Arama sonuçlarınız

İcra ve İflas Kanunu’nda Değişiklikler!

Tarih: 24 Haziran 2021
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023
İcra ve İflas Kanunu’nda Değişiklikler
İcra ve İflas Kanunu’nda Değişiklikler

İcra ve İflas Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına dair kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Düzenleme, icra satış işlemlerinde önemli değişiklikleri kapsıyor. Emlak Vergisi Kanunu’ndaki değişikliğe göre, tapu müdürlükleri, emlak vergisi borcunu elektronik sistemler aracılığı ile sorgulayacak. Detaylar aşağıda!

İcra ve İflas Kanunu’nda Yapılan Bazı Düzenlemeler:

 • Ticari ve ekonomik bir bütünlüğü olan yahut bir bütün halinde satıldığı müddetçe daha yüksek bir gelir elde edeceği anlaşılan mal ve haklar ve bunları bünyesinde barındıran işletmeler, bir bütün olarak satışa sunulacak. Ancak satış bütün olarak gerçekleşmez ise mal ve haklar ayrı bir şekilde satışa sunulacak.
 • Satışta, işletmenin ekonomiye katkısı ve devamlılığı göz önünde bulundurulacak.
 • Konkordato projesine göre, rehinli malın kullanılması öngörülmüyor. Malın değeri düşecek veya korunması masraflı olacaksa satışına izin verilecek. Böylece, icra satışlarında mali kayıp oluşturabilen, eşya ve malların uzun süre beklemesi durumunun da önüne geçilmiş olunacak.
 • Yapı kullanma izin belgesi verilmesi sırasında yapı kullanma izni harcı ve cins tahsisi harcı belediyelerce tek seferde alınabilecek.
 • Yapı kullanma izin belgesi düzenlenmiş olan bütün yapıların cins değişikliği işlemleri kendiliğinden, bağımsız olarak yapılacak.

İflas idare memurları seçimi, bilirkişilik bölge kurulları tarafından hazırlanan iflas idare memurları listesinden yapılacak. Memurlardan birinin yeminli (veya serbest muhasebeci) mali müşavir, birinin ise hukukçu olması mecburi kılınacak.

Emlak Vergisi Kanunu’ndaki Değişiklik

Emlak Vergisi Kanunu’ndaki değişiklik gereğince, bina ve arazi devri ve ferağı işlemlerinde tapu ve kadastro harcının matrahında dikkate alınan emlak vergi değeri ve emlak vergisi borcu, tapu müdürlükleri tarafından sorgulanacak. Bu işlem, ilgili belediye aracılığı ile sağlanan sistem üzerinden elektronik ortamda yapılacak. Kamulaştırma halleri, miras, mahkeme kararı, cebri icra veya özel kanunlarca belirlenmiş haller haricinde emlak vergisi borcu mevcut olan bina ve arazilerin devir ve ferağı yapılmayacak.

Bahsi geçen elektronik altyapının hazırlanabilmesi ve tapu dairelerinin devir ve ferağ işlemini belediyelere bildirebilmesi için bir geçiş süreci öngörülüyor. Belediyelerin, elektronik altyapılarını 1 Ocak 2023 tarihine kadar kurması bekleniyor.

Ayrıca diğer bloglarımızı Emlaksat Blog‘dan inceleyebilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link