Arama sonuçlarınız

Merkez Bankası’nın Kararı ile Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Tarih: 27 Eylül 2021
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların ve piyasanın merakla beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 23 Eylül’de toplandı. Geçtiğimiz aylarda yapılan toplantılarda Merkez Bankası faiz indirimine gitmeyip, faizi yüzde 19 oranında tutarak sabit faiz politikasını izlemişti. Bu sebeple bir süredir vatandaşlar ev almak isterken, bankaların yüksek faiz oranları sebebiyle konut kredisi çekmeye sıcak bakmıyordu. Yüksek faiz oranları ile beraber ev satışlarında durağan bir dönem yaşanırken, vatandaşlar ve emlak piyasası faiz indirimini bekliyordu. Ve nihayet Merkez Bankası herkesin dört gözle beklediği kararı verdi. Merkez Bankası politika faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 18 oranına düşürme kararı aldı. Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı ile birlikte altın fiyatları ve dolar kuru yükselişe geçerken, bankalar kredi faiz oranlarında güncellemeye gitti. 

Bankalar kredi faiz oranlarında indirim yapmaya başlarken, vatandaşlar daha az maliyetli kredi çekme imkanı bulduğu için karardan hemen sonra bankalara yapılan konut ve taşıt kredi taleplerinde hızlı bir artış oldu. Artan kredi talepleri doğrultusunda birçok kamu ve özel banka bu durumu kendileri için avantaja çevirerek vatandaşlara özel 6 ay ertelemeli konut kredisi gibi teklifler sunmaya başladı. Vatandaşlar arasında hızlı bir şekilde başlayan bu kredi yarışında Akbank daha fazla vatandaşa ulaşabilmek için belirli şartlar doğrultusunda faizsiz kredi imkanı bile sunmaya başladı.  

Merkez Bankası’nın Kararı ile Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları
Merkez Bankası’nın Kararı ile Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranlarında bankalar en uygun ve avantajlı krediyi vermek için faiz indirim oranlarını güncelledi. Bankalar arasında yüksek kredi veren banka ise 1,55 finansman oranıyla Türkiye Finans Katılım Bankası oldu. Gayrimenkul alımı için Türkiye Finans Katılım Bankası’na finansman desteği için başvuran vatandaşlar 1,55 oranı ile kredi işlemlerini başlatma imkanına sahip olacaklar.

Bir diğer konut kredisi faiz oranında indirime giden ve en uygun kredi veren banka ise Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) oldu. TEB 1,37 finansman oranı ile vatandaşlara kredi veriyor. Konut kredisi paketleri için ise İş Bankası konut kredisi için başvuran vatandaşlarına 6 ay geciktirmeli kredi imkanı sunuyor. 

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

 • HALKBANK – Konut Kredisi: 1,38
 • VAKIFBANK – Konut Kredisi: 1,37
 • ZİRAAT BANKASI – Konut Kredisi: 1,59
 • GARANTİ BANKASI – Konut Kredisi: 1,46
 • HSBC – Konut Kredisi: 2,09
 • DENİZBANK – Konut Kredisi: 1,79
 • YAPI KREDİ – Konut Kredisi: 1,37
 • ING BANK – Konut Kredisi: 1,47
 • İŞ BANKASI – Konut Kredisi: 1,38
 • AKBANK – Konut Kredisi: 1,37
Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Merkez Bankası’nın açıklaması ve son gelişmelerin ardından ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs gelecekteki faiz kararları için bir öngörü de bulunmuştu. Bu öngörüye göre Merkez Bankası’nın 2022 yılının ortasına kadar aşamalı bir şekilde faizi yüzde 15’e indireceği yönündeydi. Ve yine bu yüzdeliğe ulaşıncaya kadar Merkez Bankası’nın ayda 25 puanlık bir indirim yapabileceği tahminleri arasında yer alıyor. Para politikasında ki beklenen gevşeme sürecinin yılbaşı itibari ile başlaması tahmin ediliyor. Önümüzdeki yıl gerçekleşmesi beklenen bu faiz indiriminin banka konut kredilerini nasıl etkileyeceği ise şimdiden merak konusu oldu.  

Güncel konut kredisi faiz oranlarından tapu işlemlerine varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link