Arama sonuçlarınız

Apartman Gürültü Yönetmeliği Nedir?

Tarih: 16 Şubat 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
gürültü yönetmeliği-1
Apartman dairelerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan gürültüler diğer komşuları rahatsız etme ihtimali bulunmaktadır.

Evler, hemen hemen herkes için konforlu alan anlamına gelmektedir. Yoğun geçen bir iş gününün sonunda veya stresli bir sınav öncesi çoğu kişi evinde dinlenmeyi tercih eder. Kimi zaman bu sakinliği bozacak durumlar oluşmaktadır. Gürültü kimi zaman tolere edilmekte olan bir durumdur. Nadiren gelen bir misafirin çıkardığı bir ses veya bebekli bir misafirden kaynaklanan ses genellikle komşular tarafından tolere edilmektedir. Sürekli olarak yaşanan bu tarz durumları kontrol altına almak amacıyla ise Apartman Gürültü Yönetmeliği ortaya çıkmıştır. 

Apartman yaşantısı ile beraber komşuluk ilişkileri farklı bir boyuta geçmiştir. Müstakil evlerin birbiriyle olan komşuluğundan daha farklıdır. Toplu yaşamaya geçilmesi ile birlikte uyulması gereken belli sosyal kurallar ortaya çıkmıştır. Apartman yaşantısında diğer daireler ile duvarlar bitişik olduğu için ses geçirme durumları gözlemlenmektedir. Bu durumların temel sebeplerinden biri de apartmanın ses yalıtımıdır. 

Ses yalıtımı eğer düzgün yapılırsa apartmanlarda gürültü geçişi de bir hayli azalmaktadır. Ancak kimi zaman eski binalarda düzgün yapılmamış olduğu için bu durum ciddi bir sorun yaratmaktadır. Fakat kimi zaman da yalıtımdan öte komşuların yaşam tarzından da kaynaklanan sorunlar gözlenmektedir. 

Apartman Gürültü Yönetmeliği ve Önemli Diğer Maddeler

Gürültü sorununu önlemek adına tamirat yapılacak saatler yönetmelikte belirtilmiştir.

Devlet otoriteleri tarafından gürültü sorununu çözmek için belli önemler alınmıştır. Bu önlemlerin başında da Apartman Gürültü Yönetmeliği gelmektedir. Bu yönetmeliğin kurallarına uyulmaması durumda ise hukuki yaptırım uygulanması söz konusudur. Yönetmeliğin maddeleri ise şu şekildedir: 

 • Her türlü gereksiz gürültüden kaçınılmalıdır.
 • Mesai günlerinde öğle saat 13.00 ile 15.00 arasında (öğle istirahati) ve geceleri saat 19.00 – 07.00 gürültülü hareketler yasaklıdır.
 • Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca istirahat vakti olarak kabul edilmektedir.
 • Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genel olarak sadece odanın içinde duyulacak kadar açılır.

Apartman sakinlerinin bu maddelere uyulmaması halinde yasal işlem başlatma hakkı bulunmaktadır. Kabahatler Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’na göre de cezalar belirlenmektedir. Suçun seviyesine göre para cezasından başlayan ve hapis cezasına kadar uzanan cezalar uygulanmaktadır. 

Kabahatler Kanun’u da bu konu için Madde 36’yı bünyesinde barındırır. Madde 36:(1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilmektedir.(2) Bu fiilin bir ticarî işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilmektedir.(3) Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

Ayrıca Türk Ticaret Kanun’u da bu konuya değinmektedir.  Bu kanunun 123. maddesi de gürültü konusu üzerine odaklanmaktadır. Bu madde “Kişilerin huzur ve sükununu bozma- Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.” şeklindedir. 

Başkalarının huzurunu bozacak şekilde gürültü kısmını detaylandırmak gerekir. Gece dörtte ağlayan bir çocuk ile gece üçte düzenlenen bir parti aynı kategoride değildir. Çocuğun ağlaması da komşuları rahatsız edecek olsa da doğal bir süreç olduğu için müdahale edilemez. Ancak gece üçte düzenlenen bir parti isteğe bağlıdır. Bu durumda karşı taraf rahatsız olduğunda büyük ihtimalle kanun önünde haklı bulunacaktır. 

Yönetmeliğin ve Kanunların Önemi

Bütün bu yönetmelik ve kanunlara baktığımızda gördüğümüz temel konsept aynıdır. Başkalarının hayatını rahatsız etmemek. Genellikle komşularla olan ilişkilere göre bu durumun nasıl sonuçlandığı değişmektedir. Genelde bu tarz sorunlar yargı önüne taşınmamaktadır. Çoğu zaman gürültü sahibi komşu kibar bir dille uyarıldığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Fakat kimi zaman da alınmadığı da gözlenmektedir. Böyle durumlar ortaya çıktığı zaman yasal bir dayanak bulunması iki tarafın da haklarını korumak adına oldukça faydalıdır. 

Emlaksat; özellikle Kadıköy’de bulunan apartman ve siteleri bulmak için eşsiz bir kaynak olacaktır. Teknolojinin sağladığı imkanları da kullanarak bu evleri size ulaştıracaktır. Emlaksat; bu hizmetleri sizlere ulaştırırken beraberinde yüksek kaliteyi de sizlere sunmaktadır. Şimdi sizler de bu eşsiz hizmetten hemen faydalanmak için Kadıköy konut projeleri sayfasına göz atabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link