Arama sonuçlarınız

İlk Kez Ev Sahibi Olacaklara Tavsiyeler

Tarih: 26 Şubat 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Ev sahibi olmak çoğu insanın hayallerini süslemektedir.

Ev sahibi olmak hemen hemen herkesin hayalidir. Her insanın ev sahibi olmaya bakış açısı farklıdır. Kimi insanlar güvence olarak bir ev sahibi olmak istemektedirler. Fakat büyük bir çoğunluk ise ev satın alarak geleceğe yatırım yapmaktadır. Özellikle yaşlılık zamanlarını kira gelirleri ile geçirmek isteyen insanların sayısı da bir hayli fazladır. Amaç farklı olsa da ev sahibi olmak herkesin hayalidir.

Ev sahibi olmak için herkesin farklı öncelikleri vardır. Kimi insanlar evin konumunu, kimisi ise evin büyüklüğünü tercih eder. Değişen konut tarzları ile site ya da apartman tercihleri de bir hayli belirleyici etkenler olmuştur. Bir yandan da şehirden uzakta konumlanan ferah müstakil dairelere karşı olan talep de hiç küçümsenecek bir ölçüde değildir. 

Birçok kişi fazla gözüken maliyetinden ötürü ev sahibi olmanın her zaman hayal olarak kalacağını düşünmektedir. Ancak doğru adım atıldığı takdirde ev sahibi olmak kolaylaşmaktadır. Özellikle ilk evlerini alacak insanlar ciddi bir kafa karışıklığı yaşamaktadır. Aile büyükleri, sosyal medya ve yakın arkadaşların hemen hemen hepsi bu konuda fikirlerini beyan eder. Dolayısıyla kafa karışıklığı oldukça yoğun yaşanan bir süreçtir.

Karar Vermeyi Kolaylaştıracak 3 Tavsiye

Ev sahibi olmadan önce ev içindeki bütün fertlerin durumu göz önünde bulundurularak öncelikler planlanmalıdır.

1- Önceliklerinizi belirleyin

Hemen hemen herkes ilk evini alacağı zaman oldukça heyecanlıdır. Haliyle birçok özelliği bir arada istemektedirler. Fakat çoğu zaman her özellik aynı anda olmamaktadır. Her insanın bu konuda kendince belirlediği öncelikleri vardır. Konum ya da evin büyüklüğü en temel iki kriterdir. Bunların dışında kalan özellikler için tercihler oldukça farklılaşmaktadır. Bu durumda ev almak isteyen kişiler ilk önce olmazsa olmazlarını listelemelilerdir. Böylelikle hedefe yönelik bir araştırma da yapmak daha kolay olacaktır.

2- Evin durumunu kontrol edin

Artık teknolojinin gelişmesi ile beraber insanların ev araştırma tercihleri de değişmiştir. Genellikle online olarak ilanlar verilmektedir. Fakat kimi siteler bu olanağı kötü olarak kullanmaktadır. Bu noktada Emlaksat gibi güvenilir firmaları tercih etmek vereceğiniz en mantıklı kararlardan biri olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise güvenilir bir firma seçildikten sonra evi ziyaret etmektir. Genellikle insanlar fotoğrafı gördüklerinde evin görünmeyen kısımlarını kafalarındaki gibi tamamlama eğilimine sahiptirler. Bu tarz durumlarda hayal kırıklığı olmaması için satın alınması düşünülen ev mutlaka ziyaret edilmelidir. Hem ev hem de semt daha yakından görülmelidir.

3- Oturacağınız süreye karar verin

Genellikle insanlar ev alırken içinde ne kadar süre yaşayacaklarını düşünmezler. Özellikle ilk evlerini alan insanlar bu konuya dikkat etmelilerdir. Kimi zaman tayin durumu veya bir çocuğun aileye katılması ile evdeki öncelikler değişmektedir. Eğer kısa süre oturmak için bir ev alınacaksa bütçe buna göre ayarlanmalı ve öncelikler buna göre sıralanmalıdır. Fakat uzun süreler boyunca oturulmak isteniyor ve aksi bir durum da yakın gelecekte gözükmüyorsa bu noktada tercih edilecek ev oldukça dikkatli seçilmelidir.

Ev Sahibi Olmayı Kolaylaştıran 3 Maddi Tavsiye

Ev sahibi olmak için hem kendiniz para biriktirebilirsiniz hem de devletin hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

1- Bütçenizi hazırlayın

Genellikle ilk evlerini alacak insanların kısıtlı bir bütçeleri olmaktadır. Bu da son derece normal bir durumdur. Bu durumda yapılacak en doğru şey bütçe planlamasıdır. Bütçe planlaması yapmadan önce aylık harcamalara göz atılmalıdır. Çoğu zaman küçük meblağlar da olsa insanlar gereksiz yere para harcayabilmektedir. Bu meblağlalar ayrı ayrı göze batmazken birleşince büyük miktarları bulabilmektedir. Böylelikle en azından para biriktirme evresinde bu para harcamalarını kısarak daha kolay bir şekilde para biriktirebilirsiniz.

2- Kredi faizlerini öğrenin

İnsanlar genellikle 30’lu yaşların başında ev sahibi olmak ister. Fakat kariyerlerinin henüz başlarında olmalarından kaynaklı çoğu kişi bütün bir evi nakit olarak ödeyecek durumda değildir. Böyle durumlarda bankalardan kredi çekmek en mantıklı seçenektir.

Fakat konut kredisi çekileceği zaman da belli başlı konulara dikkat edilmedir. Türkiye’de oldukça fazla sayıda banka bulunmaktadır. Bu sebeple her bankayı araştırmak çok önemlidir. Her banka kendi belirlediği oranda konut kredi faizi işletmektedir. Bu yüzden bütün bankaları incelemek sizler için büyük bir avantaj yaratacaktır. Ayrıca faiz oranı dışında vade tercihleri de oldukça önemlidir. Kimi banka 120 ay gibi oldukça uzun bir süreyi tercih ederken kimi bankalar ise 60 veya 72 ay gibi seçenekleri tercih etmektedir. 

3- Devlet desteğini kullanın

Devlet ilk kez ev alacak vatandaşlara belli bir miktarda hibede de bulunmaktadır. Bu hibe, ilk kez ev alacakların üstünde oluşan yükü bir miktarda olsa hafifletmektedir. Bu desteği almak için devletin seçtiği belli bankalar üzerinden konut hesabı açmanız gerekmektedir. Bu bankalarda konut hesabı açan vatandaşlar, belirlenen süre boyunca birikim yapmaları karşılığında devletten hibe desteğini alacaktır. Devlet tarafından verilen hibe miktarı ise hesabın süresine göre değişmektedir. 2021 senesinde açıklanan tutarlara göre 36-47 ay arasında para biriktiren kişilere 24.741 Türk Lirası, 48-59 ay arasında para biriktiren kişilere 26.645 Türk Lirası, 60 ay ve üzerinde olan kişilere ise 28.548 Türk Lirası hibe desteği sağlanacaktır.

Emlaksat; sizleri yeni evinize kavuşturmak için eşsiz bir kaynak olacaktır. Kadıköy konut projeleri hakkında araştırma yapıyorsanız keşfetmeniz için eşsiz bir yol göstericisi olacaktır. Teknolojinin yeniliklerini de sıkı bir şekilde takip ederek bu evleri size ulaştırmaktadır. Emlaksat; bu hizmetleri sizlere ulaştırırken aynı zamanda yüksek kaliteyi de sizlere sunmaktadır. 

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link