Arama sonuçlarınız

Zühtüpaşa Mahallesi

Tarih: 20 Aralık 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Zühtüpaşa, Anadolu Yakası’nda Marmara Denizi’ne kıyısı olan mahallelerden biridir. Zühtüpaşa mahallesinin güneyinde Marmara Denizi, kuzeyinde Hasanpaşa, kuzey doğusunda Eğitim, batısında Osmanağa, doğusunda Feneryolu ve güneydoğusunda Fenerbahçe mahalleleri bulunmaktadır.

Haldun Hürel’in “Tuhaf ve Kısa Öykülerde İstanbul” kitabında da belirttiği gibi Zühtüpaşa Mahallesi, adını Zühtü Paşa Camii’nden almıştır. 20. yüzyıl başlarında Osmanlı Maarif Nazırlığı yapan Zühtü Paşa, kendi mahallesine hayrı olması amacıyla bir külliye yaptırmıştır. Ayrıca o yıllarda mevcut olan “Rum okulu” ismini “Yunan okulu” olarak değiştirmiştir. Zühtü Paşa’nın torunu olan hanımefendinin eşi ise Fenerbahçe kulübüne başkanlık etmiş ve siyasete atılmış, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Şükrü Saraçoğlu’dur. Fenerbahçe Kulübü’ne ait olan ve adını Rüştü Saraçoğlu’ndan alan stadyum, bu mahallenin en popüler yapıları arasında yer alır.  

zühtüpaşa mahallesi

Demografik ve Sosyoekonomik Yapı

Zühtüpaşa, Kadıköy’ün en az bina sayısına ve en az nüfusa sahip mahallesidir. Kadıköy Belediyesi’nin “Mekansal Stratejik Plan Mevcut Durum Raporu” nda yayımlanan bilgilere göre mahallede 8200 kişi yaşamaktadır. Nüfusun %55,6’sı kadınlardan oluşmaktadır ve kadınların yaklaşık %53,3’ü 25-59 yaş aralığındadır. Zühtüpaşa mahallesindeki yapıların %19’u iş yeri, kalanları ise konut olarak kullanılmaktadır. Zühtüpaşa mahallesinin nüfus yoğunluğu Kadıköy’deki diğer ilçelerle kıyaslandığında 1,5 kat daha azdır. Bu da daha sakin bir yaşam biçimi tercih edenler için büyük bir fırsat yaratmaktadır.

Zühtüpaşa mahallesi, Kadıköy ortalamasına göre 1,25 kat daha fazla kişi başına düşen yeşil alana sahiptir. Marmara Denizi’nin kenarındaki kıyı boyu ve sahil şeridindeki parkları ile şehrin keşmekeşliğinden uzak keyifli ve sağlıklı zaman geçirmenizi sağlayacak bir atmosferi vardır.

Kadıköy Belediyesi’nin “Mekansal Stratejik Plan Mevcut Durum Raporu”nda yayımlanan bilgilere göre Zühtüpaşa Mahallesi, “Kıyı Boyu Deniz Suyu Ölçümü” sonuçlarına bakıldığında Kadıköy ilçesinin “çok temiz deniz suyu”na sahip mahallesi olarak görülmektedir. Bu avantajdan yararlanılabilecek, Kalamış Parkı devamında bulunan Fenerbahçe Lefter Küçükanyondadis Dereağzı tesislerindeki deniz sulu havuzlar, semt sakinlerine gönül rahatlığı ile yüzme keyfi yaşatmaktadır.

2017 yılında yayımlanan, “Pamukkale Üniversitesi’nin Araştırma Raporu”na göre Kadıköy, Türkiye’nin eğitim seviyesi en yüksek ilçesi olmuştur. Yine aynı yıl yayımlanan “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi” verilerine göre 15 yaş üzeri nüfus içinde en az üniversite mezunu olanların oranı İstanbul’da yüzde 21 iken, Kadıköy’de bu oran yüzde 49 olmaktadır. Bu oran ile Kadıköy, İstanbul ortalamasının ciddi düzeyde üzerindedir. Zühtüpaşa mahallesi Kadıköy’ün sosyoekonomik açıdan gelişmişlik seviyesinin yüksek olduğu semtlerinden biridir.

