Arama sonuçlarınız

Suadiye Mahallesi

Tarih: 27 Şubat 2022
Son güncelleme: 27 Şubat 2022

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan mahallelerden biri olan Suadiye, Erenköy ve Bostancı arasında yer almaktadır. Mahalle, Bağdat Caddesi’nin üzerinde bulunur. Özellikle semtin Cadde kısmında birçok yeme içme ve eğlence tesisi bulunmaktadır. Semt adını 1905 yılında yapılmış olan Suadiye Cami’den almıştır. Huzurlu bir yaşam için seçilebilecek en iyi semtlerden biri olarak kabul edilen Suadiye, nostaljik sokaklara ve binalara sahip, kaliteli ve sakin bir mahalledir.

Suadiye Mahallesi

Bağdat Caddesi

Oldukça ziyaretçi çeken bir cadde olan Bağdat Caddesi, kısaca “Cadde” olarak da anılmaktadır. Günümüzde Kızıltoprak’tan başlayarak Maltepe’ye kadar uzanan Bağdat Caddesi, birçok konutun yanında oldukça fazla mağaza ve iş yerine de ev sahipliği yapmaktadır. Dünya’daki birçok önemli markaya ait mağazaları barındıran Cadde’ye ev sahipliği yapması Suadiye mahallesinin önemli özelliklerinden biridir.

Demografik Yapı

Mahallenin cinsiyet dağılımı %57,3 kadın ve %42,7 erkek şeklindedir. Mahallede en çok ileri yaş grubu bulunmaktadır. %31,2 olarak kaydedilmiş olan ileri yaş grubunu %29 ile 25-44 yaş grubu takip etmektedir. Üçüncü sırada ise %21,3 ile orta yaş grubu yer almaktadır. Mahallenin nüfusu 23690 olup, Suadiye mahallesinin ilçedeki payı %5,16 şeklindedir.

Konut sayısının iş yeri sayısından bir hayli fazla olduğu mahallede, 2063 işyeri ve 15722 konut yer almaktadır. Mahallenin kişi yoğunluğu, Kadıköy’ün geneline kıyasla düşüktür. Hektar başına düşen kişi sayısı Suadiye’de 160 olup Kadıköy’ün genelinde bu sayı 180 olmaktadır.

Yeşil alan açısından Kadıköy’ün genelinden geride kalmış olan mahallede kişi başına düşen yeşil alan 0,5 metrekare olmakla beraber Kadıköy’ün genelinde bu oran 3,09 olmaktadır.

Suadiye Mahallesi

Hizmetler

Sağlık hizmetleri

Yeterli seviyede sağlık hizmetine ev sahipliği yapan Suadiye’de 1 adet tıp merkezi ve iki adet aile sağlığı merkezi bulunmaktadır.

 • Özel Memorial Suadiye Tıp Merkezi
 • Kadıköy 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi
 • Kadıköy 3 Nolu Aile Sağlık Merkezi

Kültür Sanat Hizmetleri

Bir adet sanat akademisi ve bir adet sanat galerisi ile mahalle sanatseverleri memnun etmektedir.

 • İstanbul Drama Sanat Akademisi
 • Suadiye Sanat Galerisi
Suadiye Mahallesi

Dini Hizmetler

Mahallede bir adet cami ve iki adet mescit yer almaktadır.

 • Suadiye Cami
 • Tuba Mescidi
 • Mekke Mescidi

Suadiye Cami

Semte adını veren cami, 1905 yılında yapılmıştır. II. Abdülhamid Han döneminde, Maliye Bakanı Reşat Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami, bakanın ölen kızı Suad Hanım adına yaptırılmıştır. Tek kubbeli olarak yapılmış olan caminin minaresi ve dış cephesi Malta taşındandır. İç duvarları çini ile kaplıdır. Minber, mihrap ve kürsü mermerdendir. Caminin bahçesinde çeşme ve şadırvan bulunmaktadır.

Suadiye Mahallesi

Eğitim Hizmetleri

Eğitim olanakları açısından oldukça gelişmiş olan mahallede anaokulundan liseye birçok eğitim kurumu bulunmaktadır.

 • Okyanus Anaokulu
 • Sınav Çocuk Kulübü
 • Maviay Çocuk Yuvası
 • Turhan ve Mediha Tansel İlköğretim Okulu
 • Beyaz Köşk Çocuk Yuvası
 • Sarmaşık Kreş
 • Özel Suadiye Bilfen Anaokulu
 • Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi
 • Mehmet Karamancı İlkokulu
 • Mustafa Mihriban Baysan Ortaokulu
Suadiye Mahallesi

Ulaşım Hizmetleri

Suadiye’de en çok kullanılan ulaşım araçlarının başında minibüsler geliyor. Hem Kadıköy tarafına hem de Kartal tarafına minibüslerle ulaşım sağlanabiliyor. Dolmuşlar ve otobüsler de oldukça sık kullanılan ulaşım araçları. Bunlar dışında, Bostancı durağından metroya da binilebilir. Marmaray da oldukça sık kullanılan bir ulaşım aracı.

Suadiye Mahallesi

Konut Fiyatları

Suadiye mahallesinde satılık konut fiyatlarında son bir ayda %3,45’lik bir artış gözlemlenmiştir. Mahallede ortalama konut metrekare fiyatı 17.539 TL olmaktadır. Suadiye mahallesi için geri dönüş süresi 27 yıl olarak hesaplanmaktadır. 2021 yılında Suadiye’de satın alınmış olan 100 metrekarelik bir konut 1.634.000 TL ile 11.500.000 TL arasında bir fiyata sahip olmuştur. Mahallede 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 3.495.000 TL olmuştur. 100 metrekarelik bir konutun ortalama kirası 10.500 TL olarak kaydedilmiştir. Suadiye mahallesinde minimum kira fiyatı 5.000, maksimum kira fiyatı 20.000 TL olmuştur.

Suadiye mahalle rehberinden Ytong evin ne olduğuna kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link