Arama sonuçlarınız

Loft Daire Nedir?

Tarih: 25 Mayıs 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Loft Daire Nedir?
Loft Daire Nedir?

Günümüzde daire tiplerini belirli özelliklerine göre kategorilere ayırmak mümkündür. Bunlardan biri ise son zamanlarda popülaritesi ve talep oranı artan daire türü olan loft dairelerdir. Loft daireler 1970’li yıllarda evsizlik sorununa çözüm olarak düşünülmüş olup eski fabrikaların, endüstriyel binaların ya da depoların dönüştürülmesi suretiyle geliştirilmişlerdir. Ancak düşünülenin aksine Amerika’da loft daireler için en çok talep sanatçılardan geldi. Sanatçılar loft dairelerde çalışma alanlarını ve evlerini birleştirdiler.  Loft daire konseptinin normalden daha farklı ve ilgi çekici olması dolayısıyla tüm dünyayı etkileyerek dünya genelinde loft dairelere olan talep oranını artırdı. 

Loft daireler fazlasıyla geniş alan sağlamaları ile dikkat çekerler. Loft daireler, içerisinde çok fazla duvar ve oda bulundurmayan ve yüksek tavanlara sahip olan yapılardır. Alışılagelmişin dışında bir görsellik ve kapasite sunan loft daireler genellikle asma kata sahiptirler ve  iyi bir şekilde dekore edildiklerinde görenleri kendilerine hayran bırakacaklardır. Doğal taş kullanımının sıklıkla görüldüğü loft tipi dairelerde fonksiyonel ergonomik ve şık mobilyalar ön plana çıkar.

Gömme dolaplar, hareketli paravanlar, duvara monte kaplanabilir yatak ve masalar sıklıkla görülürler. Loft tarzının en öne çıkan özellikleri merdivenleri, serbest ve açık düzeni, yüksek tavanları, kaba duvarları, güneş alan büyük pençeleri, şömineler ve sobaları ve fonksiyonel mobilyalarıdır.

Loft dairelerin sayısı ve popüleritesi dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de giderek artmaya başlamıştır. Bu tip daireler İstanbul’da Kartal, Pendik, Levent, Maslak, Karaköy, Galata, Beyoğlu ve Balat bölgelerinde yoğunlaşmışlardır. İstanbul dışında ise öne çıktıkları şehirler arasında başta Ankara ve Eskişehir’i saymak mümkündür.

Loft Daireler Nasıl Dekore Edilmelidir?

Loft Daireler Nasıl Dekore Edilmelidir?
Loft Daireler Nasıl Dekore Edilmelidir?

Loft tarzı dekorasyon detaylıca incelendiğinde odaların şekli nedeniyle kendine özel bir dekorasyon tarzının ortaya çıktığını görmek mümkün olur. Konforun öne çıktığı bu loft dekorasyon stilinde, her şey sade ve doğal seçilmektedir. Modern yapıların gözdesi olan loft daireler küçük evlerden sıkılan ve alışılagelmiş mimarilerden kurtulmak isteyenler için kullanışlı olur. Loft dairelerin konseptleri gereği yüksek tavanlı olmaları ve duvarları olmadığı için geniş bir yaşam alanı sunmaları büyük eşyalar kullanan kişiler için de avantajlı olur.

Doğal taşlar ile dekore edilmiş duvarların kullanılması loft daire dekorasyonunda önemli bir özelliktir. Düz duvarlı alanlarda loft tarzını sürdürmek için tuğla görünümlü duvar kağıtları da tercih edilebilir. Ahşap ve metal karışımı dekorasyonlar loft daireler için çok uygundur. Metal dokuyu hissettirecek çok fazla detay mevcut ise mobilya tercihlerde ahşaba yönelim uygun olacaktır.

Loft daireler dekore edilirken değişiklik yapmak isteyen kişiler için sanayi tipi mutfaklar seçenekler arasına girebilir. Uzun metal ve büyük fener tipi aydınlatmalar loft dairelerde fazlasıyla şık duracaktır. Bir başka dikkat çekici özellik ise boruların gizlenmemesinin loft dairelerin dekorasyon tarzı ile birebir örtüşmesidir.

Taş veya tuğla duvar tercihleri ile birlikte bu boruların muhteşem bir hava yaratacağı unutulmamalıdır. Diğer bir yandan L tipi koltuklar bu dairelerin vazgeçilmezleri arasındadır. Henüz daha inşaatı yarım kalmış gibi görünen beton duvarlar da loft dairelerin önerilen dekorasyon unsurlarından biridir. Diğer bir yandan şömine ve sobalar  loft daireler için muhteşem bir tercih olacaktır.

Loft Tarzı Dekorasyon
Loft Tarzı Dekorasyon

Loft Daireler Kadıköy’de En Çok Hangi Semtlerde Rastlanır?

İstanbul Kadıköy bölgesi son zamanlarda hem öğrenciler hem de diğer kesimler tarafından büyük ilgi gören bir semttir. Her göreni kendine hayran bırakan, denize yakınlığı, ulaşım imkanları ve her kitleye hitap edebilecek çeşitlilikte sunduğu sosyal hayat imkanları ile İstanbul’un Kadıköy semti çok gözde bir semttir. Tüm dünyada ivmeli bir şekilde artışa geçen loft daire sayısı her yerde olduğu gibi Türkiye’de de artışa geçmiştir. Çeşitli emlak sitelerinden yapılan araştırmalara göre gözde semt Kadıköy bölgesinde de yoğun olmamakla beraber loft daireler mevcuttur. En çok Yenitepe, Fikirtepe, Moda, Göztepe ve Caddebostan gibi semtlerde loft dairelerin mevcut olduğunu söylemek mümkündür. 

Loft Daireler Kadıköy'de En Çok Hangi Semtlerde Rastlanır?
Loft Daireler Kadıköy’de En Çok Hangi Semtlerde Rastlanır?
 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link