Arama sonuçlarınız

Fek Yazısı Nedir? Fek Yazısı Nasıl Alınır?

Tarih: 16 Haziran 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Fek Yazısı Nedir? Fek Yazısı Nasıl Alınır?
Fek Yazısı Nedir? Fek Yazısı Nasıl Alınır?

Ev satın alma, ev sahibi olmak isteyenler için karmaşık ve yorucu bir süreç oluşturabiliyor. Birçok yeni terim ve prosedürle karşı karşıya kalınabiliyor. Bu karmaşık gibi gözüken prosedürlerden birisi de fek yazısı alma işlemidir. Konut kredisi ile ev satın alanları yakından ilgilendirir. Fek yazısı nedir, nasıl alınır? Tüm bunların cevabını sizler için araştırarak en doğru bilgiyi derledik.

Konut Kredi Ödemesi 

Konut kredisiyle alınan konutların tüm borçlarının ödenmesinden sonra banka tarafından hazırlanan belgeye “fek yazısı” denir. Bu yazıda banka kredisi ödemesi tamamlanan kişiye ait konutun ipoteğinin kaldırıldığına ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Noter Onayı 

Fek yazısının alınması için öncelikle bankaya dilekçe verilmelidir. Dilekçe alındıktan sonra bankalardan alınan fek yazısının noterde onaylatılması gerekir. Ardından fek yazısının en geç 1 sene içerisinde Tapu Sicil Müdürlüğü’nde işletilmesi gerekir. İpotek fek edildikten sonra konut kredisi ile alınmış olan malın üzerindeki ipoteğin resmi olarak tapudan kaldırılması demek olur.

Fek Yazısı Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Fek yazısı, evini konut kredisi kullanarak almış olan kişilerin varolan tüm borçlarını ödemesinin ardından bankalardan alınmaktadır. Konutun üzerindeki ipoteğin kaldırıldığını belgeleyen ve bankalar tarafından verilmekte olan fek yazısının alınabilmesi için bazı belgelerin hazır hale getirilmesi gerekir.

Fek Yazısı İçin Talep Edilenler

• İpotek edilecek taşınmaza ait tapu senedi varsa tapu senedi, tapu senedi yok ise taşınmaz malın ada ve parsel numaralarını içeren belge fek yazısı için talep edilenler arasındadır. Belge olmadığında malikin sözlü beyanı da yeterli olacaktır.

• Yetkili temsilcinin, alacaklı ile borçlunun fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaportu veya avukat kimliği, gerçek kişiler için T.C. kimlik numarası, tüzel kişiler içinse vergi numarası gerekmektedir.

• Son altı ay içinde çekilmiş olan 6×4 cm boyutlarına uygun vesikalık fotoğraflar gerekmektedir. Alacaklılar için fotoğraf adeti iki, borçlular için ise bir olarak belirlenmiştir.

Haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

Ayrıca diğer bloglarımızı Emlaksat Blog‘dan inceleyebilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link