Bu bölge, spor müsabakalarına ev sahipliği yaptığı zamanlarda yoğunluk yaşayan, Bağdat Caddesi ve çevresinin popülerliğinden etkilenen, maddi gelir düzeyi orta-yüksek statüdeki bireylerin ikamet ettiği bir mahalledir.

zühtüpaşa mahallesi

Hizmetler

Eğitim Hizmetleri

Zühtüpaşa mahallesinde, Kadıköy Belediyesi’nin raporlarına göre; 2 adet okul öncesi okul ve anaokulu, 2 adet ilkokul, 1 adet ortaokul ve 1 adet lise bulunmaktadır. Bunlara ek olarak 2 adet spor okulu ve 1 adet müzik okulu, mahallenin sahip olduğu eğitim kurumlarındandır. Müjdat Gezen Sanat Merkezi, sanat okulu olarak mahallenin sahip olduğu en büyük değerlerdendir.

Zühtüpaşa İlkokulu

Tarihi ilkokul, 1915 yılında Deli Fuat Paşanın damadı Muammer Beyin köşkünde üç kız üç erkek öğrenci ile öğretime başlamıştır. 2012 yılında deprem güçlendirmesi yapılmış ve 2013’te eğitime ilkokul olarak devam etmiştir.

Fenerbahçe Spor Okulları Merkezi

Hedefiçocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunmak olan spor okulu; futbol, voleybol, basketbol, yüzme, yelken, atletizm, masa tenisi, jimnastik ve boks branşlarında hizmet vermektedir.

zühtüpaşa mahallesi

Sağlık Hizmetleri

Kadıköy Belediyesi’nin raporuna göre Zühtüpaşa mahallesinde 1 özel hastane ve 1 veteriner kliniği bulunmaktadır. Semtin yakınlarında bulunan diğer sağlık hizmetleri sayesinde, mahallede herhangi bir sağlık hizmeti sorunu yaşanmamaktadır.

zühtüpaşa mahallesi

Sosyal ve Kültürel Hizmetler

Zühtüpaşa, Kalamış Parkı’nın sahil şeridindeki uzantısı ile deniz keyfi yaşayabileceğiniz güzel semtlerden birisidir. Bağdat Caddesi’ne komşu oluşu ve bünyesinde barındırdığı popüler yeme içme ve eğlence mekanları ile Kadıköy’ün gözde mahallelerinden biridir.

Sahip olduğu 23 Nisan Parkı, yeşil alan olarak semt sakinlerine hizmet vermektedir.

Sahil şeridinin bir başka değeri ise, Semih Bayülken Kürek ve Fenerbahçe Kürek Şubesi tesisleridir. Bu tesisler sakinlerine Marmara denizinde kürek çekme keyfi sunmaktadır.

Fenerbahçe SK Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri

37.000 metrekare olan ve önceleri Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri olarak bilinen, sonrasında ise adı Fenerbahçe’nin efsanevi sporcularından Lefter Küçükandonyadis’ten esinlenerek değiştirilen tesis, 2003 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi

2006 yılından beri hizmet veren ve 50,530 kişilik oturma kapasitesine sahip olan stadyum, genel olarak sakin bir hayat akışı olan Zühtüpaşa mahallesinin Fenerbahçe maçları olduğu zamanlarda yoğunluk yaşamasına sebep olarak sakinlerine farklı bir atmosfer yaşatmaktadır.

