Arama sonuçlarınız

Adres Kodu Nedir?

Tarih: 12 Şubat 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Adres kodu ile açık adres verilmesi gereken durumlarda oluşan karışıklıkların önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Hayatımızın büyük bir çoğunluğu teknoloji ile bağlantılı bir hale geldi. Hal böyle olunca teknoloji artık adres kayıt sistemlerinde de etkili olmaya başladı. Türkiye de elbette sistemlerini teknolojiye dayalı olarak değiştirmeye başladı. Adres kodu sistemi de tam bu noktada devreye girmektedir. 

Yeni yapılan düzenleme ile birlikte adres verirken mahalle, sokak adı, bina numarası şeklinde uzun uzun açıklama yapmak geçmişte kalacak. Bu açıklamayı yapmak yerine on haneli yeni bir kod hayatlarımıza girecek. Bu kod adres kodu olarak tanımlanacak.

Maalesef ki yaşadığımız coğrafyanın gerçeklerinden biri de depremdir. Zorunlu deprem sigortası bu gerçeğin sonuçlarına karşı alınmakta olan en önemli önlemlerden biridir. DASK olarak da bilinen bu sigortayı yaptırmak için adres koduna da ihtiyaç duyulacaktır. Bu koda ihtiyaç duyulmasının temel nedenlerinden biri de DASK poliçe işlemlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak. 

Adres kodu ile beraber her ev ve iş yerinin kendine özel bir adres kodu olacak. Bu adres kodları mülk sahibi değişse bile aynı kalacak. DASK poliçeleri, adres kodu ya da Ulusal Adres Veri Tabanı’ndan  (UAVT) alınmış olan ikametgâh belgesi olmadan hazırlanmasının imkanı ise yoktur. 

UAVT ise teknolojiden beslenen bir sistemdir. Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşlarının ve yerleşik yabancıların ikametlerinin elektronik ortamlarda güncel bir şekilde tutulmasını sağlar. Bu şekilde hem veri dağınıklığı azalırken hem de veri kaybolması minimize edilir. 

Adres Kodu Ne İşe Yarar? 

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için de adres kodları kullanılacaktır.

Adres kodu en başta DASK poliçelerinin oluşturulmasında gereklidir. Ancak bunun yanında başka birçok görevi de üstlenmektedir. 

 • Hatalı adres bildirimlerinden kaynaklı oluşan poliçe sorunlarının da önüne geçmektedir.
 • Zorunlu deprem sigortası olan ve olmayan konutları büyük bir kolaylıkla ayrıştırmaktadır. 
 • DASK kapsamı dışında olan binalar için poliçe düzenlenmesini engellemektedir. 
 • Deprem sonrasında hasarlı olarak tanımlanan binalar için sigorta hizmetleri kolaylıkla ulaştırılabilmektedir.
 • Her yıl yenilenen deprem sigortasında da size özel indirimlerden yararlanma fırsatı sunmaktadır. 

Adres Kodu Nasıl Öğrenilir? 

Elbette ki bu kodu öğrenmenin bir zorunluluk haline gelmesi an meselesidir. Adres kodunuzu öğrenmeniz için birkaç alternatif yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki muhtarlık veya nüfus müdürlüklerine yapacağınız başvurular aracılığıyladır. Bireysel olarak başvuru yaptığınız takdirde kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise online olarak öğrenmektir. Nüfus Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama aracılığı ile adres kodunuzu öğrenebilirsiniz. Adres kodunu sorgulama ve öğrenme işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştiren bir işlemdir.

Adres kodunuzu öğrenmeniz için belli adımları takip etmeniz gerekmektedir. 

 • 1. Adım: Sorgulamak istediğiniz konutun şehir, ilçe, mahalle bilgilerini sisteme girmeniz gerekmektedir.
 • 2. Adım: Açılan listede sahip olduğunuz konutu veya iş yerini bulmanız gerekmektedir.
 • 3. Adım: Site ya da bina adını seçmeniz gerekmektedir. Böylelikle bina koduna ulaşmış olacaksınız.
 • 4. Adım: İç kapı numarası seçtikten sonra karşınıza 10 haneli kodunuz çıkacaktır. 

Adres Kodunun Diğer Önemli Özellikleri 

Kargo şirketleri de açık adres yerine yavaş yavaş adres kodu uygulamasına geçiş yapacaktır.

Bu uygulama ile birlikte vatandaşların kimi tedirginlikleri de ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda birçok insan T.C. kimlik numarasını ve açık adresini söylerken tedirgin olmaktadır. Bu uygulama ile açık adres ve T.C. kimlik gibi kişisel verilere ihtiyaç kalmayacaktır. 10 haneli adres kodu işlemleri halletmek için yeterli olacaktır.

Ayrıca sadece zorunlu deprem sigortası gibi işlemlerde de kullanılmayacak , kargo şirketleri gibi oldukça önemli kurumlar da bu kod ile işlemlerini yürütmeye başlayacaktır. Kargolar sisteme kayıtlı en güncel adrese yönlendirilecektir. Böylelikle alışveriş sırasında ya da diğer kargolama işlemleri sırasında yanlış yazılan adreslerden kaynaklanan geri dönme gibi sorunların da önüne geçilmiş olacaktır. Bu uygulamaya da ilk olarak PTT Kargo ile başlanılacağı da bilinmektedir.

Henüz test aşamasında olan bu uygulamaya zamanla özel kargo şirketleri de dahil edilecektir. Adım adım geçilecek bu uygulamaya ilk olarak “adres kodunuzu da yazabilirsiniz” şeklinde bir opsiyon sunarak insanların farkındalığı da arttırılması da planlar arasındadır. 

Emlaksat; sizlere artık hayatın her alanında olan teknolojiyi de kullanarak ev sahibi olma imkanı sunmaktadır. Artık devlet sistemlerinin bile teknoloji ile yürütüldüğü bu zamanda ev sahibi olmak teknoloji ile daha da kolaydır. Emlaksat; teknoloji ile ev bulmanın kolaylıklarının yanı sıra size yüksek kaliteyi de sunmaktadır. 

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link