Arama sonuçlarınız

İkinci Durak: Rasimpaşa Mahallesi

Tarih: 23 Kasım 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Kadıköy’ün tarihi mahallelerinin başında gelen Rasimpaşa Mahallesi’nin büyük bir kısmı tarihi eser ve sit alanıdır. İstanbul için simge görünümüne gelen yapılardan olan Haydarpaşa Tren Garı ve Liman alanı mahalle sınırları içerisinde yer alır. 

Demografik ve Sosyo-Ekonomik Yapı 

Kadıköy Rasimpaşa Mahallesi dahilinde 12.813 kişi yaşamaktadır. Nüfusun %52’si kadınlardan oluşmaktadır ve yaklaşık %64’ü 25-59 yaş aralığındadır. Yaklaşık 7500 konut varken, 3000’e yakın işyeri bulunmaktadır. Tarihi yerleşkesi, merkezi konumu ve ulaşım araçlarına kolayca ulaşılabilmesi bakımından orta ve üst tüketim sınıfına daha çok hitap eden mahalle için ortalama kişi başı gelir ise 7bin TL’dir.

Özellikle Yeldeğirmeni bölgesi içerisinde yerleşik bir mahalle yaşamından bahsetmek mümkündür. Pek çok eski filmde, nostaljik resimlerde ya da kartpostallarda Rasimpaşa mahallesinin ikonik sokaklarını görmek mümkündür. Bu durum mahalle sakinlerinin de yaşamına işlemiş durumda. Memleketleri sorulduğunda, çok büyük bir yüzdesi kendisi İstanbullu olarak tanıtmış. 

Kişi başına düşen hareket alanı bakımından çok düşük rakamlara sahip olmasada mahalle pek çok farklı ulaşım araçlarına yakınlığı dolayısı ile her zaman kalabalık görünmektedir. 

Eğitim Hizmetleri

Rasimpaşa, Kadıköy’de eğitim hizmetlerinin yoğunlaştığı mahallelerden bir tanesidir. Mahalle içerisinde ilköğretim kurumları, anaokulu, ortaöğretim kurumu, etüt merkezi ve iki kütüphane yer almaktadır. Bu kurumların arasında çok köklü ve değerli eğitim kurumları da bulunmaktadır.

Kadıköy Kemal Atatürk Lisesi 

1895 yılında Lycée Sainte-Euphémie olarak kurulan lise, 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle yeniden kurulmuş ve adını onun anısına değiştirmiştir. Tarihi binası ve vizyonu ile İstanbul’un önemli liselerinden bir tanesidir. 

Kadıköy Osmangazi İlkokulu 

Tarihi eser niteliğinde olan binası, 100 yılı aşkın tecrübesi ile Kadıköy’ün en eski okullarından bir tanesidir. Okul TCDD Haydarpaşa Garını yapan işçilerin ve mühendislerin çocuklarının eğitimi için Haydarpaşa Garını yapan Alman şirket tarafından kurulmuş ve hala aynı yerde hizmet vermektedir. 

Sağlık Hizmetleri

Medikal hizmet birimleri, Kadıköy’de merkez mahalleler arasında olan Osmanağa ve Rasimpaşa Mahallelerinde yoğunlaşmaktadır. Aynı zamanda mahalle içerisinde poliklinikler ve aile sağlığı merkezleri de yer almaktadır.

Sosyal ve Kültürel Hizmetler

Kadıköy’e girince hissettiğiniz kültür sanat esintisinin izlerini Rasimpaşa Mahallesinde de görmek mümkün. Bölgede tiyatro, kültür merkezi ve iki kütüphane bulunmasının yanı sıra aynı zamanda çok sayıda mural dikkat çekiyor.

Yel Değirmeni Sanat 

Binası Notre Dame du Rosaire kilisesi olarak inşa edilmiştir. Özgün durumunda yapı  okul binası, kilise ve manastır olarak inşa edilmiştir. St. Joseph Lisesi bünyesinde kurulan binanın mimarları arasında ise Perpignani, Augier ve Michelini gibi ünlü isimler yer almaktadır. Kadıköy’ün en güzel yapılarından birisi olan Yel Değirmeni Sanat binası 2013 yılında kamulaştırılmak amacı ile restore edilmiş, 2014 yılından itibaren ise konser, tiyatro, konferans ve diğer kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan bir sanat merkezi olarak kullanılmaktadır. 

