Arama sonuçlarınız

Evinizi Daha Sürdürülebilir Hale Getirmenin 7 Yolu

Tarih: 8 Şubat 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Sürdürülebilirlik, son zamanlarda sürekli karşılaşmaya başladığımız bir terim. Daha sürdürülebilir bir yaşam birçoğumuzun dikkatini çekiyor. Peki nedir bu sürdürülebilirlik? En yaygın tanımı, Birleşmiş Milletler’in Brundtland Raporu’nda yapılmış olan tanımdır. Birleşmiş Milletler, sürdürülebilirlik terimini “gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden bugünün ihtiyaçlarını karşılamak” olarak açıklamaktadır.

Evinizi daha sürdürülebilir hale getirmenin 7 yolu

Sürdürülebilirlik teriminin önemi, tanımından da anlaşılmaktadır. Gelecek nesillerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için kısıtlı olan kaynakları bilinçli olarak kullanmamız gerekmektedir. Ancak ne yazık ki birçoğumuz bunun için katkı sağlayabileceğimizin farkında değil. Daha sürdürülebilir bir yaşam için çok büyük adımlar atmak şart değil. Siz de kendi yaşamınızda ve evinizde yapacağınız küçük dokunuşlar ile daha sürdürülebilir bir gelecek için katkıda bulunabilirsiniz. Bu yazımızda evinizi daha sürdürülebilir hale getirebilmenin 7 yolundan bahsedeceğiz.

Az ama öz eşya

Evinizi dekore ederken olabildiğince az ve öz parçaları seçmenizi öneririz. Gereksiz ürünler tercih etmemeye özen göstererek ihtiyaçlarınıza hitap eden çözümlere yönelmeniz hem daha az tüketim yapmanızı sağlayacak hem de aldığınız parçalar uzun süreli olacaktır.

Eski veya kırık eşyaları yeniden hayata döndürme

Eskimiş veya kırılmış eşyaları direkt atmak yerine yeniden hayata döndürmeniz oldukça faydalı olacaktır. Farklı kullanım alanları yaratabilir, tamir edebilir veya yepyeni bir ürüne dönüştürebilirsiniz. Hasarlı parçaları hemen gözden çıkarmak yerine nasıl fayda sağlayabileceğinize odaklanmanız yaratıcı çözümler bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanmadıklarınızı bağışlama

İşinize yaramayan eşyaları bir başkasına hediye ederek o eşyaların işe yarar hale gelmesine katkıda bulunabilirsiniz. Kullanmadığınız ve başka bir kullanım alanı yaratamadığınız parçaları evinizde tutmak yerine onları kullanacak birilerini bulmak da sürdürülebilirlik açısından olumlu bir adım olacaktır.

Evinizi daha sürdürülebilir hale getirmenin 7 yolu

Daha çevre dostu ampuller

Evinizde kullandığınız ampullerin cinsi tasarruf açısından oldukça önemli bir ayrıntı olma özelliğine sahip. Hangi tür ampule sahip olduğumuz çoğumuzun dikkat etmediği bir soru olmakla beraber doğru ampul seçimiyle ciddi bir israf önlenebilir. Spot gibi yüksek enerji tüketen lambalara sahipseniz bunlar yerine kompakt floresan tipi ampuller kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. Tasarruflu ampullerin kullanım ömrü de klasik ampullere kıyasla oldukça uzun olduğu için bu tarz ampulleri tercih etmek önem arz etmektedir.

Bilinçli su tüketimi

Su tüketimini bilinçli hale getirmek ve gereksiz yere su harcamamaya özen göstermek daha sürdürülebilir bir yaşam için şart sayılmakta. Kullanmadığınız zaman muslukların kapalı olmasına dikkat etmek yapılabilecek en kolay önlem olmakla beraber tahmin edildiğinden daha büyük bir etkiye sahip olan bir çözüm. Damlayan muslukları ilk fırsatta tamir ettirmek bu sebeple oldukça önemli. Muslukların sensörlü olmasını sağlamak, ev tipi su arıtma sistemleri kullanmak ve tuvaletlerde tasarruflu rezervuarlar kullanmak su tüketimini bilinçli hale getirmek için önemli adımlar olarak karşımıza çıkmakta.

Atıkları ayrıştırma

Geri dönüşüm tipine göre atıklarınızı ayrıştırmanız daha sürdürülebilir bir eve sahip olmak için önemli adımların başında gelmekte. Cam, plastik ve organik atıkları farklı çöp kutularında biriktirerek geri dönüşüme katkıda bulunmanız tavsiye edilmekte.

Evinizi daha sürdürülebilir hale getirmenin 7 yolu

Daha az plastik

Olabildiğince az plastik tüketmeye özen gösterin. Tek kullanımlık bardak gibi ürünleri minimum seviyede kullanmaya dikkat edin. Market poşetlerini kullanmayı bırakarak yerine bez torbalar kullanmaya başlamak da oldukça önemli bir adım olacaktır.

Evinizi daha sürdürülebilir hale getirebilmenin yollarından prefabrik evlerin avantaj ve dezavantajlarına varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link