Arama sonuçlarınız

Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Madde

Tarih: 19 Aralık 2020
Son güncelleme: 24 Nisan 2021
ev alırken dikkat etmeniz gereken 4 madde -
Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Madde

Bir ev satın almak, ev sahibi olmak hepimizin hayattaki istekleri veya hedefleri arasında mutlaka yer alıyordur. Eğer bu blog ilginizi çekmişse bizce ev almak isteyenlerin arasında ev sahibi olmaya bir adım daha yakınsınız. Aklınızda birkaç soru işareti olabilir. Hayalinizdeki evi buldunuz ve bütçenizi bir şekilde biriktirerek veya konut kredisi çekerek denkleştirdiniz. Artık bir ev sahibi olmaya çok yakınsınız. Peki ya hayalinizdeki evi tüm artıları ve eksileriyle değerlendirdiniz mi? O zaman ev alırken dikkat etmeniz gerekenleri hep birlikte inceleyelim!

Tapu Kaydına Baktırın

Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Madde
Ev alırken tapu kaydına baktırmalısınız.

Öncelikli olarak satın alacağınız evin ya da projenin bağlı bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek evin mevcut kayıtlarını incelemelisiniz. Evi bizzat satın alacağınız satıcının evin gerçek sahibi olup olmadığına dikkat edin. Evin ipotekli olup olmadığına emin olun. Aksi halde ileride davalarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Eğer satın alacağınız ev proje aşamasında ise yani maket üzerinden bir satın alma durumu gerçekleşecekse ruhsat kontrolü yaptırmanızda fayda var.

İlginizi çekebilir:

2014’ün Mayıs ayında Yeni Tüketici Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte ruhsatı olmayan projelerin satışı yasaklandı. Ev alırken bu konuda mağdur olmamanız için ruhsat olmadan kaparo dahi vermemeniz gerekiyor.

Konutun Sağlamlığından Emin Olun

ev alırken dikkat etmeniz gerekenler
Ev alırken konutun sağlamlığına dikkat etmelisiniz.

Ülkemiz büyük fay hatlarına sahip şiddetli deprem bölgesi konumundadır. Ev alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise binanın sağlamlığı ve güvenilirliği olmalıdır. Deprem yönetmeliği gereğince konutun bulunduğu veya bulunacağı arsanın taşıması gereken yük miktarı araştırılmalıdır. Bina dayanıklılık raporlarından emin olmadığınız bir evi almayı tercih etmemelisiniz.

Brüt – Net Metrekare Bilgilerine Dikkat Edin

ev alırken dikkat etmeniz gerekenler
Ev alırken brüt-net metrekalere dikkat edin.

Birçok konut kiralanan veya satılan sitelerde görürsünüz ki evlerin hem brüt hem net metrekare bilgileri yer alır. Fakat bu sitelerde bilgi kirliliği oranı yüksek olabilir. Herkesin hesaba kattığı alan farklı olabilir. Net metrekare “halı alanı” veya “süpürülebilir alan” olarak da bilinir. Hiç çekinmeden satıcıya net ve brüt metrekare hesabında neyi hesaba katıp katmadığını sormanız yararlı olacaktır. Hatta ölçüm yaparak kesin bilgiye ulaşmanız, sizin zarara geçmenizi önleyici bir davranış olacaktır.

Ev Sahibi Olacakken Dolandırılmayın

Ev alırken dikkat etmeniz gerekenler
Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Madde

Özellikle internette beğendiğiniz bir evi daha görmeden kaparo göndermeyin. Kendisini satış danışmanı veya emlakçı olarak tanıtan kişilerden ilgili belgeleri istemekten çekinmeyin. Ayrıca ev için belirlenen fiyat her zaman doğru fiyatı göstermez. Bunun için sadece civardaki ev fiyatlarına bakarak yeterli bilgi sahibi olamazsınız. Uzman kişilerden yardım almak en doğru seçenek olacaktır.

Ev satın alırken dikkat etmeniz gereken birçok unsur olacaktır. Sizin için tüm bu unsurları ayrıntılı bir şekilde araştırarak, şeffaf ve güvenilir satılık ev portföyleri sunan Emlaksat ile siz de hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz. Türkiye’nin ilk dijital emlak şirketi Emlaksat, ev satma sürecinizde de yanınızda, siz de iletişim bilgileri üzerinden uzman ekibimize ulaşabilir hemen kazanmaya başlayabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link