Arama sonuçlarınız

İnşaat Sektörünün Geleceği: 3 Boyutlu Yazıcı ile İnşa Edilen Evler

Tarih: 29 Temmuz 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Hindistan’ının Madras şehrinde üç boyutlu yazıcı ile 5 günde inşa edilen ev

Uzmanlar 2030 yılına kadar en az 3 milyar insanın gelişmiş bir eve ihtiyacı olacağını söylüyor. Bu her gün en az 96 bin ev inşa etmek anlamına geliyor. 3 Boyutlu Yazıcı ile inşa edilen evler hem geleneksel inşaat yollarına yeni bir alternatif sunarken hem de bunu kısa sürede yapmayı vaat ediyor. Buna örnek olarak Hindistan’da 5 günde inşa edilen bir 3 Boyutlu evi örnek gösterebiliriz. Hindistan’ın Madras şehrinde inşa edilen bu ev 3 Boyutlu Yazıcı sayesinde geleneksel inşaat yöntemlerinden yüzde otuz daha ucuza mal edilmiş. Ev ayrıca, çok daha az atık çıkararak inşa edildiği için de inşaat sektörüne çevre dostu bir yaklaşım sunuyor. 3 Boyutlu Yazıcı ile inşa edilen evler; zaman verimliliği, çevreye olan etkisi, maliyet düşüklüğü gibi artıları ile yeni yüzyılın büyük teknolojilerinden olacak gibi görünüyor.

3 Boyutlu Yazıcı ile İnşa Edilen Meksika Mahallesi

Meksika’nın Tabasco adlı şehrine bir start-up şirketi baştan bir mahalle inşa ediyor. Tabasco, korkunç yağmurları ve fakir halkı ile bilinen bir şehir. Yaşayanların günlük geliri 3 dolara kadar düşüyor. Normal şartlarda derme çatma evlerde yaşayan halk, çatılardan ve deliklerden giren yağmur suları ile tehlike altında kalıyor. Ancak 3 Boyutlu Yazıcı ile inşa edilen evler sayesinde halk, yepyeni evlerde yaşama şansı elde edecek. Evler, dev bir yazıcı kullanılarak oluşturuluyor. Bu dev yazıcıya aktarılan özel beton karışımı oldukça çabuk sertleşiyor ve katmanlar halinde yazıcıdan çıkıyor. 3 Boyutlu Yazıcı bazıları tarafından fakirlikten gelen evsizlik sorununa bir çare olarak görülüyor. Meksika’nın en fakir bölgelerinden birinde yapılan bu proje de bu görüşe destek verir nitelikte.

Tabasco’daki mahallede inşa edilen evlerden biri

Madagaskar’da Dünyanın İlk 3 Boyutlu Okulu

Thinking Huts adlı şirket ve ortakları Madagaskar’ın Fianarantsoa adlı şehrinde bulunan bir üniversite kampüsüne dünyanın ilk 3 Boyutlu Yazıcı ile yazılmış okulunu inşa etmeye başladılar. Kâr amacı gütmeyen şirket 3 Boyutlu Yazıcı sayesinde inşa edilecek okulu Madagaskar’ın geleneksel ve pahalı inşaat sektörü yüzünden yapılamayan okullara ve bu yüzden meydana gelen eğitim sorununa bir çare olarak görüyor. Bu teknoloji sayesinde eğitim sağlanamayan birçok fakir ülkede okul inşa edilebilecek. 3 Boyutlu Yazıcı çok daha az beton kullanıyor ve kullanılan beton az miktarda karbondioksit yayarak çevre dostu da bir çözüm sağlamış oluyor. Özellikle işçiliğin ve kaynakların az olduğu ülkelerde bu metot inşaat sektörüne yeni bir gelecek vaat ediyor.

Okulun inşaatı bitince gözükecek hali

Peki 3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışıyor ?

Peki 3 Boyutlu Yazıcı sistem olarak nasıl çalışıyor? Kum, beton, plastik polimer ya da özel karışımları kullanarak yazıcı ısı ve gücün etkisi ile malzemeleri birbirine karıştırıyor. Bu işlemi katman katman yapan yazıcı sonunda 3 boyutlu bir obje elde etmiş oluyor.

Türkiye’den Bir Örnek

Ülkemizde de bu teknoloji hayata geçirildi ve Türkiye’nin ilk 3 Boyutlu Yazıcı tarafından inşa edilen evi ortaya çıktı. İstanbul Tuzla’da bulunan ev İBB ve İSTON iş birliği ile meydana geldi. Tamamen ülkenin yerli kaynakları ile meydana getirilen ev 3 oda 1 salondan oluşuyor. Bu projenin ardından İSTON ilerleyen aylarda da daha çok özelleştirme ile yeni 3 Boyutlu Evler yapmayı planlıyor.

Türkiye’de 3 Boyutlu Yazıcı ile İnşa Edilen İlk Ev

Kısaca verimlilik, çevreye etkisi, düşük bütçesi ve hızlı inşası sayesinde 3 Boyutlu Yazıcı ile yapılan evler inşaat sektörünü baştan yaratacak diyebiliriz.

Emlaksat.com olarak, “standardize edilmiş premium bir hizmeti, sabit ve ekonomik bir fiyat” ile sunuyoruz. Sizler de evinizi bu 3. yöntemle hızlı, kolay ve güvenilir bir yoldan satmak için Emlaksat Uzman Ekibi ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

Diğer bloglarımızı incelemek için Emlaksat Blog‘u ziyaret edebilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link