Arama sonuçlarınız

Evinizi Yabancılara Nasıl Satabilirsiniz?

Tarih: 31 Aralık 2020
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Evinizi Yabancılara Nasıl Satabilirsiniz

Yabancı uyruklu kişilere yapılan satışlar 18 Mayıs 2012 Mayıs ayında mütekabiliyet (karşılıklılık) yasasının değişmesiyle çok hızlı bir ivme kazandı. Bilindiği gibi bu tarih itibariyle karşılıklılık şartı aranmaksızın 183 ülke vatandaşı Türkiye’de gayrimenkul sahibi olma şansını elde etmişti. Bu tarih itibariyle yabancıların özellikle İstanbul’dan birçok konut aldığına hepimiz şahit oluyoruz. Peki, evinizi yabancılara nasıl satabilirsiniz?

2019 yılında yabancılara yapılan konut satışı Türkiye genelinde 45.483 adet olurken, bu rakam İstanbul’da ise 20.857 adet olarak gerçekleşti. Yüzdesel olarak yabancılara yapılan konut satışının %45.85’i İstanbul ilinde gerçekleşti. Bu ülke genelinde ve İstanbul ili için bir senede yabancılara gerçekleştirilen en fazla konut satış adedi olarak da kayıtlara geçti. Şu an için toplam satışlar içinde yabancılara yapılan satış adet olarak yaklaşık %3.5’e tekabül ediyor ve bu oranın önümüzdeki senelerde daha da yükselmesi bekleniyor.

Aşağıdaki grafikte de olduğu gibi İstanbul şehrinde her sene yabancılara yapılan satışın hızlı bir şekilde yükseldiğini görebiliriz.

Peki, bunu bir avantaja dönüştürmek isteyen mülk sahipleri, gayrimenkulünü nasıl bir yabancıya pazarlanmasını sağlayabilir? Bunu hangi kanallar vasıtasıyla yapabilir?

Bu noktada Emlaksat devreye giriyor. 2012 yılından beri yabancılara gayrimenkul satışı konusunda aktif bir şekilde çalışmış Emlaksat yöneticileri, gayrimenkulünüzün yabancılara doğru şekilde pazarlanması için gerekenleri uyguluyor.

Gayrimenkulünüzün Yabancı Yatırımcılara Pazarlanması için Yapılacaklar

 • Emlaksat, 250’den fazla yabancılara gayrimenkul pazarlayan acente ağı ile gayrimenkulünüzü listeledikten hemen sonra paylaşır.
 • Emlaksat, 20.000’i aşan yabancı müşteri portföyü ile gayrimenkulünüzü paylaşır.
 • Emlaksat, yabancıların en çok ziyaret ettiği gayrimenkul web sitelerinden biri olan www.propertyistanbul.com sitesine form gönderen yeni alıcı müşterilerine talepleri doğrultusunda en yakın portföylerini paylaşır.
 • Emlaksat; İngilizce, Arapça, Farsça dillerini konuşan satış ekibiyle yabancı yatırımcılara gayrimenkulünüzün hibrit sunumunu gerçekleştirir.
 • Emlaksat, gayrimenkulünüzü hazırlayacağı profesyonel fotoğraf çekimi ve üç boyutlu sanal tur hizmeti sayesinde, yurtdışında ikamet eden yabancı yatırımcılara tüm detayları ile gösterebilme imkânına sahiptir.

2020 Yılında Covid-19 ile Beraber Yabancıların Türkiye’de Gayrimenkul Alımları

Covid-19 zamanında Türkiye’de Gayrimenkul Alımları
Covid-19 zamanında Türkiye’de yabancılara ev satışı

2020 yılı hemen hemen her sektör için zor bir yıl oldu diyebiliriz. Covid-19’un en büyük etkilerini özellikle uluslararası uçuşlardaki kısıtlamalar neticesinde turizm sektöründe gördük. Gayrimenkul sektörüne baktığımızda yerli piyasada alımların azalmadığını söyleyebiliriz. Fakat dünyada gayrimenkul pazarları da oldukça bu durumdan etkilendi. Birçok ülkede açıklanan rakamlara göre yabancı yatırımcıların gayrimenkul alımları geçtiğimiz senelere göre düşüş gösterdi.

Türkiye’de ise durumun bu kadar olumsuz olmadığını görüyoruz. Henüz Aralık ayının rakamları TÜİK tarafından açıklanmamış olsa da, 2020 yılının 40.000 adet yabancı satışıyla kapatılması bekleniyor. Bu da 2019 yılının sonuçlarına çok yakın, 2018 yılı ile de yaklaşık aynı satış adedinin yakalandığını gösteriyor.

2020 yılının yabancı satışlarında getirdiği en büyük yenilik online gayrimenkul satışları oldu. Özellikle Mart ve Temmuz ayları arasında birçok ülkede yaşanan karantinalar neticesinde neredeyse hayat durma noktasına gelmişti. Bundan en az etkilenen ve hatta avantaj sağlayan iş modelleri online olarak hizmet verebilenlerdi. Yabancıların gayrimenkul alımları da bu aylarda online gösterimler ve Türkiye konsolosluklarından alabildikleri vekaletnamelerle gerçekleşti. Türkiye’de gayrimenkul almak isteyen bir yabancı, tüm satın alma işlemlerinin kolay bir şekilde takip edilebilmesi için taslak olarak daha önceden hazırlanmış vekâletnamelerini hazırladılar. Bu sayede kendilerinin Türkiye’deki temsilcileri, satın alım ve tapu işlemlerini onlar adına sürdürebildi.

Önümüzdeki yıllarda online gayrimenkul satışlarının tüm dünyada ve tabii ülkemizde de hızlı bir artış göstereceğini düşünüyoruz.

Emlaksat; teknolojiyi son imkanlarıyla kullanarak, online gayrimenkul satışlarında önümüzdeki senelerde öncü olmayı ve siz değerli müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link