Arama sonuçlarınız

Cebri İcra ve Cebri Satış Nedir?

Tarih: 2 Mart 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Cebri İcra ve Cebri Satış hukukla ilişkili kavramlardır.

Cebri kelimesi sözlük anlamı olarak ‘zor kullanarak yaptırılan’ şeklinde tanımlanmaktadır. Hukuki kavramlar olarak nitelendirilebilen cebri icra ve cebri satış kavramları ise isimlerinden de çağrışım yapabileceği üzere birbiriyle ilişkili kavramlardır.

Cebri İcra

Cebri İcra ve Cebri Satış

Cebri icra, bir kişi borçlarını ödeyemez duruma geldikten sonra icra dairesi tarafından kişinin taşınır ya da taşınmaz mallarına el konulmasını tanımlar. Cebri icranın temelde külli ve cüz-i olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Cüz-i icra borçlunun karşısında bir ya da birden fazla alacaklı bulunmasını ifade ederken külli icra durumunda borçlu kişinin karşısında tüm alacaklılar bulunur, ayrıca borçlunun tüm malvarlığına el konulan bir icra olmasından ötürü külli icranın bir diğer tanımı da iflas olarak bilinmektedir. Herhangi bir icra durumun oluşabilmesi için ortada bir dava durumunun ve kişinin borçlu olduğu bir alacaklının olması gerekmektedir. Mahkeme nezdinde ve bir dava süreci sonunda alınabilen bir karar olan cebri icra sonucunda, kişinin el konulan malları ise icra dairesi veya da alıcı şirket tarafından satışı yapılmak üzere saklanır.

Cebri Satış

Cebri satış ise el konulan bu malların uygun alıcılara satışını ifade eder, satışın amacı borçlunun borcunun giderilmesidir. Borçlu kişinin el konulan mallarından gelen satış geliri alacaklı konumundaki kişiye peşin şekilde ödenir, böylece kişinin borç durumu giderilmiş olur. Ayrıca cebri satış sırasında borçlu kişinin rızasına başvurulmaz. Bu satış sırasında taşınmaz mallar artırma yoluyla satılır ve ürün veya gayrimenkullerin alıcıları ödemelerini peşin olarak yapar. En yüksek fiyatı veren alıcı ürünü almış olur.
Taşınır malların satışı sırasında ise taşınmaz mallardan farklı olarak ürün fiyatı için pazarlık yapılabilmesi mümkündür. Taşınmaz gayrimenkullerin açık artırmayla satışı elektronik ortam üzerinden ve gerçek satış gününden yirmi gün önce başlar, ihaleye katılacak kişiler bu süre içerisinde ve dolayısıyla yüz yüze yapılacak ihale öncesinde tekliflerini yapmaya başlamış olurlar. Açık artırma ihalesine isteyen tüm vatandaşlar belirli hukuki süreçleri takip ederek katılabilirler. Açık artırma sonucunda malın yeni sahibi olacak kişinin resmiyete dökülebilmesi için ihale sonucunun kesinleşmesi ve tapu tescilinin gerçekleşmesi gerekir.

Cebri İcra ve Cebri Satış

Tapu tescili işlemleri esnasında alıcının resmen yeni sahip olabilmesi için bazı belgeleri sağlaması gerekmektedir. Bu belgeler; kimlik belgesi, temsile ilişkin belge (işlemde temsil varsa temin edilmelidir), kişinin fotoğrafı, ihalenin kesinleştiğini ve tescili belirten yetki kurumunun yazısı olarak söylenebilir. Gayrimenkullerin cebri satışında malı yeni sahibinin tapu tescili için ödenmesi gereken tapu harcı, gayrimenkul satış bedelinin binde on beşi olarak belirlenmiştir. Gerekli işlemler ve süreç tamamlandıktan sonra gayrimenkulün yeni sahibi kesinleşir ve satış tamamlanır.

Eğer sizler de cebri satış ile gayrimenkul alımı planlıyorsanız veya konu ile alakalı detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız Emlaksat.com uzman ekibine danışıp bu süreç hakkında bilgi alışverişinde bulunmanızı tavsiye ederiz. Son olarak ise cebri satış işleminin hukuksal süreçlere oldukça dikkat edilmesi ve titizlikle takip edilmesi gereken bir süreç olduğunu unutmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Emlaksat; sizleri yeni evinize kavuşturmak için eşsiz bir kaynak olacaktır. Kadıköy’de bulunan apartman ve siteleri keşfetmeniz için eşsiz bir yol göstericisi olacaktır. Teknolojinin yeniliklerini de sıkı bir şekilde takip ederek bu evleri size ulaştırmaktadır. Emlaksat; bu hizmetleri sizlere ulaştırırken aynı zamanda yüksek kaliteyi de sizlere sunmaktadır. 

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link