Arama sonuçlarınız

Ada, Parsel, Pafta ve İmar Planı Nedir?

Tarih: 18 Aralık 2020
Son güncelleme: 24 Nisan 2021
Ada, Parsel, Pafta ve İmar Planı Nedir?

Mülk sahibi olmak isteyen kişi, almak istediği gayrimenkulü almadan hemen önce tapu belgesini sorgulatmalıdır. Tapu sorgulatmanın ilk aşaması olarak kabul edilen ada parsel sorgulama işlemleri önem gerektiren hukuki bir konu olduğundan kişi ada parsel sorgulama konusunda derinlemesine araştırma yapmalıdır. Peki, ada ve parsel nedir? Bu kavramlarla ilişkili olan pafta ve imar planı nedir?

Ada Nedir?

ada nedir?
Ada nedir?

Ada, kamuya ait olan, yol, cadde, deniz, göl, orman gibi çevresi doğal ve yapay sınırlarla sarılı parseller topluluğuna verilen isimdir.

Ada kavramının tanımlanması için gereken en basit ifade doğal ya da yapay yollarla dört tarafının sınırlarla çevrilmiş olmasıdır. Ada kavramıyla ilgili diğer bir kavram ise imar adasıdır. İmar adası, imar planında yer alan kurallara göre ortaya çıkmış yapay sınırlarla çevrili alandır.

Merak ettiğiniz bütün emlak terimleri ve anlamlarına emlak terimleri sözlüğümüz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Parsel Nedir?

parsel nedir?
Parsel nedir?

Parsel, İmar Kanunu’nun maddelerine göre sınırları belirlendikten sonra ayrılmış ve sınırları belirlenmiş arazi parçalarına verilen isimdir. Adalar, parsellerin imar planında birleşmesiyle meydana gelir.

Bir parselin bir ya da birden fazla sahibi olabilir. Bunun yanında parsel sahipleri özel kişiler ya da kamu kuruluşları, vakıflar da olabilir.

İki adet parsel çeşidi bulunur. Bunlar kadastro parseli ve imar parseli olarak adlandırılan parsellerdir.

Kadastro parseli, kadastro adalarının içerisinde yer alan sahipliği tescil edilen parsellere verilen isimdir. Kadastro yapılmasının ardından kadastro parseli ada sınırları içerisinde yer almalıdır.

İmar parseli, imar adaları içerisinde yer alan kadastro parsellerine verilen isimdir. İmar parseli, imar planı ve imar yönetmeliğine uygun olarak düzenlenir.

Pafta Nedir?

pafta nedir
Pafta nedir?

Pafta, belirli bir ölçekteki büyük bir haritanın, planını ve modelini oluşturan küçük parçalara verilen isimdir. Büyük ölçeklerle hazırlanan haritaların boyutları çok büyük olacağından harita daha küçük parçalara bölünür ve bölünen küçük parçalara da pafta denir. Pafta, bir şehir ya da ilçe haritasının üzerinde çalışılması için büyük ölçekte hazırlanmalıdır.

Pafta üzerinde eksik çizim yapılmaması için paftada bulunması gereken önemli birkaç bilgi vardır. Paftada yer alması gereken bilgiler şunlardır:

 • Arsa alanı
 • Arsaya ait tapu kaydı
 • Arsa alanının kullanım amacı
 • Ada ve parsel numaraları
 • Kat adedi
 • Yapı inşaat alanı ve toplam yapı inşaat alanı
 • Yapı sahibi ve müteahhidi
 • Proje denetimi yapan denetçi, mimar ve mühendisler

İmar Planı Nedir?

imar planı nedir
İmar planı nedir?

İmar planı, imar yapılacak yerleşim alanlarının tüm detaylarını içeren plana verilen isimdir. İmar adası içinde yer alan imar adalarından ve parsel parçalarından oluşur. İmar planı, şehrin sosyal, çevresel, kültürel alanlarını, ulaşım altyapılarını, yerleşim düzenlerini belirler.

İmar planında herhangi bir mülke ait ada parsel bilgileri bulunur. İmar planında bulunan ada parsel bilgileri mülkün yerini resmi bir şekilde gösterir. İmar sorgulama ve ada parsel sorgulama mülke ait tüm sorunları listeler ya da onun sorunsuz olduğunu kanıtlar. Bu nedenle mülk sahibi olmak isteyen kişinin almak istediği gayrimenkulün imar bilgilerine ulaşması doğru kararlar vermesi açısından çok önemlidir.

Emlak ve gayrimenkul alanı ile ilgili merak ettiğiniz tüm cevaplar için doğru adres Emlaksat blog. Birbirinden değerli içeriklerimize blog sayfasından erişebilir, İstanbul Kadıköy konut projelerini incelemek için proje sayfamıza göz atabilirsiniz. Evinizi hızlı ve güvenilir satmanın kolay yolu olan Emlaksat’ın uzman ekibine ulaşmak için de iletişim bilgilerini takip edebilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link