Arama sonuçlarınız

Tasarruf Etmek İçin 6 Farklı Isınma Önerisi

Tarih: 22 Şubat 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Kış aylarında birçoğumuzun korkulu rüyası ısınmanın ortaya çıkardığı faturalar oluyor, bu durumun önüne geçmeyi hedefleyen önerilerimiz ile tasarruflu bir ısınma sağlayabilirsiniz. Isı tasarrufu için dikkat edilmesi önemli olan bazı noktalar bulunmakta. Bunlara dikkat ederek, doğru cihazlar kullanarak ve alışkanlıklarınızı değiştirerek daha az maliyetli bir şekilde ısınabilirsiniz. Doğru önlemlerle ısınma maliyetlerinizi %30 oranında azaltmanız mümkün.

Tasarruf Etmek İçin 6 Farklı Isınma Önerisi

Kombi

Kombi seçimi yaparken konvansiyonel mi yoğuşmalı mı olduğuna dikkat etmek gerekir. Yoğuşmalı kombiler %30’a varan oranda tasarruf sağlar. Kombiyi tamamen kapatmamak gerekmektedir. Kombinin aralıklı olarak ve kısa süreli çalıştırılması daha fazla yakıt tüketimi ve cihazın ömrünün azalması gibi istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Daha verimli bir kullanım için kombinin kısık ayarda sürekli çalıştırılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca, radyatörler soğudukça kombi daha fazla çalışmaktadır, bu sebeple kombi açıkken ev havalandırılması yapılmaması önerilmektedir.

Radyatörler

Radyatörlerin üstünün örtülmesi ısı kaybına yol açar. Isı kaybının önlenebilmesi için radyatörlerin üstünün örtülmemesi ve üzerinde bir şey bulunmaması gerekmektedir. Bu küçük önlem bile uzun vadede oldukça önemli bir tasarruf sağlamaktadır. Kullanılmayan odalarda ve evin antre, koridor, bodrum gibi bölümlerinde bulunan radyatörlerin iptal edilmesi de akıllıca olacaktır.

Elektrikli ısıtıcı

Elektrikli ısıtıcılar doğalgazdan daha büyük masrafa sebep olmaktadır. Bu sebeple elektrikli ısıtıcı kullanımını azaltarak onun yerine kombinin derecesini değiştirmek tasarruf etmeye yardımcı olur. Ama elektrikli ısıtıcı kullanıyorsanız da tasarruf etmek için dikkat edebileceğiniz noktalar bulunmaktadır. Şofbenin kullanılacağı yere yakın olması önemli. Uzaklığın 6 metreden fazla olmaması gerekmektedir. Su sızıntıları büyük bir sıkıntı kaynağıdır, eğer su sızıntısı varsa bir an önce tamir edilmelidir. Soğuk ve sıcak su bağlantılarına takılacak olan vananın tek yönlü olmasına dikkat edilmesi önerilmektedir. Sıcak su borularının izole ettirilmesi de önemli bir konudur. Termosifonun dolu olarak çalıştırılması da göz ardı edilmemesi gereken bir önlemdir.

Çatlakların kapatılması

Pencere kenarları ve kapılarda yer alan çatlakların kapatılması ısı yalıtımını artırmaktadır. Dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesi bu şekilde önlenecek ve evdeki sıcak hava dışarı çıkmayacaktır. Odalardaki pencere kenarları, kapı altları ve bunlar gibi soğuk hava giren yerler yalıtım sistemleri ile kaplanarak tasarruf sağlanabilir.

Isı yansıtıcı film

Pencerelerde ısı yansıtıcı film uygulanması soğutmada tasarruf sağlamaya yardımcı olmaktadır. Isı yansıtıcı film uygulaması güneş ışınlarının eve girmesini azaltarak evde aşırı sıcak oluşumunu engeller. Ortamın sıcaklığının daha iyi korunmasını sağlayan bu filmler güneşin zararlı ışınlarından da korunma sağlamaktadır.

Tasarruf Etmek İçin 6 Farklı Isınma Önerisi

Boya

Evin duvarlarının ve çatının koyu bir renge boyanmasının enerji tasarrufu sağladığı görüşü yaygın olmakla beraber yanlış bir düşüncedir. Çatılar ile evin iç ve dış duvarlarında açık renk boyalar tercih edilmelidir. Açık renk boyaların ısı iletkenliği daha düşük olmaktadır.

Tasarruf etmek için ısınma önerilerinden evinizi daha sürdürülebilir hale getirebilmenin yollarına varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link