Arama sonuçlarınız

Fikirtepe Mahallesi

Tarih: 1 Haziran 2022
Son güncelleme: 8 Temmuz 2022
Fikirtepe Mahallesi

Kadıköy’ün 21 mahallesinden biri olan Fikirtepe Mahallesi İstanbul’daki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Mahalledeki kentsel dönüşüm çalışmaları halen devam etmektedir. Mahalle; Eğitim, Dumlupınar ve Hasanpaşa arasında kalan bölgededir.

Demografik yapı

Mahalledeki cinsiyet dağılımı %47,4 kadın ve %52,6 erkek oranlarına sahiptir. Bu dağılım Kadıköy genelinde %54,9 kadın ve %45,1 erkek şeklindedir. Nüfusun çoğunluğunu, %36,7 oranıyla 25-44 yaş grubu oluşturmaktadır. Bu grubu %22,4 ile orta yaş grubu takip etmektedir. Mahalle nüfusu 9069 kişiden oluşmakta ve bu nüfus sayısı ile mahallenin ilçedeki payı %1,97 olmaktadır.

Mahallede bulunan konut sayısı iş yeri sayısının üstündedir. Mahallede 9.936 konut ve 1.127 iş yeri yer bulunmaktadır. Mahallenin kişi yoğunluğu Kadıköy’ün geneline kıyasla az yoğunluktadır. Hektar başına düşen kişi sayısı Fikirtepe mahallesinde 170 olup Kadıköy’ün genelinde bu sayı 180 olmaktadır.

Fikirtepe mahallesinin kişi başına düşen yeşil alan oranı Kadıköy’ün geneline kıyasla oldukça düşüktür. Mahallede kişi başına düşen yeşil alan 1,36 metrekare, Kadıköy’ün genelinde ise kişi başına düşen yeşil alan 3,09 metrekaredir.

Hizmetler

Kadıköy Belediyesi Hizmetleri

Kadıköy Belediyesi Fikirtepe Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi

Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü

Kadıköy Belediyesi Fikirtepe Gönüllü Evi

Sağlık Hizmetleri

Fikirtepe Aile Sağlığı Merkezi

Dini Hizmetler

Fikirtepe Merkez Cami

Fikirtepe Tepe Cami

Fikirtepe Yeni Cami

Davuthan Mescidi

Sinoplu Pehlivan Halil Çiçekçi Cami

Ulaşım Hizmetleri

Fikirtepe Metrobüs

Mahalleye ulaşmak için otobüs, Marmaray, metro veya minibüsler kullanılabilmektedir.

Konut Fiyatları

Kadıköy Fikirtepe mahallesinde satılık konut fiyatları son bir ayda %3,5’lik bir artış göstermiştir. Geri dönüş süresi, Fikirtepe mahallesi için 20 yıl olarak hesaplanmaktadır. 2021 yılında mahallede alınan 90-130 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 2.600.000 TL, minimum fiyatı 1.050.000 TL, maksimum fiyatı 4.775.000 TL olmuştur. Kira fiyatları ise minimum 5.000 TL, maksimum 12.000 TL ve ortalama 7.000 TL olarak gözlemlenmiştir.

Fikirtepe mahalle rehberinden tasarruf etmek için ısınma önerilerine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link