Arama sonuçlarınız

Ev Cephesi Nasıl Seçilir?

Tarih: 3 Ağustos 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Ev Cephesi Nasıl Seçilir?
Ev Cephesi Nasıl Seçilir?

Ev alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de doğru ev cephesi seçimidir. Ev alırken geriye kalan tüm özellikler tam istediğiniz gibi olsa bile yanlış cephe tercih ettiğinizde birçok temel problemlerle karşılaşabilirsiniz. Gelin bu yazımızda ev cephelerinin özelliklerini ve nasıl seçmeniz gerektiğini birlikte inceleyelim.

Ev Cephesi Nasıl Bulunur?

Ev Cephesi Nasıl Bulunur?
Ev Cephesi Nasıl Bulunur?

Ev cephesi bulmak sanılanın aksine oldukça kolaydır. Evin ön cephesindeyken sol eliniz güneşin doğduğu yeri, sağ eliniz ise güneşin battığı yeri gösteriyorsa bu ev güney cepheli bir evdir. Tam tersi bir durum söz konusu ise bu ev kuzey cepheli bir evdir. İncelediğiniz evde birden fazla cephe varsa oturma odası gibi en çok vakit geçirilen yeri ön cephe kabul ederek yön belirleyebilirsiniz.

Güney Cepheli Evler

İstatistikler Türk halkının en çok güney cepheli evleri tercih ettiğini söylüyor. Güney cepheli evlerde oturma odası, yatak odası gibi evin büyük bir kısmını oluşturan ve en çok kullanılan odaların gün boyu güneş alması söz konusudur. Eğer evin etrafının açık olması gibi dış şartlar da müsaitse, eviniz gün doğumundan gün batımına kadar güneş alır.

Güney Cepheli Evler

Güney cepheli evleri iklim olarak soğuk yerlerde yaşayanlar tercih etmelidir. Bu durumda yalıtımınız çok iyi olmasa bile ısınma masraflarınız oldukça azalacaktır. Yazların oldukça sıcak olduğu kıyı kesimlerde yaşıyorsanız bile tercih edebilirsiniz. Türkiye iklim şartları nedeniyle dört mevsim de sıcak olan bir ülke değildir. Dolayısıyla kıyı kesimlerde kışın kalorifer soba vb. masraflardan güney cepheli evleri tercih ederek kurtulabilirsiniz.

Aydınlık Evler
Güney Cepheli Evler

Güney cepheli evlerin bir diğer avantajı ise oldukça aydınlık ve ferah bir yaşam ortamı sunmasıdır. Ayrıca sabahları zor uyananlardansanız bol ışık nedeniyle güney cephe sizin için iyi bir tercih olacaktır. Güney cepheli evlerin tek dezavantajı çok tercih edilmesi nedeniyle diğer cephelere nazaran daha pahalı olmasıdır. Ancak uzun vadeli ısınma masrafları düşünülürse bu açığı kolayca kapatabilirsiniz.

Kuzey Cepheli Evler

Bütçem kısıtlı ama yine de ev almak istiyorum diyorsanız kuzey cepheli evler düşük fiyatlarıyla sizin için iyi bir tercih olacaktır. Kışın sert geçtiği yerlerde yaşasanız bile iyi bir yalıtımla ısınma sorununu çözebilirsiniz. Kuzey cepheli ama iyi yalıtımlı bir ev size çok büyük sorunlar çıkarmaz.

Kuzey Cepheli Evler

Yıl boyu sıcaklıkların yüksek seyrettiği bir yerde yaşıyorsanız yazınki klima masraflarınızı da azaltmış olursunuz. Ayrıca kuzey cepheli evler güney cepheli evlere göre daha fazla rüzgâr alır. Bu durum yangın gibi durumlarda dumandan daha az etkilenmenizi sağlar. Ayrıca yaz sıcaklarındaki boğucu havadan rüzgârla bir nebze kurtulursunuz.

Ev almak ömürlük bir yatırımdır, yıllarca yaşayacağınız ortamı iyi seçmeli, tüm özellikleri tek tek değerlendirmelisiniz.

Tapu işlemlerinden doğru ev cephesi seçimine varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link