Arama sonuçlarınız

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Tarih: 16 Mayıs 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?
Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Emlak satışı sırasında hem satıcının hem de alıcının en çok sorun yaşadığı konulardan biri paranın transferidir. İki tarafın da bu konuda büyük çekinceleri oluşabilmektedir. Bu yazımızda çekincelerinizi ve kafanızdaki soruları gidermek amacıyla emlak satışında paranın nasıl ödeneceğini ve masrafların nasıl belirleneceğini detaylı bir şekilde sizler için derledik.

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Emlak satışı sırasında söz konusu olan para, yüksek meblağlarda olduğu için alıcı ve satıcıların aklında birçok soru işareti oluşturabiliyor. Paranın taşınmasından transferine kadar her aşamada belli başlı sorunlar ortaya çıkabiliyor ve iki taraf da bu sorunları en güvenilir ve kolay şekilde çözmek istiyorlar. Emlak satışında para üç farklı şekilde ödenebilir. Bu yöntemleri sizler için detaylı olarak inceledik.

Online Ödeme Yöntemi

Günlük yaşantımızda birçok işlem dijitalleşerek hayatımızı kolaylaştırdıkça emlak satışında bile fiziki olarak paraya dokunmadan hızlı bir şekilde ödemeler yapılabiliyor. Satış sürecinde yüklü miktardaki para, alıcı ve satıcı tarafından taşınmadığı için bu yöntem daha güvenilir olarak görülmektedir. Anlaşma halinde mobil bankacılık sayesinde tek tıkla hızlı bir şekilde para transferi yapılarak emlak satışı gerçekleştirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Havale/EFT yapılırken açıklama kısmına tapu adres bilgileri ve bu tutarın gayrimenkul satışına ait bir ücret olduğu belirtilmelidir. Bu yöntem sayesinde hem para transferinizi kayıt altına almış olur hem de parayı elde taşımayarak ayrıca bir önlem almış olursunuz.

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?
Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Bloke Çek ile Ödeme Yöntemi

Online ödeme yöntemleri ortaya çıktıktan sonra çok fazla tercih edilmese de en güvenilir emlak satış yöntemlerinden birisidir. Satış sırasında alıcı, bankası aracılığıyla gayrimenkul değeri tutarında bir çek hazırlatır. Ardından noter işlemleri tamamlandıktan sonra bu çeki satıcıya vererek ödemeyi gerçekleştirmiş olur. Satıcı çek ile beraber kendi bankasına giderek parayı kendi hesabına aktarılmasını sağlar. Bu işlem sayesinde online ödeme yönteminde olduğu gibi yanınızda yüklü miktarlarda para taşımak zorunda kalmazsınız. Ayrıca her şey yine kayıt altında olduğu için iki tarafın da hakları korunmuş olur.

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?
Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Elden Ödeme Yöntemi

Online ödeme yöntemlerinin olmadığı zamanlarda oldukça fazla kullanılan ama diğerlerine göre güvenilirliği en düşük olan yöntemdir. Satış süresince iki taraf da parayı yanında bulundurmak zorunda olduğu için bu durum ciddi bir problem teşkil eder. Para transferi sırasında hiçbir kayıt tutulmadığı için de farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Kayıt altına alınmayan transferlerde usulsüzlük olduğunda satıcı veya alıcı hak talebinde bulunmakta zorlanacaktır. Bu yöntem tercih edildiği zaman mutlaka para sayma makinesi ile paralar sayılmalı ve kontrol edilmelidir. Noterde işlemler başlamadan önce para ödemesi gerçekleştirilmelidir. Her aşamada iki taraf da dikkatli bir şekilde süreci gözlemlemelidir.

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?
Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Emlak satışında kullanılan bu üç yöntemi de sizler için detaylı bir şekilde anlattık. Herhangi bir sorunda hak talebinde bulunabilmek için mutlaka para transferinizi kayıt altına almalı, para sayma makinesi ile paraları kontrol etmeli ve eğer yanınızda para taşıyacaksınız dikkatli olmalısınız. Bu sayede hem satıcı hem de alıcı mağdur olmadan emlak satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Ev Satışında Masraflar Nasıl Belirlenir?

Emlak satışı sırasında ödeme yönteminizi seçtiyseniz ama masrafların nasıl belirlendiğini merak ediyorsanız bu yazımızda buna da yer verdik.

Ev satışında masrafların hesaplanmasında üç farklı parametre vardır.

 1. Evin Net Değeri: Alıcı tarafından ödenecek tutar olan evin net değeridir.
 2. Tapu Masrafları: Ev satışı sırasında evin bağlı olduğu ilçe Tapu Müdürlüğüne başvurularak ödenen tapu harcıdır.
 3. Gayrimenkul Danışman Hizmet Bedeli: Eğer bu süreçte bir gayrimenkul danışmanı ile anlaşıldıysa ona ödenmesi gereken tutardır.
Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Tapu Takas Sistemi Nasıl Çalışır?

Hem alıcı hem de satıcının korunduğu bu sistem ile aşağıdaki adımlar takip edilerek güvenle emlak satışı yapılabilir.

 • E-ödeme numarası almak için Tapu Takas sistemine e-devlet aracılığıyla giriş yapılır.
 • Satıcı, bu numara ile sisteme giriş yaparak alıcıya bir kod gönderir.
 • Alıcı, e-ödeme makbuz numarası ve kodu ile sisteme giriş yapar. Takasbank hesabına taşınmazın bedelini yatırır ve sistem bu paraya bloke koyar.
 • Satış işlemleri ve tapu devir işlemleri tamamlandıktan sonra tapu dairesi alım-satım işlemlerinin gerçekleştiğini ilan eder.
 • Bu duyuru ile Takasbank, yatırılan para üzerindeki blokeyi kaldırır ve parayı satıcının hesabına aktarır.
Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz .Ayrıca diğer bloglarımızı Emlaksat Blog‘dan inceleyebilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link