Arama sonuçlarınız

Evinizi Satarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta!

Tarih: 19 Ağustos 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
ev satışı

Ev satışı oldukça kafa karıştırıcı ve yorucu bir işlem haline gelebilir. Doğru noktalar dikkate alınmadığında, zarara dönüşebilecek ev satışı işleminin gerçekleştirebilmek için bakılması gereken birçok husus var. Emlaksat olarak biz ev satışı sürecin sizin için en kolay, güvenilir ve ekonomik yolla gerçekleşmesini sağlıyoruz. Bu yazıda Emlaksat olarak dikkat ettiğimiz ve evinizi satarken sizin de değerlendirmeniz gereken önemli noktaları ele alacağız.

1. Evinize Bir Alıcı Gözü ile Bakın

Bakış açınızı değiştirmek, belki de evin satılmasını kolaylaştıracak o son değişikliği yapmanızı sağlayacaktır. Evin bir odasını boyatmak, mutfak kapaklarını değiştirmek, kapıların durumunu gözden geçirmek, banyo fayanslarını yenilemek gibi küçük değişiklikler ile evinizin değerini arttırabilir ve satış işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Sizin gözünüzün alıştığı bir nokta, alıcı gözü ile baktığınızda yepyeni bir şeye dönüşebilir

2. Ev Satışı İçin Evinizin Gerçek Değerini Belirleyin

Evinizin gerçek değerinin belirlenmesi belki de satış konusunda en dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir. Bu işlem, zorlayıcı bir hale dönüşebilir. Benzer evler ile karşılaştırma, kira bedeli ile hesaplama yapılması, rayiç bedel sorgulaması değer hesaplarken kullanabileceğiniz yollardan birkaçını oluşturuyor. Profesyonel yardım almak ise bu işlemi en güvenilir yolla yapmanın başında geliyor. Emlaksat olarak biz, hazırladığımız “Değer Analiz Raporu ve Pazarlama Planı’’ ile sizin için evinizin gerçek değerini hesaplıyoruz.

3. Evinizin Görsellerine Özen Gösterin

Bir ev satışının en önemli noktalarından biri de o evin gerçeğe en uygun ve göz alıcı şekilde yansıtılabilmesi. Evinizin görselleri, muhtemel alıcıların daha fazlasını görmek istemeleri ve evi görmeye gelmeleri için dikkat edilmesi gereken başlıca noktalardan biri. İlk izlenim her zaman önemli ve emlak sektörü de bunun için bir istisna değil. Emlaksat, profesyonel fotoğraf ve video çekim hizmeti ile bu ilk izlenimin en iyi şekilde olmasını sağlıyor. Hatta uyguladığımız 3 Boyutlu Sanal Tur prodüksiyonu ile alıcıların evi gezmeden, geziyormuş deneyimi almasını sağlıyoruz.

ev satışı

4. Ev Satışı İçin Evinizi Birden Fazla Kaynakta Listeleyin

Evinizin ilanını geniş bir kitleye ulaştırmak satışı hızlandırmak için önemli bir adım. Daha fazla kişiye ulaşan ilan, daha fazla muhtemel alıcı demek. Ev ilanınızı birden fazla yerde paylaşarak, istediğiniz geniş kitleye ulaşmanız mümkün. Emlaksat sizin için evinizi tüm önemli ilan sitelerinde listeliyor ve dijital platformlarda reklam çalışmasını gerçekleştiriyor.

5. Ev Satışı İçin Ödemeyi Tapu İşlemlerinden Önce Talep Edin

Tapuda işlem yapılırken sorulan sorulardan biri de para aktarımının gerçekleşip gerçekleşmediğidir. Eğer bu soruyu evet gerçekleşti şeklinde imzalarsanız sonrasında çıkabilecek sıkıntılarda zor duruma düşebilirsiniz. Tapu işlemlerinden önce ödemeyi aldığınızdan emin olun.

6. Evinizin Emlak Vergisi Borcu Olmamasına Dikkat Edin

Emlak Vergisi Borcu bulunan bir eve belediye tarafından rayiç bedel verilmez. Bu da evinizi satışa çıkarmanız önünde bir engel oluşturur. Emlak Vergisi Borcu satıcıya aittir ve rayiç bedel almaya gitmeden önce satıcı tarafından kontrol edilmesi, sonrasında yaşanacak problemleri önlemek açısından önemlidir.

7. Evinizin Zorunlu Deprem Sigortası Olduğuna Emin Olun

Zorunlu Deprem Sigortası tapuda işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için geçerli bir sigortadır. Evinizin bu sigortaya sahip olduğundan ve sigortanın geçerliliğinden emin olun.

ev satışı

8. Evinizin Konut Kredisine Uygun Olduğundan Emin Olun

Evinizin uygulandığı projeye aykırı değişiklik içermediğine, evinizin tapuda mesken olarak geçtiğine ve kullanıldığına, evinizin farklı hissedarları varsa her hissedarın hisselerini sattığına, satış yapılacak kişinin anne, baba, kardeş olmadığına dikkat edin. Bu ve benzeri şartları sağlayan bir eviniz varsa, eviniz konut kredisine uygun demektir.

9. Ev Satışı İçin Güvenli Para Transfer Yollarını Seçin

Paranızın tamamının ödenmemesi, sahte para ile ödenmesi ve benzeri karışıklıklardan uzak durmak için güvenli para transfer yollarını seçin. Ödemeyi nakit olarak almaktan kaçının. Banka ile gerçekleştirilecek transferlerde transfer üst limiti ve doğru hesaba transfer gibi hususlara dikkat edin.  Para transferi yerine blokeli çek veya taahhüt yöntemleri ile de ilerleyebilirsiniz. Emlaksat ise hizmetlerinin bir parçası olarak alıcı ile gerçekleşecek para alışverişini güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlıyor.

ev satışı

10. Evinizi Emlaksat ile Satın!

Emlaksat.com olarak, “standardize edilmiş premium bir hizmeti, sabit ve ekonomik bir fiyat” ile sunuyoruz. Sizler de evinizi bu yöntemle hızlı, kolay ve güvenilir bir yoldan satmak için Emlaksat Uzman Ekibi ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

Ayrıca diğer bloglarımızı Emlaksat Blog‘dan inceleyebilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link