zühtüpaşa mahallesi

Müjdat Gezen Sanat Merkezi

Müjdat Gezen Sanat Merkezi, kısa adıyla MSM, Tiyatro ve yazarlık eğitimlerinin olduğu bir kurumdur. Yetişkinler için akşam okulları, temel oyunculuk, yazarlık, diksiyon, dublaj ve çocuklar için hafta sonu kış ve yaz okulları gibi hizmetleriyle sanatseverlerin ilgisini çekecek bir duraktır.

zühtüpaşa mahallesi

Kadıköy Evlendirme Dairesi

Zühtüpaşa mahallesinde bulunan Kadıköy Evlendirme Dairesi birçok mutlu başlangıcın ilk durağıdır.

zühtüpaşa mahallesi

Dini Hizmetler

Zühtüpaşa mahallesinde Kadıköy Müftüğü yer almaktadır. Ayrıca Zühtü Paşa Camii de semt halkına hizmet vermektedir.

zühtüpaşa mahallesi

Tarihi Eserler

Fransız Mektebi ve Bizans Sarnıcı

Zühtüpaşa mahallesinde Kadıköy kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında ortaya çıkan buluntuların Erken Bizans Dönemi’ne ait sarnıçlar ve Fransız Mektebi’nin kalıntıları olduğundan söz edilmektedir.

Tarihi Zühtü Paşa Mezarlığı

Zühtü Paşa, Kadıköy’deki Fenerbahçe Stadı’nın bulunduğu bölgeye halen görülebilen güzel bir külliye yaptırmıştır. Fakat günümüzde bu külliyenin sadece cami ve mezarlık bölümü kalmıştır. Bu mezarlık, tarihi Karacahmet Mezarlığı’nın güneydoğusundaki en son kısımdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi

Fenerbahçe Futbol takımının 5 Haziran 1910’da İstanbul’un ünlü Rum takımı Strugglers’ı 3-1 yenerek kazanmış olduğu ilk kupasının da sergilendiği bu spor müzesinde, Fenerbahçe’nin 100 yılı aşkın zamandır çeşitli alanlarda kazandığı 6000’den fazla kupa, şilt ve plaket sergilenmektedir.

zühtüpaşa mahallesi

Ulaşım Hizmetleri

Zühtüpaşa mahallesi otobüs, minibüs ve dolmuş ulaşımına açıktır.

Söğütlüçeşme Metrobüs İstasyonu, İstanbul’da İETT tarafından işletilen metrobüslere hizmet vererek 3 Mart 2009’da hizmete açılmıştır. Metrobüs sisteminin doğu aksındaki son istasyonu olan Söğütlüçeşme metrobüs durağı, semtin sahip olduğu ulaşım imkânlarındandır. İstasyonun engelli erişilebilirliği bulunmaktadır. Ayrıca istasyon, metrobüs sisteminin Marmaray aktarmalı iki istasyonundan biri olması sebebiyle de önem taşır.

Mahalle, Kadıköy İlçesi’nin kıyı bandını oluşturan;  Caferağa, Zühtüpaşa, Fenerbahçe, Caddebostan, Suadiye ve Bostancı’dan geçen 14.915 metre uzunluğunda, kesintisiz ve araç trafiğine kapalı bisiklet yolu hattının duraklarındandır.

zühtüpaşa mahallesi

Zühtüpaşa’da Konut Fiyatları ve Kiralar

Zühtüpaşa mahallesi Kadıköy’ün nüfus açısından en sakin mahallelerinden biri olması sebebiyle, sakin bir hayat hayali olan insanların tercihi olmaktadır. Marmara Denizi’ne kıyısı olması da şüphesiz birçok İstanbul semtinin sahip olmadığı avantajlardan biridir. Semtin demografik yapısı, okur-yazarlık seviyesinin İstanbul genelinde göre yüksek yüzdesi, farklı spor imkânları sağlayan tesisleri ve sosyal imkanları ile Kadıköy ilçesinin hayat standardı yüksek mahallelerinden biridir.

Mahalle rehberinden farklı konulardaki blog yazılarına varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link