Arama sonuçlarınız

Konut Satışlarında Mevsimsellik: Evimi ne zaman satmalıyım?

Tarih: 28 Nisan 2023
Son güncelleme: 28 Nisan 2023

Konut satışları, Türkiye’de son yıllarda önemli bir ekonomik gösterge haline gelmiştir. TÜİK’in son on yıla ait verilerine bakıldığında, konut satışlarının aylara göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Bu farklılık, mevsimsellik ile ilişkilendirilebilir ve birçok faktöre bağlıdır.

Konut satışları son yıllarda Türkiye’de önemli bir ekonomik gösterge haline geldi ve TÜİK’in son 10 yıla ait verileri, mevsimsellik analizi yaparak konut satışlarındaki hareketlerin anlaşılmasını ve gelecekteki satış tahminlerinin yapılmasını sağlıyor. Bu yazıda, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son 10 yılın ortalama konut satış verileri üzerinden yapacağımız mevsimsellik analizine odaklanacağız. Bu veriler, inşaat sektörüne yatırım yapmak, ev satın almak isteyenler veya konut satışı yapanlar gibi çeşitli sektörler için gelecekteki satış beklentilerinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Konut Satışlarının Mevsimsellik Analizi

Son 10 Yılda Aylara Göre Ortalama Konut Satışları

Mevsimsellik, belli bir dönem içinde tekrar eden bir olayın belirgin bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Konut satışlarında mevsimsellik de yılın belirli zamanlarında satışların artması veya azalması şeklinde ortaya çıkar.

Konut satışlarının yıllık seyri incelendiğinde, 2013 yılından sonra genel bir artış trendi görülmektedir. Ancak bu artışın mevsimsel dalgalanmalardan da etkilendiği görülmektedir. Özellikle yaz aylarıyla beraber konut satışlarında bir artış yaşanır.

Bu mevsimsellik etkisini açıklamak için birkaç neden sıralanabilir. Öncelikle, yaz dönemi genellikle insanların taşınmak, ev almak ve satmak için daha uygun bir zaman olarak görülür. Çünkü bu dönemde çocuklar okul tatilinde olduğu için aileler taşınmak için daha uygun bir dönem olarak değerlendirirler. Ayrıca, yaz dönemi işletmeler için de yoğun bir dönemdir ve insanların daha fazla gelir elde etmeleri ve konut satın almaları daha kolay olabilir.

Veriler TÜİK üzerinden alınmıştır, Ocak-Mart dönemine 2023 verileri de dahildir.

Tablodan görüleceği üzere, en yüksek konut satış sayıları yaz aylarında gerçekleşmektedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ortalama 70.000’den fazla ikinci el konut satışı yapmıştır. Bu dönemde, ilk satışlar da genellikle artış gösterir. Bunun nedeni, yaz aylarında insanların ev satın alma ve taşınma planları yapmaya daha yatkın olmasıdır.

Diğer yandan, kış ayları (Ocak ve Şubat) genellikle konut satışlarının düşük olduğu dönemlerdir. Bu aylarda hava koşulları nedeniyle ev satın alma ve taşınma planları yapmak daha zordur. Ayrıca, yeni yılın başlaması insanların öncelikli olarak tatil planlarına ve harcamalarına yönelmesine neden olur. Yılın başında insanlar yeni bir yıl planlaması yapmak zorunda olduklarından, büyük bir konut satın alma işlemi bu planlara uygun olmayabilir.

Yıl sonu da konut satışlarının arttığı bir dönem olarak değerlendirilebilir. Bu dönemde havalar soğumaya başlar ve tatil sezonu sona erdiği için insanlar tekrar ev değiştirme veya yeni bir ev satın alma düşüncesiyle ilgilenirler.

Özellikle Aralık ayı, yüksek satış sayıları ile öne çıkmaktadır. Yılın sonuna yaklaşılması ve yeni bir yılın başlangıcına hazırlık yapılması, insanların ev satın alma planları yapmasına neden olabilir. Ayrıca sene sonuna yaklaşırken bazı bankalar, yıllık bilançolarını kapatmak için çeşitli kampanyalar düzenleyebilir ve bu kampanyalar kapsamında kredi faiz oranlarında indirime gidebilirler, bu da konut satışlarının artmasına sebep olabilir.

İkinci El Konut Satışlarında Mevsimsellik Etkisi

Veriler TÜİK üzerinden alınmıştır, Ocak-Mart dönemine 2023 verileri de dahildir. Her ay için son 10 yıl içinde değişimi daha net görebilmek adına ortalamaya vurulmuş konut satışlarını ilk ve ikinci el satış için görebilirsiniz.

Türkiye’deki ikinci el konut satışlarının mevsimsellik etkisi değerlendirildiğinde birinci el konut satışlarına benzer şekilde seyrettiği görülmektedir. Ek olarak birinci el konut satışları genellikle inşaat sektörünün yoğun olduğu yaz aylarında artar ikinci el konut satışları ise mevsimden bağımsız olarak da gerçekleşebilir.

İkinci el konut alımı daha çok kişisel nedenlere bağlıdır. Genellikle insanların mevcut evlerini değiştirmeleri veya yatırım amaçlı olarak gerçekleştirilir. Bu nedenle mevsimsellik açısından daha değişken ve belirgindir.

Aralık ayı, her iki kategoride de en yüksek ortalama satış değerlerine sahipken, özellikle ikinci el konut satışlarında bu değer diğer aylara göre oldukça yüksektir. Bu artışın nedeni, yılın sonuna yaklaşırken insanların ev değiştirme veya satın alma kararları almaları olabilir. Yaz dönemi de yüksek satış rakamları gösterir, çünkü bu dönemde insanlar genellikle taşınmayı veya ev satın almayı tercih ederler.

Ancak, her iki satış türünde de en düşük satış değeri Ocak ayında görülmektedir. İnsanların yeni bir yıla başlarken senelik harcama planlarını yapmakla meşgul olmaları nedeniyle alıcıların azalması, bu düşüşün nedeni olabilir.

Evimi ne zaman satmalıyım?

Sonuç olarak, TÜİK verilerine göre konut satışları mevsimsellik göstermektedir. Yaz aylarında ve yıl sonunda daha yüksek satışlar görülür. Ancak, bu mevsimsellik trendleri yıl içindeki özel dönemler ve diğer etkenler tarafından etkilenebilir. Konut sektöründe çalışanlar ve yatırımcılar için önemli olan, mevsimsellik trendlerinin yıl içindeki özel dönemler ve diğer faktörler tarafından etkilenebileceğidir. Bu nedenle, gelecekteki satış tahminlerini yaparken, bu faktörleri dikkate almak ve esnek olmak önemlidir.

Ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link