Arama sonuçlarınız

Tevhit ve İfraz İşlemi Nedir?

Tarih: 26 Ağustos 2021
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Bu yazımızda sizin için  tevhit (birleştirme) ve ifraz (ayırma) işlemi nedir ve nasıl yapılır konularına değindik. Gelin birlikte inceleyelim.

Tevhit ve İfraz Nedir?
Tevhit (Birleştirme) Nedir?

Tevhit (Birleştirme) Nedir?

Bitişik parsellerin birleştirilmesine, tevhit (birleştirme) denir. Mülk sahipleri, parsellerini birleştirerek daha geniş inşaat alanı elde etmek isteyebilirler. Bundan dolayı birbirinden bağımsız bitişik parseller, imar hukukuna uygun bir şekilde birleştirilerek kullanılabilir.

Tevhit işlemi belediyeler tarafından uygulanmaktadır. Mülk sahibinin veya mülk sahiplerinin belediyeye başvurması dışında, bazı durumlarda zorla birleştirme işlemi de yapılabilmektedir. Başka bir deyişle belediye tarafından, bazı parseller yapılan planlar doğrultusunda resen birleştirilmektedir. Resen birleştirilen parsellerin, bu şekilde kullanılması zorunludur.

Özetle imar uygulamalarında büyük bir önem taşıyan tevhit işlemi, birbirine bitişik olan komşu parsellerin birleştirilmesidir. Haritacıların gerekli uygulamaları yerine getirmesiyle, iki taşınmaz birleştirilir ve iki ayrı parsel numarası tek bir parsel numarasına dönüşür.

Tevhit ve İfraz Nedir?
Gerekli Evraklar Nedir?

Tevhit İşlemi Nasıl Yapılır?

Tevhit işlemi farklı kişilere ait taşınmazlar üzerinde yapılabildiği gibi aynı kişi üzerine kayıtlı olan birden fazla taşınmaz için de gerçekleştirilebilir. Tabii ki işlem dahilinde birleştirilecek taşınmazlar üzerinde irtifak, rehin hakkı veya taşınmazlara ait şerhler varsa, hak sahiplerinden ve rehin alacaklardan onay alınmalıdır. Bu işlemin ardından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekiyor. Temel belgelerden birisi taşınmazın konumuna göre belediye encümeni veya idare kurulu kararı ve Kadastro Müdürlüğü tarafından üst yazıya bağlanan üç adet birleştirme evrakı, diğerleri ise tescil bildirimi ve kontrol raporudur. Bunlar dışında kalan evraklar ise birleştirme işlemini yapacak kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri ve eğer tevhit yapılacak taşınmazların en az birinde yapı bulunuyorsa yapıya ait deprem sigortasıdır.

Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra ilgili belediyeye tevhit işlemi için müracaat edilir. Birleştirilecek parsellerin işlemden önceki değerleri dikkate alınarak tevhit işlem harcı ayrı ayrı hesaplandıktan sonra, belirlenen değere göre harç yatırılır

Gayrimenkul Birleştirme ve Ayırma Nedir?
İfraz (Ayırma) Nedir?

İfraz (Ayırma) Nedir?

İmar uygulamalarında önemli diğer bir işlem olan ifraz ise, tevhit işleminin tersidir. Sahip olduğunuz taşınmazın bir bölümünü satmak veya ayrı olarak işlem yapılabilmesi için ifraz işlemini yaptırmak zorundasınız. İfraz (ayırma) uygulaması, sahip olduğunuz parselin, bölünerek tapu kaydına geçirilmesidir.

İfraz işleminin gerçekleşeceği taşınmazda tıpkı tevhitte olduğu gibi irtifak hakkı, rehin hakkı ya da şerh olmaması gereklidir. Bunun yanında taşınmazın bulunduğu bölgede herhangi bir doğal afet tehlikesi bulunmaması gerekir. Ayrıca ifraz edilecek parsellerin tümünün yol bağlantısı mutlaka bulunmalıdır.

İfraz İşlemi Nasıl Yapılır?

İfraz işleminin yapılacağı taşınmaz için, belediye bölgesinde ise belediye encümenine, değilse ilgili idare kuruluna başvurulması gerekir.

İşlemin yapılması için belediye encümen kararı veya il kurulu kararı, emlak beyan değeri belgesi, değişiklik dosyası adı verilen değişiklik beyannamesi ve kontrol raporu gereklidir. Bunların yanında mülk sahibinin ya da yetkili temsilcisinin nüfus cüzdanı ve eğer taşınmaz içinde yapı bulunuyorsa yapıya ait zorunlu deprem sigortası da gerekli diğer belgelerdendir.

Gayrimenkul Birleştirme ve Ayırma Nedir?
İfraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Belirtilen evrakların teslim edilmesinin ardından ifraz işlem ücreti de ödenmelidir. İşlem ücreti olarak ise tapu harcı ve döner sermaye ücreti ödenir. Taşınmazın içinde bulunduğu belediye tarafından bir mülk değeri belirlenir. Belirlenen değerden az olmayacak şekilde bildirilmesi gereken satış bedeli değeri üzerinden tapu harcı ödenir. Döner sermaye ödemesi de Döner Sermaye İşletmesi tarafından belirlenen miktara göre hesaplanır.

Tüm bu tevhit ve ifraz işlemlerinin takibindeki 30 iş günü içerisinde araştırmalar yapılır ve sonuç size bildirilir. Onayın ardından ise yeni imar planı 15 iş günü içerisinde tapu müdürlüğüne teslim edilir.

Ev almak ömürlük bir yatırımdır, yıllarca yaşayacağınız ortamı iyi seçmeli, tüm özellikleri tek tek değerlendirmelisiniz.

Tapu işlemlerinden doğru ev cephesi seçimine varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link