Arama sonuçlarınız

Osmanağa Mahallesi

Tarih: 12 Aralık 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Kadıköy’ün 21 mahallesinden biri olan Osmanağa, Caferağa’nın kuzeyinde ve Rasimpaşa’nın güneyinde yer almaktadır. Kadıköy ilçesinin sembolü olarak görülen boğa heykelinin bulunduğu Altınyol Meydanı bu mahalle sınırları içerisinde kalmaktadır. Boğa heykeli, Kadıköy denince akıllara gelen ilk sembol olduğu için en önemli tarif noktasıdır. Bir konum tarif edileceği zaman genellikle boğa heykelinin neresinde kaldığı belirtilir. Tarif noktası olması dışında bir başka önemli özelliği buluşma noktası olmasıdır. Her yaştan insanın buluşma noktası olarak bellediği bu önemli heykel Osmanağa mahallesinde bulunmaktadır.

Osmanağa mahallesi

Osmanağa mahallesi; önemli ulaşım ağlarının kesiştiği bir noktada olması, tarif ve buluşma noktası olan boğa heykelini içinde bulundurması, Kadıköy ilçesinin merkez mahallerinden biri olması, birçok kafe ve bar gibi işletmenin mahalle sınırları içinde bulunması gibi sebeplerle gün içindeki nüfusu en çok olan mahallelerden biri statüsündedir.

Yaklaşık olarak 8.500 kişilik nüfusa sahip olan Osmanağa, yüz ölçümü ve nüfus yoğunluğu açısından orta yoğunluklu bir mahalle olarak değerlendirilebilir. Kadıköy’deki en çok derneğin bulunduğu mahalle Osmanağa’dır. İlçedeki ofis ve iş yeri sayısının konut sayısını geçtiği tek mahalle olan Osmanağa’da ticari faaliyetlerin oldukça yoğun olduğunu söylemek mümkündür.

Osmanağa mahallesi

Demografik yapı

Mahallenin cinsiyet dağılımına baktığımızda kadın oranının %52.9, erkek oranının %47.1 olduğunu görüyoruz. Mahalledeki nüfusun yaş dağılımına baktığımızda ise %40.5 ile en çok 25-44 yaş aralığının mahallede bulunduğunu söyleyebiliriz. Mahallenin yeşil alan oranının Kadıköy’ün genelinden daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Osmanağa mahallesinde kişi başına düşen yeşil alan 3.32 metrekare, Kadıköy’de ise kişi başına düşen yeşil alan 3.09 metrekaredir.

Osmanağa mahallesi

Hizmetler

Eğitim hizmetleri

Mahalle 7 öğrenci yurduna ev sahipliği yapmaktadır. 1 üniversite, 1 ortaokulu ve 1 çocuk evi de mahalle sınırları içerisinde yer almaktadır.

 1. Aydın Üniversitesi
 2. Gazi Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu
 3. Uçan Balon Çocuk Evi
 4. İstanbul Özel Kadıköy Arı Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu
 5. Kadıköy Akademi Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu
 6. Kadıköy Akademi Erkek Öğrenci Yurdu
 7. Özel Kardelen Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu
 8. Özel Kadıköy Deniz Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu
 9. Özel Moda Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu
 10. Ailem Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu

Aydın Üniversitesi

Aydın Üniversitesi’nin üç yerleşkesinden biri olan Kadıköy yerleşkesi, Osmanağa mahallesi içindedir. 2003 yılında temelleri atılan üniversite 2007 yılında tamamlanmış olup o günden beri hizmet vermektedir. Aydın Üniversitesi farklı kampüslerinde toplam 63 ön lisans, 52 lisans, 3 uzaktan eğitim, 39 yüksek lisans, 9 doktora ve 1 sanatta yeterlilik programına sahiptir. Bölümlerinin bazılarında İngilizce eğitim verilmektedir. 

Gazi Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu

Yaklaşık 200 öğrenciye sahip ortaokulda futbol, basketbol ve atletizm gibi sportif etkinlikler bulunmaktadır. Ortaokul; TÜBİTAK Bilim Fuarları, Beslenme Dostu Okul, Öncü Kadıköy, Veli Akademileri ve Beyaz Bayrak Projesi gibi çeşitli proje çalışmalarına sahiptir.

Osmanağa mahallesi

Sağlık Hizmetleri

Osmanağa mahallesi 2 polikliniğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu poliklinikler; Özel Kadıköy Merkez Polikliniği ve Haydarpaşa Numune Hastanesi Yel değirmeni Polikliniği’dir. Ayrıca Kızılay Kadıköy şubesi de bu mahallede bulunmaktadır.

Osmanağa mahallesi

Kültür Sanat Hizmetleri

Kültür sanat hizmetleri açısından oldukça zengin olan Osmanağa’da birçok tiyatro, sinema ve sahne gibi kültürel tesis bulunmaktadır. Kadıköy ilçesinin kültürel açıdan en zengin mahallelerinden biri olan Osmanağa, Caferağa mahallesi ile birlikte ilçedeki tiyatroların %66’sına ve sinemaların %43’üne ev sahipliği yapmaktadır.

 1. İstanbulimpro
 2. Tiyatro Kılçık
 3. Kadıköy Theatron (Cazu Tiyatro)
 4. Moda Sanat Tiyatrosu Macide Tanır Sahnesi
 5. Müjdat Gezen Sanat Tiyatrosu
 6. Entropi sahne
 7. Kadıköy Sineması
 8. Levent Kırca Kültür ve Sanat Merkezi
 9. Moda Sineması
 10. Atlantis Sineması
 11. Moda Sahnesi
 12. BOA Sahne
 13. Nazım Hikmet Kültür Merkezi

İstanbulimpro

Tiyatro, doğaçlama sanatına hem teorik hem pratik açıdan katkıda bulunmak amacıyla 2007 yılında kurulmuştur. Seyircinin oyuna aktif katılmasıyla şekillenen performanslara sahip tiyatro oldukça ilgi çekmektedir.

