Arama sonuçlarınız

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Tarih: 26 Eylül 2021
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023
Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?
Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi, Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında, ömrünü tamamlamış veya dayanıksız yapıların yenilenmesi veya güçlendirilmesi için, bankaların tüketicilere sunduğu en önemli kredi imkanlarından bir tanesidir. Kentsel dönüşüm sürecinde devlet, riskli yapı ilan edilmiş yapıların yenilenmesine yönelik farklı destekler sağlar. Bu desteklerden birisi kira desteği iken diğeri ise çekeceğiniz kredi için devlet tarafından yapılacak olan faiz indirimidir. Bu sayede mülk sahipleri, farklı seçeneklerden faydalanma şansı elde eder. Riskli yapı ilan edilmiş yapıların yenilenmesine yönelik bankaların sunduğu kentsel dönüşüm kredisi ise, devletin faiz indirimi desteği ile birlikte önemli bir seçenek olarak tercih edilmektedir. Kentsel dönüşüm kredisini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşmalı olan belirli bankalara başvurarak alabilirsiniz. Başvuracağınız bankanın kredi alınabilmesine yönelik ortaya koyduğu şartları yerine getirerek kentsel dönüşüm kredisi başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisi Alabilir?

Kentsel dönüşüm kredisi alabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir. İlk olarak kimlerin kentsel dönüşüm kredisi alabileceğinden bahsetmek istiyoruz:

 • En az 1 yıllık süreyle riskli bir konutta oturan ev sahipleri ya da kiracılar,
 • Konutunu yeniden yaptırmak isteyen kat malikleri,
 • Yapılan incelemeler sonucunda “riskli” olarak belirlenen bir konutu yeniden yaptırmak ya da farklı bir konut almak isteyen kişiler.

Yukarıda bahsedilen kişiler kentsel dönüşüm kredisi desteği alabilmek için 1 yıl içinde başvuruda bulunmak zorundadır. Banka, gerekli incelemeleri yaparak belgeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?
Nasıl Alınır?

Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kredisi başvuru şartlarını yerine getiren kişiler çeşitli bankalar üzerinden işlemleri başlatabilir. Genel olarak bankalar belli başlı belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesini ister. Kredi imkanından faydalanabilmek için gerekli olan belgeler:

 • Riskli bina tespit raporu (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilir.)
 • Müteahhit ile hak sahipleri arasında imzalanan inşaat yapım sözleşmesi
 • Tapu belgesi
 • Yapı ruhsatı
 • Kentsel dönüşüm sonrasında çıkan yeni tapu
 • Riskli olarak belirlenen yapının boşaltıldığını gösteren taahhütname
 • Hak sahiplerinin adreslerini gösteren nüfus kayıt örneği
 • Eğer konut değil de iş yeri kapanıyorsa, meslek odasından alınan yazı ve vergi levhası.

Yukarıda belirlenen belgelerin yanı sıra; iş yeri türüne ya da konutun durumuna göre ek belgeler de istenebilir. Gereken tüm belgeleri bankaya yapacağınız başvuru esnasında öğrenebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?
Hangi Bankalar Kentsel Dönüşüm Kredisi Verir?

Kentsel  Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kentsel dönüşüm kredisi imkanı sunan bankalar arasında Vakıfbank, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Denizbank ve Türkiye Ekonomi Bankası yer alır. Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı da bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bazı bankaların kredi ödeme konusunda sağladığı çeşitli kolaylıklar vardır. Bu kolaylıklardan en önemlisi kuşkusuz birkaç yıla kadar erteleme imkanıdır.

Bankaların sunduğu kredi fırsatının vade oranları da birbirinden farklıdır. Kredi çekerken vade oranlarını, faiz miktarını ve erteleme fırsatını değerlendirmeniz gerekir.

Dekorasyon fikirlerinden kredilere varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link