Arama sonuçlarınız

Yer Gösterme Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarih: 6 Temmuz 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Emlak Satışı ve Kiralamalarında Kullanılan Yer Gösterme Belgesi Nedir?
Emlak Satışı ve Kiralamalarında Kullanılan Yer Gösterme Belgesi Nedir?

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği içindeki maddelerden biri olup imzalatılması zorunlu olan Yer Gösterme Belgesi, satın alma veya kiralama işlemleri için emlakçıların sağladığı yer gösterme hizmetinin kayıt altına alınması amacıyla kullanılır. Bu belge veya sözleşme, emlakçıları koruyan yasal bir belgedir ve bir gayrimenkul ya da dairenin, müşteriye belgeyi imzalatan emlakçı tarafından gösterildiğini ifade eder.

Yer Gösterme Belgesi Ne İşe Yarar?

Profesyonel gayrimenkul danışmanları, portföylerinin gösterimini yaparken Emlak Yer Gösterme Belgesi imzalatırlar. Bu belgede kime, hangi gayrimenkulün, ne zaman ve kim tarafından gösterildiğini yazar. Bu sayede emlakçı hem kendi haklarını hem de portföyünü korumuş olur.

Kısacası, ileride karşılaşılabilecek herhangi bir problemde, bu belge ya da form resmi bir evrak niteliği taşır. Böylece emlakçı, o yerin (veya gayrimenkulün) kendisi tarafından gösterildiğini kanıtlama şansına sahip olur.

Emlakçı, yer gösterme formunu doldurmadığı takdirde, yaptığı aracılık işlemi ile ilgili bir hak talep edemez. Bu durumda emlakçı hizmet komisyonunu ödemek istemeyen bir alıcı, emlakçıyı saf dışı bırakıp gayrimenkul sahibi ile direkt olarak satışı gerçekleştirebilir. Bu yüzden emlakçıların bu belgeyi her şartta ve hizmette kullanmaları, kendilerini korumak amacı ile çok önemlidir. Bu sayede emlakçı, mahkeme ve icra yollarıyla hizmet bedelini tahsil edebilir.

Bugün pek çok mülk sahibi, mülkünün satış veya kiralama işlemleri için birden fazla gayrimenkul firmasıyla görüşebilmektedir. Emlakçılar için önemli bir püf nokta ise bu formun potansiyel alıcıya yeri göstermeden önce imzalatılmasıdır. Müşterinin formu imzalamak istememesi gibi bir durumla karşılaşmamak adına, formun en baştan imzalatılması emlakçı açısından en doğru karar olacaktır.

İçeriğinde Ne Yazar?

Yer Gösterme Belgesinin içinde gayrimenkulün açık adresi ve özellikleri dışında gayrimenkulü gören kişinin adı, soyadı, telefon numarası, T.C. kimlik numarası gibi bilgileri ve imzası bulunur. Ayrıca, olası bir kiralama veya satın alma halinde müşterinin ödeyeceği hizmet bedeli yazılıdır.

Potansiyel alıcı veya kiracı adayı, özellikleri ve adresi yazılı olan gayrimenkulü satın almaz veya kiralamaz ise herhangi bir yükümlüğü olmaz.

Yer Gösterme Belgesi Nedir?
Emlak Gösterme Belgesi

Müşteri veya Alıcı Açısından Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Emlakçıyı korumak amacıyla oluşturulmuş bu belgeyi suistimal etmeye çalışan emlakçılarla da karşılaşılabilinir. Örneğin, bir emlakçının size bir daire gösterirken ayaküstü bir şekilde size Yer Gösterme Formu imzalattığını, ancak sizin daha sonrasında aynı daireyi başka bir emlakçı ile görüşerek satın aldığınızı varsayalım. Böyle bir durumda, size Yer Gösterme Formu imzalatan emlakçı yasal olarak komisyon talep etme hakkına sahiptir.

Bu durumda kalmamak amacı ile aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Sözleşme hükümlerini iyi okuduğunuzdan emin olun.
 • Formdaki tüm boş yerleri kendiniz doldurun ve boş bir evraka asla imza atmayın.
 • Size gösterilen gayrimenkul ya da gayrimenkullerin adres bilgilerinin yazılmasına ve başka eklemeler yapılmamasına dikkat edin.
 • Görülen tarih ve hatta saatin yazılı olduğundan emin olun.
 • İmzalamış olduğunuz evrakın bir kopyasının size teslim edilmesi gerektiğini unutmayın.

Diğer bloglarımıza göz atmak için Emlaksat Blog‘a bakabilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link