Moda Sanat Tiyatrosu Macide Tanır Sahnesi

Moda Sanat Tiyatrosu; çeşitli tiyatro kursları, atölyeleri ve konservatuvar sınavlarına hazırlık kurslarına sahiplik yapmaktadır.

Kadıköy Sineması

Kapılarını ilk defa 1967 yılında açan sinema, 2018 yılında yenilenmiştir. 1964 yılında tiyatro olarak açılmış olan sinema, ömrünün ilk üç yılında tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapmıştır. 1967 yılından sonra ekonomik sebepler ile sinema salonu olarak kullanılmaya başlanmıştır. O günden beri sinemaseverlerin uğrak noktası olmuştur.

Osmanağa mahallesi

Dini Hizmetler

Osmanağa mahallesi; 2 Cami, 3 kilise ve 2 mescide sahiptir. Mahallenin adını taşıyan Osmanağa Cami, Kadıköy’ün en çok ziyaret edilen camisidir.

 1. Osmanağa Cami
 2. Şifa Cami
 3. Ayia Eufemia Kilisesi
 4. Kadıköy Uluslararası Kilisesi
 5. M.Bahadır Sadıkoğlu Mescidi
 6. Altıyol Mescidi
 7. Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi

Osmanağa Cami

Kadıköy’ün en çok ziyaret edilen camisi olma sıfatını taşıyan Osmanağa Cami, 1612 yılında inşa edilmiştir. Ahşap yapılı cami, Kadıköy’de 1878 yılında çıkan büyük yangında tamamen yanmıştır. Sonrasında cami baştan inşa edilmiştir. Caminin bahçesinde bulunan çınar ağacının 200 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Bu kocaman çınarın altında sürekli olarak dinlenen birilerini görmek mümkündür. Kubbesi bulunmayan caminin içi çinilerle kaplıdır. Caminin avlusunda bir adet çeşme bulunmaktadır. 

Şifa Cami

Şair Latifi Sokak ile Prof. Dr. Vehbi Sarıdal Sokak’ın kesişim noktasında bulunan cami, 1951 yılında yapılmıştır. Tek minareli ve tek şerefeli cami, avlusunda bir şadırvana da ev sahipliği yapmaktadır.

Ayia Eufemia Kilisesi

1964 yılında yapılmış olan kilise, Kadıköy’ün sembollerinden biri olarak görülmekte. Küçük bir Rum Ortodoks Kilisesi olan yapının hikayesi oldukça ilgi çekici. Kadıköy’de yaşayan zengin bir ailenin kızı olan Euphemia, Hristiyanlığı seçtiği için 303 yılında öldürülüyor. Bunun ardından Euphemia, Hristiyan dünyasında bir efsane oluyor. 1.Constantinus tarafından Hristiyanlık resmen tanınınca, Euphemia’nın mezarının bulunduğu yere bir martirion yaptırılıyor. 451 yılında Azize Euphemia Ortodoksların koruyucusu ilan ediliyor.

Osmanağa mahallesi

Yeşil Alanlar

Osmanağa mahallesinde kişi başına düşen yeşil alan, Kadıköy’ün geneline kıyasla oldukça fazladır. Yoğurtçu Parkı bu mahallenin sınırları içerisinde yer almaktadır. Parkın 5 farklı bölümünde çocuk oyun alanları bulunduğu için çocuklu ailelerin uğrak yerlerinden birisidir. Yaklaşık 5 bin metrelik yürüyüş alanı ve yaklaşık bin metrelik koşu alanı bulunmaktadır. Parkta basket sahası, tenis kortu ve bisiklet yolu da bulunmaktadır. Bu özellikleri ile sporseverleri kendisine çekmektedir. Parkın içinde çeşitli heykeller de bulunmaktadır. Heykellerin en çok bilineni ve ziyaretçi çekeni, Alex de Souza heykelidir.

Osmanağa mahallesi

Ulaşım Hizmetleri

Birçok ulaşım aracının kesişim noktasında bulunduğu için Osmanağa mahallesine ulaşmak oldukça kolaydır. Çeşitli otobüslerle ve dolmuşlarla, Marmaray ile ve M4 metro hattı ile ulaşılabilir. Mahallenin içinden tramvay yolu geçmekte olup, nostaljik Moda Tramvayı da tercih edilebilir.

Konut Fiyatları ve Kiralar

Osmanağa’da satılık konut fiyatlarında son bir ayda %3.4’lük bir artış gözlemlendi. Mahallede 100 metrekare bir daire için ortalama konut fiyatı 765.087 TL, gözlemlenen minimum fiyat 573.815 TL ve maksimum fiyat 956.359 TL olarak kayıtlara geçmiştir. Yatırımın sağladığı kira gibi gelirlerle kendisini geri ödeme süresi olarak tanımlanan “geri dönüş süresi” bu mahalle için 17 yıl olarak hesaplanmaktadır. Mahallenin kira ortalaması 3.759 TL olmakla beraber, minimum fiyat 2.819 TL ve maksimum fiyat 4.699 TL olarak gözlemlenmektedir.

Osmanağa mahalle rehberinden mantolamanın ne olduğuna varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link