Arama sonuçlarınız

Metaverse Üzerinden Arsa Alımı

Tarih: 19 Mart 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Metaverse kelimesini son zamanlarda sıklıkla duymaya başladık. Metaverse üzerinden arsa alınması da karşılaşmaya başladığımız bir konsept oldu, nasıl arsa alınabildiğini incelemeden önce Metaverse’ün ne olduğuna açıklık getirelim.

Metaverse nedir?

Metaverse, birden çok farklı sanal alanı birleştiren çevrimiçi, kalıcı, 3 boyutlu bir evren kavramıdır. Metaverse, kullanıcıların bu 3 boyutlu alanlarda birlikte çalışmasına, buluşmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine olanak tanıyacaktır. Kullanıcıların hayatlarının her alanında birbirine bağlı olmasına olanak sağlayan bir alandır. Metaverse şu an tam olarak mevcut olmamakla birlikte bazı platformlar benzer öğelere sahiptir. Video oyunları; oyun içi etkinlikler ve sanal ekonomiler ile günümüzde Metaverse’e yakın bir deneyime olanak veriyor.

Metaverse konsepti ilk olarak Neal Stephenson’ın yazmış olduğu bilim kurgu romanı Snow Crash’de geliştirildi. Bir zamanlar kurgu olan meta evren konsepti muhtemelen yakın gelecekte gerçeğe dönüşecek. Artırılmış gerçeklik prensibine dayanacak olan Metaverse’te her kullanıcının bir avatarı veya karakteri olacak. Aynı platformun içinde VR kullanarak bir karma gerçeklik toplantısına katılabilecek, oyun oynayabilecek ve arkadaşlarınızla sosyalleşebileceksiniz.

Metaverse üzerinden arsa alımı

Metaverse hakkındaki gelişmeler nelerdir?

Metaverse konusunda en çok sesini duyduğumuz şirketlerin başında Facebook, yeni adıyla Meta geliyor. Mark Zuckerberg, bir Metaverse projesini kullanma planlarından açıkça bahsetti. Bu proje ile uzaktan çalışmayı destekleme ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için finansal fırsatları iyileştirme üzerine çalışmalar yapılacağına değindi.

Facebook’un sosyal medya, kripto ve iletişim platformlarına sahip olması, tüm bu dünyaları bir araya getirme konusunda ona oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. Microsoft, Google ve Apple gibi diğer büyük teknoloji şirketleri de Metaverse projeleri geliştirmeyi hedefliyor.

Metaverse üzerinden arsa alımı

Metaverse arsası nedir?

Metaverse arazi, NFT tarafından temsil edilen bir sanal gayrimenkul arsasıdır. Platforma bağlı olarak, mal sahibi arazisini sosyalleşme, oyun, iş, reklam ve diğer kullanım alanları amacıyla kullanabilir.

Metaverse üzerinden nasıl arsa alınır?

NFT Metaverse arazisini, bir projenin arazi satışı yoluyla veya doğrudan arazi sahiplerinden satın alabilirsiniz. Satın almak için bir NFT pazaryerini kullanacaksınız. Araziyi satın alabilmek için bir dijital cüzdana ve kripto paraya ihtiyacınız olacaktır. Arazi gelecekte çeşitli platformlarda diğer kullanıcılara satılabilecek ve kiralama mekanizmaları da geliştirilecektir.

NFT arazinizi satın alırken, onu her zaman bir arazi satışındaki projeden veya güvenilir bir NFT borsası aracılığıyla ikincil piyasada güvenli bir şekilde satın almaya dikkat edin. Arazinin ilişkili projesini tam olarak anladığınızdan ve ilgili finansal riski göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Metaverse; yatırımcılar, teknoloji hayranları ve kripto meraklıları arasında giderek daha popüler hale geldi ve 3D dijital dünyada sanal arazi talebi büyük ölçüde arttı. Metaverse emlak pazarının gerçek dünya gayrimenkulleriyle benzerlikleri var.

