Arama sonuçlarınız

Evlerde Alternatif Yer Döşemesi Çeşitleri Nelerdir?

Tarih: 15 Şubat 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Zemin kaplama seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaların başında yer döşemelerinin çeşidi gelmektedir. Doğru yer döşemesi çeşidini seçmek oldukça önemlidir. Seçim yaparken yer döşemesinin ıslak mı kuru mu alanda kullanılacağı gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Islak yerlerde kullanılan yer döşeme çeşitlerinde kullanılan kaplama deforme olmayan bir yapıya sahiptir ve nem ve sudan etkilenmez. Kullanacağınız alanın özelliklerine uygun yer döşeme çeşidini seçmeniz bu açıdan oldukça önem arz etmektedir. Birçok zemin çeşidi bulunmaktadır, sizin için en uygun olan çeşidi seçebilmeniz için bu yazımızda çeşitli yer döşemelerinden bahsedeceğiz.

Evlerde alternatif yer döşemeleri nelerdir?

Ahşap lamine parke

Ahşap yer döşemesi, her zaman en çok tercih edilen yer döşemesi çeşididir. Sıcak bir görüntü yakalanmasını sağlayan ahşap zemin kaplaması; sürdürülebilir ve uzun ömürlü yapıya sahip, sağlıklı, kaliteli ve tamir edilebilen bir yapıya sahiptir. Sıklıkla kullanılan bir zemin çeşidi olan lamine parke, tamamıyla ağaçtan yapılan bir zemin çeşididir. Organik ve doğal bir yapıya sahiptir. Ağaç malzemesi, iklimleme ve kurutma işlemlerinin ardından üzerine basınç uygulanarak parke haline dönüştürülür. Bu işlemler, ağacın rutubete karşı dayanıklı hale gelmesini sağlar. Tamamen doğal bir malzeme olduğu için sağlığa zararlı bir özellik göstermez. Lamine parke, ahşabın vücuttaki elektriği alma ve sesleri emme özelliklerine sahiptir. Periyodik bakıma ihtiyaç duyan ve kolay çizilebilen bir yapıda olan bu malzemenin, alt zeminin düzgün olmaması durumunda gıcırdama yapma ihtimali de bulunmaktadır.

Evlerde alternatif yer döşemeleri nelerdir?

Laminat parke

Sıklıkla kullanılan bir başka zemin çeşidi olan laminat parke, kullanışlı bir yer döşemesi çeşididir. Sert bir yapıda olmakla beraber daha uygun fiyatlı bir seçenektir. Üst tabakasının kötü kullanıma karşı dayanıklı bir yapıda olması laminat parkelerin tercih edilmesine katkı sağlar. Altına eklenen köpük ile birlikte ergonomik ve yumuşak bir yer döşemesi olma özelliği gösterir. Kurulumu da sökülmesi de oldukça basit olan laminat parkelerin seçenek sayısı da bir hayli fazladır. Ancak, gürültü çıkaran ve kaygan bir yapıda olabilirler. Ayrıca bu yer döşemesi çeşidi gerçek ahşap kullanarak yapılmadığı için çok da kaliteli olmayan ve değerli sayılmayan bir malzeme olarak görülmektedir. Laminat, sıkıştırılmış talaş üzerine kağıt baskı yapılmasıyla oluşturulur. Doğal bir malzeme olmayan laminatın arasında doğal ağaç bulunmamaktadır.

Halı

Halı, ısıyı koruyan bir yapıya sahip olduğu için oldukça tercih edilen zemin kaplama çeşitlerindendir. Bu yer döşemesi çeşidi, ıslanma ihtimali olmayan kuru zeminlerde kullanılmaktadır. Karo halılar, kurulumu daha kolay olan bir halı kaplama çeşididir. Karo halılar, daha kolay temizlenebilir yapısıyla ve leke tutmayan özelliğiyle daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Ancak yine de sık temizlenmesi gerekmektedir.

PVC

Vinil kaplama olarak da adlandırılan bu zemin kaplaması çeşidi, suya en dayanıklı olan kaplama çeşitlerindendir. Uygun fiyatlı yapısıyla tercih edilen PVC kaplama, çeşitli desen ve renk alternatiflerine sahiptir. Uygulaması hızlı ve kolay olan bu malzemenin yangına karşı da dayanıklılığı vardır. Bazı zararlı kimyasallar içermesi sebebiyle sağlığa zararlı olabilmektedir. Zaman geçtikçe solma veya aşınma yapabilen bu malzeme ayrıca uygulanabilmesi için kusursuz bir alt zemine ihtiyaç duymaktadır.

Epoksi

Epoksi zemin kaplama, özel bir kaplama çeşididir. Son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya başlayan bu zemin çeşidi aside ve suya karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kimyasal malzemelerden hiç etkilenmiyor oluşu bu kaplama çeşidini diğerlerinden ayıran özelliklerin başında gelmektedir. Bakterilerin oluşmasını engelleyen, kolay temizlenebilen ve estetik bir görünüme sahip olan bir yer döşeme çeşididir. Pürüzsüz ve parlak bir görünüme sahip olmakla beraber çok kaliteli ve uzun süre kullanıma imkan veren özelliktedir.

Evlerde alternatif yer döşemeleri nelerdir?

Fayans

Kolay temizlenebilen bir zemin kaplaması çeşidi olan fayansın genel kullanım alanları ıslak olan veya ıslanması muhtemel olan yerlerdir. Kullanışlı yapıya ve estetik bir görünüme sahip olan fayans, daha çok banyo, mutfak ve tuvalet gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Seramik karo

Minimum düzeyde bakım gerektirmesi sebebiyle özellikle mutfaklarda en sık kullanılan yer döşemesi çeşidi olma özelliğine sahiptir. Kolay temizlenebilen ve dayanıklı yapıdadır. Alanın olduğundan daha büyük gözükmesini de sağlar. Nemden zarar görmeyen, çok fazla şekil ve renk alternatifine sahip olan bir malzemedir.

Evlerde alternatif yer döşemeleri nelerdir?

Mermer

Mermer; daha çok balkon, pencere kenarı ve apartman boşlukları gibi yerlerde tercih edilen bir zemin kaplaması çeşididir. Serin bir yapıda olan mermerin sıcak bölgelerde kullanılması tavsiye edilir. Dayanıklı ve sert bir yapıya sahip olan mermer aynı zamanda kolay temizlenebilir özelliktedir.

Taş

Dayanıklı yapısıyla en kötü hava şartlarında bile sorun çıkarmayan taş zemin; özellikle bahçe, balkon ve sokak gibi alanlarda tercih edilmekte olan bir yer döşemesi çeşididir.

Plastik

Hijyenik yapısıyla öne çıkan plastik zemin, daha çok okul veya hastane zeminlerinde karşılaştığımız, dayanıklı bir yapıya sahip bir zemin kaplaması çeşididir.

Evlerde alternatif yer döşemelerinden Metaverse üzerinden arsa alımına varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link