimum ufak bir masa ve iki ufak sandalyeye izin verse de, önünü rengarerenk çiçeklerle süslemek olasıdır. Böylelikle hem şık hem de ferah bir görünüm sağlamış oluruz. Ayrıca binaya dışarıdan bakan insanlar için de oldukça güzel bir manzara oluşturur.

İstanbul’da özellikle Cihangir, Beyoğlu, Karaköy ve Balat gibi görece eski semtlerde oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Yeni yapılan konut projeleri ile beraber artık Kadıköy bölgesinde de görülmeye başlanmıştır.

Özellikle koronavirüs pandemisi de Fransız balkonlara karşı olan ilgiyi arttırdı demek mümkündür. Eskiden klasik balkon modeli daha çok tercih edilirdi. Artık en azından bir adım da olsa dışarı çıkıyor olma hissiyatı ve tüm vücudun güneşi görebiliyor olması insanlar için bulunmaz bir nimet haline geldi. Sosyal medyada da paylaşılan karantina dönemi fotoğraflarında gördüğümüz gibi hem Türkiye’de hem de tüm dünyada insanlar sık sık balkonlara çıkıp hava almayı ihmal etmediler. 

Özetle hem klasik balkonlar hem de Fransız balkonlar Türkiye’de hala popülerlik yarışında olan iki balkon türüdür diyebiliriz. Kimileri daha geniş masaların sandalyelerin olduğu klasik balkonları tercih etse de kimileri de minimal fakat oldukça şık Fransız balkonlarını tercih ediyor. 

Emlaksat hem klasik balkonlara hem tekrar popüler olan Fransız balkonlara sahip olan evlere ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Teknoloji destekli bir iş modeli kullanan Emlaksat, sizlere bu hizmetleri en kaliteli, güvenilir ve ekonomik bir şekilde sunmayı vaat ederek sizleri öncelemektedir. Şimdi sizler de Emlaksat’ın uzman ekibi ile iletişim bilgileri üzerinden görüşebilir, bu eşsiz hizmeti almaya hemen başlayabilirsiniz. 

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link