Arama sonuçlarınız

Rayiç Bedel Nedir? Rayiç Bedel Nasıl Sorgulanır?

Tarih: 20 Aralık 2020
Son güncelleme: 14 Temmuz 2021
rayiç bedel nedir

Gayrimenkul almak ya da satmak isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken konulardan bir tanesi olan rayiç bedel, gayrimenkule ait piyasadaki arz talep dengesine göre değişim gösteren bedeldir. Peki, gayrimenkul alım-satım işlemlerinde fazlasıyla önemli olan rayiç bedel nedir? Rayiç bedel hesaplanırken hangi noktalara dikkat edilir ve sorgulaması nasıl yapılır?

Rayiç Bedel Nedir?

rayiç bedel
Rayiç bedel nedir?

Rayiç bedel, gayrimenkulün belirli kriterleri baz alındıktan sonra hesaplanan piyasadaki güncel alım satım bedelidir. Gayrimenkullerin satışı sırasında piyasadaki değerinin belirlenmesi için gereklidir. Gayrimenkulün özellikleri ve mevcut ekonomik koşullar gayrimenkulün piyasadaki alım satım değerinin aylık olarak değişim göstermesinde önemli rol oynar.

Emlak ile ilgili bütün terimlere ve anlamlarına emlak terimleri sözlüğümüzden ulaşabilirsiniz.

Rayiç Bedeli Hesaplanırken Hangi Noktalara Dikkat Edilir?

dikkat edilmesi gereken noktalar
Rayiç bedel hesaplanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Belediyeler tarafından belirlenen rayiç bedeli hesaplanırken taşınmaza ve çevresine ilişkin bir takım faktörler göz önünde bulundurulur. Gayrimenkulün yer aldığı ilçe, sosyal imkanlar, ulaşım kolaylığı ve yeşil alanlar rayiç bedelin belirlenmesini sağlayan önemli faktörlerdendir. Mevcut ekonomik durumlara, piyasadaki alım satım değerlerine ve şehrin yoğunluğuna göre rayiç bedel değişiklik gösterir. Detaylı bir şekilde incelendiği zaman, rayiç bedelin doğru hesaplanması için aşağıdaki özelliklere dikkat edilir;

 • Gayrimenkulün yer aldığı sokak ve mahalle
 • Önemli kamusal alanlara (hastane veya okul gibi) yakınlığı
 • Gayrimenkulün bina yaşı
 • Gayrimenkulün manzarası
 • Bölgedeki gayrimenkullerin alım satım değerleri
 • Park, yürüyüş parkuru gibi yeşil alanlara yakınlığı
 • Kafe, tiyatro, sinema, AVM, restoran gibi sosyal imkanların yakınlığı
 • Farklı konut projelerine yakınlığı
 • Ulaşım kolaylığı ve toplu taşıma araçlarına yakınlığı
 • Gayrimenkulün bulunduğu semtin tarihi, şehir merkezine yakınlığı, doğal güzellikleri ve deprem bölgesinde olup olmaması
 • Gayrimenkulün bulunduğu semtte yaşayan insanların sosyo-ekonomik durumları

Bu gibi özelliklerin yanında rayiç bedeli hesaplaması yapılırken binanın yıpranma payına bakılır.

rayiç bedel nasıl hesaplanır
Rayiç bedel sorgulaması internet üzerinden yapılabilir.

Rayiç bedeli, gayrimenkul alım satımı yapılırken Tapu Müdürlüğü tarafından istenilen bir belgedir. Gayrimenkul alım satımı yapılırken rayiç bedelin istenmesinin sebebi, satışın piyasadaki minimum miktar üzerinden gerçekleşme zorunluluğudur. Birçok kişi gayrimenkul alım satım yaparken daha az emlak alım satım vergisi ödemek için (satış bedelinin %4’ü), satış tutarını düşük göstermekte, illegal yollara başvurmaktadır. Bunu önleyebilmek için devlet öncelikle belediyenin belirlediği rayiç bedelinin alınmasını talep etmekte ve satış tutarının en az belirlenen rayiç bedelin üzerinde olmasını şart koşmaktadır.

Rayiç Bedel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gayrimenkullerin rayiç bedeli yasal olarak belediyeler tarafından hesaplandığından, kişi gayrimenkulün bulunduğu belediyeye giderek gayrimenkule ait rayiç bedelini gayrimenkule ait yıllık emlak vergisi ödenmiş ise öğrenebilir ve buna dair resmi bir belge alabilir. Bunun yanında ilgili belediyelerin internet sitelerine girerek gayrimenkulün bulunduğu mahalleyi ve gayrimenkulün yaşını girerek gayrimenkule ait rayiç bedelini yaklaşık olarak da tespit edebilir.

Buna ek olarak kişi, e-Devlet uygulaması ile de “Tüm Belediye Hizmetleri” sekmesinden mahalle, sokak adı ve bina yaşı gibi özellikleri girerek söz konusu gayrimenkulüne ait rayiç bedeli barkodlu olarak alabilir ve tapu işlemlerinde kullanabilir.

Yazımızda bahsettiğimiz gibi Tapu Müdürlüklerinin gayrimenkulünüze ait piyasadaki en düşük alım satım değerini yani rayiç bedelini belediyelerden ya da e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Emlak ve gayrimenkul alanı ile ilgili merak ettiğiniz tüm cevaplar için doğru adres emlaksat.com. Bizi takip etmeyi ve içeriklerimizi paylaşmayı unutmayın!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link