Arama sonuçlarınız

İstanbul’da Konut Edinmek

Tarih: 16 Nisan 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
İstanbul’da Konut Edinmek

Hem Marmara Denizi’ne hem de Karadeniz’e kıyısı bulunan kıtalar arası eşsiz bir geçiş noktası İstanbul. Devasa bir nüfusa ve harika olanaklara sahip olan bu şehir gerek kültürel tarihi gerek ise modern metropol dokusu ile çoğu kişinin hayallerini süslemeyi başarıyor. Yatırımcıların ve bu şehirde bir ömür geçirmek isteyenlerin de ideal konut anlayışlarını bünyesinde toplayan bu metropol şehirde bir konut sahibi nasıl olabilirsiniz sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İstanbul’da konut edinmek için izlemeniz gereken adımları yine sizler için derledik.

Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan bir köprü görevi gören, Türkiye’nin en gözde şehri İstanbul; gayrimenkul alanında yatırım yapmak isteyenlere sayısız olanak sunmayı başarıyor. Ekonomi anlamında ülkenin kalbi olan şehirde nüfus hareketliliğin hızlı oluşu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan konut ihtiyacı sayesinde yatırım amaçlı olarak aldığınız konutunuzu hemen değerlendirmeniz ve hızlı bir şekilde nakite çevirmeniz mümkün. Eğer ben yatırım amaçlı konut istemiyorum diyenlerdenseniz İstanbul konut çeşitliliği anlamında sizin için yine eşsiz bir seçenek olmaya devam edecektir.

İstanbul’da Gayrimenkul Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İstanbul’da Gayrimenkul Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir gayrimenkul satın alırken öncelikle amaçlarınızı net bir şekilde çizmeniz gerekir. Aksi takdirde çok fazla sayıda seçenekle baş etmeye çalışırken vakit kaybedebilirsiniz. Almak istediğiniz gayrimenkulün lokasyonunu, özelliklerini ve bütçenizi en baştan belirlemek sizler için hayat kurtarıcı olabilir.

Doğru emlak uzmanları ile çalışmak da hem konut alırken hem de satarken çok önemlidir. Çalıştığınız kişiler profesyonel bir ekip olarak işi gerçekleştiriyorsa, alacağınız ya da satacağınız konut güvende demektir. Bu konuda Emlaksat eşsiz ayrıcalıkları ve uzman ekibi ile her zaman sizin yanınızda olacaktır.

Seçeneklerinizi belirlemek ve sonrasında sıralama yapmak alacağınız konutu kısa sürede belirmenizde önemli rol oynayacaktır. Kriterlerinize en uygun olan evi belirledikten sonra ise eğer mümkün ise konutu yakında birebir incelemelisiniz. Konutun bulunduğu bölgeye erişemeyecek bir konumda iseniz de sanal gayrimenkul turu talep ederek konutu online ortamda gezebilirsiniz.

Fiyat konusunda anlaşma sağlamak izlemeniz gereken adımların nerdeyse sonuncusu olarak karşımıza çıkıyor. Satıcı ile bir anlaşmaya vardıktan sonra gayrimenkulün depozitosunu ödemeli ve satış sözleşmesini imzalamalısınız. Sözleşmeyi detaylı bir şekilde okumak ve ödeme tarihi veya tarihlerini belge üzerinde detaylı bir şekilde belirtmek her zaman için yararınıza olacaktır.

En son olarak ise tapu devrini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştirilen bu işlemde hem alıcı hem de satıcı birlikte imza atmalıdır.

Türkiye’de Konut Sahibi Olma Adımları

Türkiye’de bir konut sahibi olmak için gerçekleştirmeniz gereken altı adet adım bulunmaktadır. İstanbul sınırları içerisinde edineceğiniz konut için de yine bu adımları izleyerek kolay bir şekilde mülk edinebilirsiniz.

1- Gayrimenkulün depozitosunu ödemek

2- Konutun alıcısı olarak satış sözleşmesi imzalamak

3- Vergi numarası almak

4- Eğer yoksa uygun bir banka hesabı açtırmak

5- Gayrimenkul değerleme raporu almak

6- Tapu almak

Türkiye’de Konut Sahibi Olma Adımları

Bu adımları takip ederek sizler de kolay bir şekilde hayallerinizdeki konuta kavuşabilirsiniz. Satın alma işlemleri sırasında tapu harcı adı verilen bedeli ödemeniz zorunludur. %4 olarak belirlenen tapu harcının %2’sini alıcı ve %2’sini de satıcı öder. Konutlar için Türkiye sınırları içerisinde uygulanan katma değer vergisi (KDV) oranı %18 olmakla birlikte bu oran 150 metrekare ve daha küçük alana sahip konutlar için %1 ile %8 arasında değişebilmektedir. Sahip olduğunuz konut için ödemeniz gereken yıllık bir gayrimenkul vergisi de bulunmaktadır. Konuta sahip olduktan sonra bu noktayı da atlamamanız gerektiğinin altını çizelim.

Türkiye’nin ilk dijital gayrimenkul şirketi Emlaksat ile evinizi hızlı, güvenli ve oldukça kolay bir şekilde satmanız mümkün. Evini satmak isteyenlere düşük bir hizmet bedeli karşılığında eşsiz olanaklar sunan Emlaksat ile evinizi satmak için iletişim bilgilerini takip edebilir, İstanbul Kadıköy’deki eşsiz konut projelerini incelemek için Kadıköy konut projeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link