Arama sonuçlarınız

Minimalist Dekorasyon Fikirleri

Tarih: 13 Haziran 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Artık yaz geldiğine göre, evinizi düzenli tutmak ve daha minimalist bir ev dekorasyonu benimsemek için aldığınız yeni yıl kararlarını unutmuş olabilirsiniz. Evinize şöyle bir göz atarken, tezgahlara saçılmış çeşitli kağıtları, faturaları veya raflarınızı karıştırırken satın aldığınızı hatırlamadığınız ıvır zıvırları fark etmeye başlamış olabilirsiniz. Hazır yaz gelmişken, dağınıklığı gidermek ve yeni bir başlangıç ​​yapmak için adım atabilirsiniz. 

Yaşam alanınızda basit değişiklikler yaparak veya evinizi tamamen renove etmeyi tercih ederek minimalist bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. İster Kadıköy’de bir apartman dairesinde, ister Beyoğlu’nda iki katlı bir evde yaşıyor olun, her şekilde evinizi şık ve minimalist bir hale getirebilirsiniz. Bu 9 ipucu, daha minimalist bir yaşam alanı tasarlamaya başlamanıza yardımcı olacak ve daha azıyla nasıl daha iyi yaşayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak.

1) Dağınıklığı minimumda tutun

Minimalist ev dekorasyonu oluşturma isteğinin ana nedenlerinden biri, evimizin yıllar içinde biriktirdiği dağınıklıktan kaynaklanmaktadır. Küçük adımlarla başlayarak evimizi minimalist bir hale getirebiliriz. Günde beş dakikanızı alanınızı boşaltmak, düzene sokmak veya sadece yüzeydeki dağınıklığı temizlemek için harcamak çok iyi bir başlangıç olabilir. Sizin için bir anlam ifade etmeyen gereksiz eşyalardan kurtulun. 

2) Yeterli depolama alanınız olduğundan emin olun

2) Yeterli depolama alanınız olduğundan emin olun
Yeterli depolama alanınız olduğundan emin olun!

Dağınıklığı uzak tutmanın en kolay bir yolu, eşyalarınızı düzgün bir şekilde saklamak için yeterli depolama alanına sahip olmaktır. Depolama alanı eksikliği, minimalist bir ev ve yaşam tarzı hedefinize ulaşmanızı engelleyebilir. Yeterli depolama alanına sahip olmak, yaşam alanlarınıza dağınıklık taşmadan eşyalarınızı organize bir şekilde saklamanızı sağlayacaktır. Eşyalarınızı düzenli ve şık bir şekilde depolamak için modern ve şık saklama dolaplarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu sayede eşyalarımızı nereye koyduğumuzu asla unutmuyoruz!

3) Alanınızı aydınlatmak için açık renkler seçin

Alanınızı aydınlatmak için açık renkler seçin
Alanınızı aydınlatmak için açık renkler seçin!

Minimalist bir ev dekorasyonu yaratmanın ilk adımı, genel olarak açık renkleri seçmektir. Açık renkler alanınızı geniş ve aydınlık göstermekle kalmaz, aynı zamanda temiz ve düzenli bir görünüm yaratır. Beyazları, bejleri, açık grileri veya en sevdiğiniz nötr renk çeşitlerini düşünün. Alanınıza biraz siyah eklemekten korkmayın. İster kirli beyaz bir kanepenin üzerine siyah bir örtü, ister ekru bir yatak örtüsünün üzerine koyu gri yastıklar olsun, renk paletinizi daha koyu tonlarla birleştirerek estetik bir görünüm sağlayabilirsiniz. 

4) Canlı renklerle patlama yaratın 

Canlı renklerle patlama yaratın
Canlı renklerle patlama yaratın!

Minimalist ev dekorasyonunun açık renk paletini öne çıkarması, canlı renklerden uzaklaşmanız gerektiği anlamına gelmez. Beyaz bir koltuk üzerine hardal sarısı veya turuncu yastıklar koymak, açık renkli duvarları renkli resimlerle donatmak zamansız ve estetik görünümlü bir alan yaratacaktır. 

5) Modern ve işlevsel mobilyalar, minimalist bir ev dekorasyonunun anahtarıdır.

Minimalist bir ev dekorasyonu için modern ve fonksiyonel mobilyalar olmazsa olmazdır. Kaliteli mobilyalar alarak yıllarca kullanabileceğiniz klasiklere yatırım yapmak en doğru karar olur. Ayrıca sürekli mobilyalarınızı değiştirmek zorunda kalmazsınız. 

7) Evinizi amaca yönelik ve anlamlı dekore edin

Minimalist bir yaşam alanı istemenizin nedenlerinden biri, alanınızı dağınık hale getiren gereksiz eşyalardır. Evinizi dekore ederken sizin için bir anlam ifade eden parçaları seçmek önemlidir. Fazla süslemediğinizden emin olun.

8) Bitkilerle alanınıza yeşillik ve mutluluk katın

Bitkilerle alanınıza yeşillik ve mutluluk katın
Bitkilerle alanınıza yeşillik ve mutluluk katın!

Ev bitkileri estetik ve sade görünümün vazgeçilmez parçalarıdır. Gerek oksijen üretmeleri gerekse ortam nemini artırma özellikleri sayesinde size daha temiz bir yaşam atmosferi sunarlar. Odaklanmanıza yardımcı olarak üretkenliğinizi artırır ve günlük stresinizden biraz olsun kurtulmanızı sağlarlar. Doğru bitki seçimi ile evinizin havasını sade bir şekilde değiştirebilirsiniz!

9) Doğal ışıktan faydalanın

Yeni bitkileriniz için evinizde doğru yeri ararken, panjurlarınızı kaldırdığınızdan emin olun. Güneş ışığı, mobilyalarınıza sıcaklık katar ve evinizi bir yaşam alanı gibi hissettirir. Mekanınızın havadar ve aydınlık olmasını sağlamak için pencerelerinizin gelen doğal ışığı kucaklayın.  Perde seçiminde açık tonları tercih ederseniz doğal ışıktan yüksek verimle yararlanabilirsiniz. Ayrıca küçük bir ayna dokunuşu ile doğal ışığı tüm alana yayabilir ve daha geniş bir ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Diğer bloglarımıza Emlaksat Blog‘dan göz atabilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link