Arama sonuçlarınız

Şerefiye Nedir?

Tarih: 30 Eylül 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Bu yazımızda şerefiye kavramının ne olduğunu tanımlayıp, nasıl hesaplanacağı ve şerefiye hesabını hangi değerlerin etkilediği ile ilgili bazı bilgileri sizler için derledik.

Şerefiye Nedir?
Şerefiye Nedir?

Aynı binada yer alan ve metrekare, oda tipi gibi aynı niteliklere sahip olan dairelerin değerleri sahip oldukları diğer özellikler bakımından farklılık gösterir. Bir apartmanda bulunan dairelerin hiçbiri aynı değildir. Dairelerin her biri; cephesi, manzarası, kat sayısı gibi birçok farklı özelliklere sahiptir. Bu değerlerin hepsini dikkate alarak yapılan hesap sonucu benzer veya aynı tipteki evler için farklı fiyatlar belirleme işlemine şerefiye hesabı denir.

Şerefiye’yi Etkileyen Bedeller Nelerdir?

Şerefiye bedeli aynı zamanda itibar değeri olarak da kullanılır. Bu bedel genellikle binanın içinde bulunduğu şehrin ya da semtin beklentilerine göre de farklılık gösterebilir. Örneğin soğuk iklimin baskın olduğu şehirlerde şerefiye bedeli için en önemli etken evin güney cephede olması ya da iyi bir ısı yalıtımı olmasıdır. Diğer bir örnekte ise daire bir metropol şehirde yer alıyorsa muhtemelen en büyük etken işe/okula yakınlık ve toplu ulaşım hatlarına yakın olması olabilir. Genel anlamda bir dairenin şerefiye bedelini etkileyen bazı etkenleri sıralayacak olursak:

•             Dairenin bulunduğu binanın parseli,

•             Bulunduğu binadaki toplam daire sayısı,

•             Bulunduğu kat,

•             Manzarası,

•             Cephesi,

•             Işık alma durumu,

•             Eğer varsa balkonun veya terasın niteliği,

•             Eğer varsa binanın ve dairenin bahçe durumu,

•             Asansör,

•             Gürültü seviyesi,

•             Güvenlik durumu,

•             Toplu taşıma araçlarına yakınlığı,

•             Trafiğin yoğun olduğu bölgeye mesafesi,

•             Alışveriş merkezlerine yakınlığı,

•             Bulunduğu konumun demografik yapısı,

•             Sosyal donatı alanlarına olan mesafesi,

•             Ana caddeye olan mesafesi gibi daire ile ilgili gerek konumu gerekse dairenin niteliği ile ilgili unsurlardır.

 Metropol Şehirlerde Ulaşım Puanlamayı Etkileyen Önemli Etkenlerdendir

Şerefiye Nedir?
Metropol Şehirlerde Ulaşım Büyük Bir Puandır

Hesap Nasıl Yapılır?

Hesabın yapılma sürecinde yukarıda belirttiğimiz özelliklerin ve bunların dışında ekleyebileceğimiz pek çok farklı etkenin her birine puan verilir. Hangi özelliğin hangi puanı alacağına o bölgede yaşayan insanların genel kanısına göre puan verilir. Soğuk bir şehirde ve bir metropol şehirde şerefiyeyi etkileyen özelliklerin baskınlığının değişken olmasının temel sebebi bundan dolayıdır. Bu puanlamaların sonucunda çıkan ortalamalara göre şerefiye bedeli evin değerini belirler. Aynı metrekare ve benzer plana sahip iki dairenin fiyatı şerefiye değerine göre ekleme yapılarak nihai değeri belirlenmiş olur.

Hesabı Kimler Yapmalı?

Şerefiye Nedir?
Hesabı Gayrimenkul Uzmanları Yapmalıdır

 Hesabı Gayrimenkul Uzmanları Yapmalıdır

En doğru hesabı yaparak evinizin gerçek değerini belirlemek bölgedeki emlak piyasasına en hakim insanların ve ilgili uzmanların yapabileceği bir iştir. Evinizin şerefiye değeri eklenmiş gerçek değerini öğrenmek için bir SPK lisansına sahip bir gayrimenkul değerleme uzmanına veya bir gayrimenkul danışmanına başvurmak en sağlıklı yol olacaktır. Evinizi satacak veya kiralayacaksanız eğer, İstanbul için emlaksat.com olarak gayrimenkul danışmanlarımız sizlere bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. İletişim bilgileriniz ile birlikte web sitemizdeki formu doldurarak evinizin satışında veya kiralanmasında en doğru fiyat değerlemesi için gayrimenkul uzmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Şerefiye değerinden ev satışına varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link