Pray for Rain

Avustralyalı sanatçı Fintan Magee tarafından 2017’deki Mural İstanbul Festivali için yapılmış bu eserde kuraklık ele alınmıştır. Sanatçı, Avustralya ve Orta Doğu’da devam eden kuraklığı, iklim değişikliğinin hayatımıza potansiyel etkileri ile bağdaştırmaktadır.

Hangart

Atölye, workshop, konser, stand up, film gösterimi gibi pek çok farklı dala ev sahipliği yapan Hangart; sanatla ilgilenmek isteyen insanlara ulaşmayı amaçlıyor. Aynı zamanda sanat hakkında bilgi sahibi olmayı hayatımızdaki daha erken bir noktaya çekmeyi sağlamaya çalışıyor. 

Eylül Sahnesi

Beşinci yılına girmek üzere olan Eylül Sahnesi’nde çok çeşitli tiyatro oyunlarına yer veriliyor. Çok değerli tiyatrocuların ağırlandığı bu sahne, tiyatroya ilgi duyan kişilerin tercih edebileceği hoş bir lokasyon.

Dini Hizmetler

Rasimpaşa Mahallesinde farklı inançların izlerini de görmeye devam ediyoruz. Üç camii ve bir kilisenin bulunduğu bu mahalle aynı zamanda Kadıköy’deki iki sinagogdan birine ev sahipliği yapıyor.

Ayios Yeorgios Rum Ortodoks Kilisesi

1919 yılına kadar hem okul hem kilise olarak kullanılan bina 1927 yılından sonra sadece kilise olarak kullanılmaya devam etmiştir. Binanın iç ve dış gösterişi kendini tüm o süre boyunca korumuştur. 

Rasim Paşa Camii

İskele Sokak üzerinde bulunan Rasim Paşa Camii 1902 yılında yapılmıştır. Camiinin bulunduğu Yeldeğirmeni bölgesi, ibadethanenin yapıldığı dönemde müslümanların azınlıkta yaşadığı bir bölgeydi. Kadıköy bölgesinin mahallelere ayrılmasından sonra hem camiye hem mahalleye Rasim Paşa’nın ismi verilmiştir. Halbuki Rasim Paşa ne camiyi ne de mahalleyi hiç görmemiştir. 

Hemdat İsrael Sinagogu

Hemdat İsrael Sinagogu, Kuzguncuk’ta meydana gelmiş büyük bir yangının ardından Haydarpaşa mevkiine göç eden Yahudiler tarafından 1899 yılında inşa edilmiştir. Ancak bu aşamalar hiç kolay olmamıştır çünkü civardaki Rum ve Ermeniler buna karşı çıkmıştır. Sonrasında bu tartışmalar II.Abdülhamid’in göndermiş olduğu askeri birlik sayesinde sona ermiştir. Sinagog’un ismindeki “Hemdat” kelimesi Abdülhamid’e teşekkür niteliğindedir. Aynı zamanda bu sinagog, 2017’de Conde Nast Traveler dergisi tarafından “Dünyanın en güzel sinagogları”ndan biri olarak gösterilmiştir.

Açık ve Yeşil Alanlar

Ali İsmail Korkmaz Parkı 

Rasimpaşa mahallesinde bulunan az sayıdaki parklardan birisidir. 2013 yılında Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz anısına Rasimpaşa mahallesinde ki farklı sivil toplum örgütleri tarafından 2014 yılında açılmıştır. 

Rasimpaşa Emlak Verileri 

Oda SayısıOrtalama BüyüklükMin.-Maks. FiyatKaç Tane Var?
1+175m2318.000-872.00020
2+190m2 423.000-739.000132
3+1120m2 531.000-891.00046
4+1150m2 849.000-1.449.0003
Kaynak: Endeksa, İSTANBUL KADIKÖY RASİMPAŞA’DA KONUTLAR İÇİN KIRILIMLAR
Kırılım: Oda Sayısına Göre
Oda SayısıOrtalama Büyüklük Ortalama KiraKaç Tane Var?
1+168m2 1.965 TL45
2+185m2 2.210 TL101
3+1120m2 2.741 TL32
4+1150m2 4.347 TL4

Tarihi Yel Değirmeni Simit Fırını

1970’ten beri ayakta olan fırında eski taş ocakta odunla pişirilen simitler satılıyor. Halk arasında “sokak simidi” olarak isimlendirilen bu simitler İstanbul’un yıllardır vazgeçilemeyen lezzetlerinden bir tanesi. Aynı zamanda burası Yeldeğirmeni’ndeki en eski taş fırın olduğu için de eşsiz bir ustalık söz konusu.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link