Arama sonuçlarınız

İstanbul’da Deprem: İlçelere Göre Deprem Riski

Tarih: 12 Mart 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Deprem, çoğu kişinin de bildiği üzere yer kabuğunda meydana gelen sismik dalgaların oluşturduğu sarsıntıya verilen addır. Yerkabuğundaki bu sismik dalgalanmalar beklenmedik anlarda oluşur ve yeryüzünde ciddi hasarlara neden olabilirler. Yeryüzü sakinleri olarak bize düşen ise en başta böyle bir tehlikeye karşı dayanıklı binalar oluşturmak, sonrasında ise yaşam alanlarımızı seçerken önceliklerimiz arasında dayanıklı binaları yerleştirmek olacaktır. Böylece deprem riski en aza indirilebilecektir. Yaşam alanı seçiminde de elbette ki depremin olası gerçekleşme bölgeleri olarak bilinen fay hatlarından da olabildiğince uzak seçimler yapmak daha doğru olacaktır. Bu yazımızda sizler için Türkiye’nin yaklaşık 16 milyon nüfusa sahip olan mega kenti İstanbul’da semtlere ve bölgelere göre deprem riskini araştırdık.

Fay Hattı İstanbul’da nerede bulunuyor?

İstanbul’a en yakın konumlanan fay hattı, Orta Marmara Fay Hattı olarak bilinen ve Marmara Denizi’nin İstanbul’un güney kıyılarına yakın kesiminden geçen fay olarak karşımıza çıkıyorBu fayın hemen altında ise kendisine paralel olarak uzanan ve Yalova sınırından geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı yer alıyor. Uzmanların olası büyük (derece olarak 7 ve üstü) depremleri bekledikleri fay hatları olarak karşımıza çıkan bu faylar, bizlere İstanbul nüfusunun çoğunluğunun yer aldığı güney kesimlerin şehrin kuzeyine kıyasla daha riskli konumda bulunduğunu gösteriyor.

Şimdi isterseniz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında hazırladığı deprem kayıp tahmini raporu ışığında İstanbul’un öne çıkan birkaç ilçesini deprem riski açısından inceleyelim.

Yaşam alanlarımızı seçerken dayanıklı binaları öncelemek önemlidir.

Sarıyer

Sarıyer ilçesi İstanbul’un genel yerleşim bölgelerine kıyasla daha kuzeyde konumlanmıştır. Yaklaşık 400 bin kişilik nüfusu bulunan ilçe 177 kilometrekarelik geniş yüz ölçümü ile de dikkat çekmektedir. İlçede bulunan yaklaşık 48 bin yapının %43’ü 1980-2000 yılları arasında inşa edilmiştir. İstanbul geneline bakıldığında eski bina oranının düşük olması, ilçeyi olası bir depreme karşı daha güvenli kılmaktadır. İlçedeki binaların çoğunluğu ise 1-4 katlıdır. İlçenin altyapısında su ve atık su hatlarının yoğunlukta olduğu anlaşılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu analizlere göre olası bir şiddetli depremde 102 binanın çok ağır hasarlı, 367 binanın ağır hasarlı olacağı, yaklaşık 10 bin binanın ise orta-hafif hasarlı durumda olacağı tespit edilmiştir. İlçe’nin toplam konut sayısı da dikkate alındığında bu oranların düşük olması, özellikle kuzey mahallelerin gerek seyrek nüfus gerek ise yeni ve dayanıklı yapılar sayesinde düşük deprem riski barındırması; ilçeyi İstanbul’daki çoğu bölgeye kıyasla güvenli kılmaktadır.

Güngören

Yaklaşık 300 bin kişilik nüfusu bünyesinde barındıran Güngören ilçesi, İstanbul Avrupa Yakası’nda; Zeytinburnu, Esenler, Bahçelievler ve Bakırköy ilçelerinin ortasında konumlanmakta olan bir yerleşkedir. İlçede yaklaşık 12 bin bina bulunmakta olup bunların %67’si yapım tarihi olarak 1980 ve 2000 yılları arasında inşa edilmiştir. Binaların büyük bir çoğunluğu betonarme yapı olup binalar genellikle 5-8 kata sahiptir. İlçe doğalgaz hat altyapısı olarak zengin olmakla birlikte bu tarz hatların depremlerde büyük risk taşıdığı göz önüne alındığında bu durum deprem tehlikesi açısından ilçeyi riskli hale getirmektedir. Yapılan analizlere göre 7.5 büyüklüğünde gerçekleşebilecek olası bir depremde 342 binanın çok ağır hasarlı, 611 binanın ağır hasarlı ve yaklaşık 7 bin binanın orta-hafif hasarlı olacağı tespit edilmiştir.

Yer kabuğunda meydana gelen sismik dalgalar depremi oluşturur.

Kartal

Kartal, İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan; Maltepe, Sancaktepe ve Pendik ilçelerine komşu olan bir yerleşkedir. Yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfusu bünyesinde barındıran ilçede 29.981 adet bina bulunmaktadır. Bu binaların %48’inin ise yapım yılı 1980 ile 2000 yılları arasındadır. İlçede altyapı hattı olarak doğalgazın yoğun bulunduğu görülürken, bölgede su ve atık su borusu hatları da yer almaktadır. 7.5 büyüklüğünde gerçekleşebilecek bir senaryo depreminde bölgede yer alan binaların 199’u çok ağır hasarlı, 593’ü ağır hasarlı, yaklaşık 11 bin adet bina ise orta-hafif hasarlı durumda olarak tahmin edilmiştir.

Kadıköy

Kadıköy, Anadolu Yakası’nın incisi olarak bilinen denize kıyısı bulunan bir ilçedir. İlçenin tarihi dokusuna uyum sağlayarak gelişen modern konutları bünyesinde barındıran eşsiz yerleşke geçmişten günümüze dek İstanbul için oldukça önemli bir konumda olmuştur. 2020 yılı itibari ile yaklaşık 500 bin kişilik geniş bir nüfusa sahip olan ilçe, depreme dayanıklı konutları bünyesinde barındırması ile de dikkat çekmektedir. Bölgedeki binaların yaklaşık %30’u 2000 yılı ve sonrasında yapılmıştır. Binaların büyük çoğunluğunu oluşturan %43’ü ise 5-8 katlıdır. Bölgedeki dikkat çeken yeni konut projeleri sizlerin güvenliği düşünülerek depreme dayanıklı olarak tasarlanmış ve inşaları deprem yönetmeliğine göre gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin ilk dijital emlak şirketi Emlaksat, gayrimenkul alanında en yeni teknolojileri ve trendleri yakından takip ederek sizlere benzersiz bir kaynak sunar. Kaliteyi ve müşteri memnuniyetini önde tutarak sizleri önceler.

Şimdi siz de Kadıköy konut projelerini incelemek ve evinizi Emlaksat ile satmak için iletişim bilgilerini takip edebilir, bu eşsiz hizmetten anında yararlanabilirsiniz.

*Bu yazıda kaynak olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü’nün 2019 yılı içerisinde hazırladığı araştırma broşürleri kullanılmıştır.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link