Arama sonuçlarınız

Kripto Para ile Gayrimenkul Almak

Tarih: 5 Haziran 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Kripto Para Nedir, Nasıl Çalışır?
Kripto Para Nedir, Nasıl Çalışır?

Hayal etmesi zor olsa bile artık Kripto para ile konut satın almak mümkün. Gelin Kripto para ve emlak sektörü üzerine tüm detayları yazımızda inceleyelim.

Kripto Para Nedir, Nasıl Çalışır?

Kriptoloji, bir tür özel şifreleme bilimidir. Bunu, verilerin (yazı, rakam vb.) özel bir sistem sayesinde şifrelenip, güvenli bir ortam aracılığıyla alıcıya gönderilmesi ve bu şifreleme sisteminin çözülerek verilerin ortaya çıkması olarak özetleyebiliriz. Kripto paralar, şifrelenmiş, sanal bilgi olarak var olan bir tür para biçimidir. Bankalardan bağımsız olarak işleyen Kripto para birimleri, gelişmiş bir matematik kullanarak varlıklar arasında sermaye yaratır ve sermaye aktarmayı düzenler.

Adını sıklıkla duyduğumuz Bitcoin’in de temelini oluşturan blok zinciri teknolojisi; döviz transferi, veri depolanması, oylama sistemleri, sigorta işlemleri gibi birçok farklı alanda kullanılıyor. Örneğin Estonya, blok zinciri teknolojisini kullanarak vatandaşlarına elektronik ortamda oy verme hakkı tanıyor.

Kripto Paranın Gayrimenkul Sektöründe Kullanımı 

Biliyorsunuz ki gayrimenkul alım satım süreci çok kolay bir işlem değil. Noter, kamu kuruluşları, gayrimenkul danışmanı ve sigorta kuruluşları gibi birden fazla aktörün dahil olduğu, uzun ve karmaşık işleri beraberinde getiriyor. Hele yurtdışından alım satım yaparken daha karmaşık işler, birden fazla yere ödeme yapma gerekliliği ve daha uzun süren işlemler bizi bekliyor. Kripto para işte tam olarak bu zorlukları, coğrafi kısıtlamaları ve aracılara duyulan ihtiyacı engellemeyi amaçlıyor. Blockchain teknolojisinin sunduğu kolaylıklar bundan ibaret değil, büyük ölçekli ödemelerin havale masrafları, yüksek komisyon oranları, şeffaf olmayan işlem ücretleri ve haftalar süren doğrulama süreçleri, aracıya ihtiyaç duyulmaması sonucu ortadan kalkıyor ve bu sayede yatırım yapmak kolaylaşıyor. Yani kısaca daha güvenli, hızlı ve ucuz alım satım işlemleri bizi bekliyor. Daha güvenli, daha hızlı ve daha ucuz alım satım işlemleri küresel anlamda gayrimenkul yatırım olanaklarının da artmasına olanak sağlıyor. Kripto paraların gayrimenkul yatırım projelerine yapılan yatırımlarda ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları’nda kullanılmaya başlanması ile birlikte durağan olarak bilinen gayrimenkul likiditesinin de artması bekleniyor. 

Türkiye’de Kripto Para ile Gayrimenkul Alım Satımı Mümkün mü? 

Türkiye’de Kripto Para ile Gayrimenkul Alım Satımı Mümkün mü?
Türkiye’de Kripto Para ile Gayrimenkul Alım Satımı Mümkün mü?

Türkiye blok zinciri teknolojisini yakından takip eden ülkeler arasında ve bazı gayrimenkul şirketleri bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Güvenli, hızlı ve ucuz alım satım işlemleri gibi birçok avantaja sahip olan blok zinciri teknolojisinin ülkemiz gayrimenkul sektöründe daha geniş kapsamlı bir kullanıma ulaşacağı öngörülüyor. 

Gayrimenkul ile ilgili bütün bilgilerin blok zinciri içerisinde şeffaf bir şekilde saklanması, rastgele bir şekilde değiştirilememesi ve bir bankaya bağlı olmaması da evrakta sahtecilik, eşitsizlik, hile gibi ihtimalleri ortadan kaldırıyor. Estonya, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler, blok zinciri teknolojisini gayrimenkul sektörü için kullanan ülkeler arasında. 

Türkiye’de Konut Satışında Hangi Kripto Para Birimleri Kabul Ediliyor? 

Türkiye’de kullanılan kripto para birimlerini şu şekilde sıralamak mümkün: 

• BTC 

• Ripple 

• Ethereum 

• Bitcoin Cash 

• Bitcoin Gold 

• Litecoin 

• Tether 

• Stellar 

Kripto Para ile Alım Satım için herhangi bir regülasyon var mı? 

Kripto para ile alım satım sadece iki kişi arasında gerçekleşiyor, yani bir regülasyon yok. Hiçbir devlet bu para üzerinde düzenleme yapamıyor. Zaten blockchain’in anlamı otonom regülasyon. 

Gayrimenkulde Kripto Para Avantajları 

1. Emlak için Alternatif Platform

Blockchain, çevrimiçi pazarlar veya ticaret platformları ile işlem yapılmasını sağlar. Örneğin, İsveç’in tapu sicil dairesi, Blockchain teknolojisini kullanarak gayrimenkul işlemlerini kaydetmenin yollarını arıyor. Evrak işlerini azaltarak veya ortadan kaldırarak hem işlem sürecini hızlandırmayı hem de teorik olarak her yıl 100 milyon € ‘dan fazla tasarruf etmeyi hedefliyor.

2. Güvenli Alım Satım

Blok zinciri teknolojisinin en büyük avantajlarından biri olan güvenli alım satım, gayrimenkul sektörü üzerinde geniş kapsamlı bir etkiye sahip. Blok zincirinin dijital defretinde güvende olan dijital kimlik, senet transferleri, ipotek ödemeleri, emanet ve tüm finansal senaryolar için kullanılabilir. 

3. Kolay Yatırım

Blok zinciri teknolojisi sayesinde büyük ölçekli ödemelerin havale masrafları, yüksek komisyon oranları, şeffaf olmayan işlem ücretleri ve haftalar süren doğrulama süreçleri, aracıya ihtiyaç duyulmaması sonucu ortadan kalkıyor ve bu sayede yatırım yapmak kolaylaşıyor. Ayrıca kripto para ile alım satım, geleneksel yöntemlerle yapılan mülk satın alımlarından daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

4. Şeffaflık

Blockchain teknolojisi, tüm gayrimenkul alım satım süreçleri için daha fazla şeffaflık sağlayarak alıcı  ve satıcı bilgilerini güvenli bir şekilde dijital ortamda saklar ve ihtiyaç oluştuğunda anında doğrulayabilir. Bu şekilde banka ve avukat ihtiyacını ortadan kaldırarak tasarruf sağlar. Doğrulanabilir sahiplik zinciri aracılığıyla tüm bireysel mülkler orijinal dijital kimliklerine sahip olurlar.

Daha fazla içerik için Emlaksat Blog’u ziyaret edebilir, gayrimenkul evreninde ufak bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link