Metaverse platformlarından biri olan OVR’de İstanbul’dan 11 binden fazla, Türkiye’den ise 20 bini aşkın arazi satıldı. İstiklal Caddesi’nde yer alan ara sokaklarda satılmayan alanlar 12 OVR, yani yaklaşık olarak 400 TL’ye satılıyor. Nişantaşı’nda ve İstanbul Boğazı kıyılarında yer alan satılmamış yerler ise 8 OVR, yani yaklaşık 250 TL değerine sahip.

Metaverse NFT arazisi satın almak ve satmak, bu yazımız ile kolayca gerçekleştirebileceğiniz oldukça basit bir işlemdir.

Metaverse üzerinden arsa alımı

1. Adım: Bir Metaverse platformu seçin

Metaverse mülkü satın almadan önce bir platform seçmeniz gerekir. Örnek olarak Sandbox veya Decentraland kullanabilirsiniz.

2. Adım: Cüzdanınızı kurun

Sahip olduğunuz kripto paralarınıza erişiminize olanak tanıyacak bir cüzdan oluşturmanız gerekmekte. İsteğinize bağlı olarak mobil tabanlı bir cüzdan da tarayıcı tabanlı bir cüzdan da kullanabilirsiniz. Ancak tarayıcı tabanlı bir cüzdan kullanmak genellikle daha az sorunla karşılaşmanıza olanak sağlayacaktır.

3. Adım: Cüzdanınızı Sandbox pazarına bağlayın

Sandbox’ın haritasında, teklif vermeye uygun arazileri görebilirsiniz. Arazilerin bazılarının teklifini doğrudan Sandbox pazarı üzerinden yapmanız mümkündür, diğerlerini ise OpenSea gibi harici borsalarda bulabilirsiniz.

Herhangi bir araziye teklif vermeden önce ilk yapmanız gereken cüzdanınızı bağlamak olacaktır. Sandbox haritasında, sağ üst köşedeki [Oturum Aç]’a tıklayın. Cüzdanınızın da projeye bağlı olarak doğru kripto paraya ayarlı olduğundan emin olun.

Adım 4: SAND veya ETH satın alın ve cüzdanınıza aktarın

Arazide satın almak veya teklif vermek için cüzdanınızda SAND veya Ether (ETH) olması gerekir. Sandbox arazi satışlarının çoğunun yalnızca ETH’yi kabul etmesi sebebiyle bu kripto para birimini satın almanız muhtemelen daha çok yarar sağlayacaktır. Kripto paranızı satın aldıktan sonra, kripto cüzdanınıza aktarmanız gerekir.

Adım 5: Bir arazi seçin

“Satılık” tarzı bazı filtrelerle Sandbox’ta teklif vermek veya satın almak için mevcut arazileri kolayca sıralayabilirsiniz. Çoğu Sandbox arazisi hali hazırda satın alınmış olduğundan genel olarak sadece OpenSea’de bulunan arazileri bulacaksınız. Ancak yine de bu satışlara teklif verme işlemini Sandbox haritası kullanarak yapabilirsiniz.

Adım 6: Teklif verin veya sabit fiyata alın

Satın alacağınız araziyi seçmenizin ardında, teklif vermek için [Teklif] butonuna tıklayabilir veya ETH tutarına tıklayarak sabit fiyata satın alabilirsiniz. Teklif vermeye karar verdiyseniz teklif yapmanızı sağlayacak bir açılır pencere göreceksiniz. İşlemi onaylamadan önce teklif tutarını girerek [Teklif Ver] butonuna tıklayın. Eğer satıcı teklifinizi kabul etmez ve satın alım gerçekleşmez ise, kripto paranız cüzdanınıza geri döneceğinden bir kaybınız olmayacaktır. Sabit fiyata tıklarsanız, işlemi tamamlamak için OpenSea’ye götürüleceksiniz. Araziyi satın almadan önce yapmanız gereken şeylerden biri cüzdanınızı pazar yerine bağlamak olacaktır.

Metaverse üzerinden arsa alımından tasarruf etmek için ısınma önerilerine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link