Arama sonuçlarınız

Sürdürülebilir Mimari ve Ekolojik Evler

Tarih: 24 Mart 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Sürdürülebilir Mimari ve Ekolojik Evler
Sürdürülebilir Mimari ve Ekolojik Evler

Çevre kirliliği, gürültü kirliliği, ışık kirliliği ve kültürel uyumsuzluk gibi sorunların kentleşmenin kaçınılmaz yan etkileri olduğundan haberdarız. Kentlerin büyük çoğunluğunu oluşturan betonarme binalar sonucu tarım arazilerinin ve yeşil alanların azalması, kent havasında bulunan kimyasal maddeler, toz ve dumanlar, elektrik ve su ihtiyacının karşılanması amacıyla oluşturulan santral ve barajların küresel ısınmayı hızlandırması, yoğun trafik dolayısıyla oluşan gürültü kirliliği ve kentsel atıklar olarak bildiğimiz evsel, endüstriyel ve tıbbi atıkların kentleşme beraberinde artması yaşadığımız ekosistemi etkilemekte ve değiştirmekte. Temel prensibi enerji kaynaklarının kullanımını minimuma indirgemek, doğayla uyumlu ve insan sağlığına zarar vermeyen yapılar oluşturmak olan sürdürülebilir mimari, kentleşme sonucu oluşan bu olumsuz sonuçların engellenebilmesi hususunda hayati önem taşıyor.

Sürdürülebilir mimari ancak ekosisteme zarar vermeyecek yöntemler, materyaller, enerji ve gelişim kaynakları kullanılarak, ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı kalınarak uygulanabilir. Çevre bilinci ve sorumlulukların farkında olunarak sağlanabilen sürdürülebilir mimarlığın temel amacı doğanın temelini korumak ve doğaya saygı duymak olmalıdır. Altını çizmeliyiz ki sürdürülebilir mimarinin amacı kent yaşantısını bir kenara bırakmak değil, bu yaşantıyı doğaya ve insana uyumlu bir hale getirmektir.

Kentleşme ile birlikte doğal kaynakların tüketiminin büyük ölçüde artması insanlık için çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Sürdürülebilir mimarinin değindiği konulardan biri olan bu tüketim artışını bölgenin sahip olduğu yenilenebilir kaynakları kullanarak azaltmak ve hatta engellemek mümkün. Bu kaynak tüketiminin %50’sinin inşaat sektörü için kullanıldığını göz önünde bulundurursak, bu alanda yapılacak çalışmaların ve sürdürülebilirlik ilkesinin bu sektöre uyarlanmasının hayati bir önem taşıdığını görebiliyoruz.

İnsanın ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığı her türlü ürün dolayısıyla atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarını anlatmak üzere kullanılan terim olan karbon ayak izini azaltma amacı ile uygulanan sürdürülebilir mimarinin halı hazırda uygulanan örneklerini dünyanın bir çok yerinde görebilmemiz mümkün. Bu örneklerden bazıları:

 • House for Trees

Vo Trong Nghia mimarlık imzası taşıyan proje, Vietnam’ın en büyük kentlerinden biri olup, sadece %0.5’i yeşil alan olan Ho Chi Minh kentinde konumlanıyor. Çatılara yerleştirilen tropikal ağaçlar ile kente yeşillik katmak amaçlanmış ve karbon ayak izlerinin minimumda tutulması için doğal malzemeler tercih edilmiş.

House for Trees
House for Trees
 • Villa Welpeloo

Yıkım malzemelerinin ve imalat atıklarının şahane bir evin yapımında kullanılabileceği aklınıza gelir miydi? Hollanda’nın Enschende kentinde yaşam bulan Villa Welpeloo tamamı yıkım malzemeler ve imalat atıklarından inşa edilmiş, harika bir ev.

Villa Welpeloo
Villa Welpeloo
 • Parkroyal Collection Pickering

Cephelerine yerleştirilen gökyüzü bahçeleri ve şahane görünümü ile dikkat çeken Parkroyal Collection Pickering, Singapur’da konumlanan ekolojik projelerden bir tanesi.

Parkroyal Collection Pickering
Parkroyal Collection Pickering
 • Şangay Kulesi

Dünyanın en yüksek ikinci binası unvanını taşıyan, Platin Leed (enerji ve çevre tasarımında liderlik) sertifikasına sahip ve AAP 2016 Amerikan Mimarlık Ödülleri’nde Yılın Mimari Tasarım Ödülü’nü alan Şangay Kulesi, çift katmanlı cephesi ile iç mekan klima ihtiyacını azaltan, jeotermal enerji kaynaklarını ve kulenin tepesindeki düşey eksenli rüzgar türbinlerini kullanması ile ekolojik bir mimari harikası.

Şangay Kulesi
Şangay Kulesi

Sadece doğal malzemeler kullanılarak nelerin yapılabileceğine şahit olmak için Jungle Survival YouTube kanalına göz atmanızı ve hayati önem taşıyan sürdürülebilir mimari konusunda daha fazla bilinçlenmek için aşağıda sıraladığımız ücretsiz, online kitapları okumanızı öneriyoruz.

 • Understanding Sustainable Architecture
 • Strategies for Sustainable Architecture
 • Cities for Smart Environmental and Energy Futures: Impacts on Architecture and Technology
 • Environmental Engineering: Designing a Sustainable Future
 • Ecopolis: Architecture and Cities for a Changing Climate

Türkiye’nin ilk dijital gayrimenkul şirketi Emlaksat ile evinizi düşük hizmet bedeli ile hemen satabilirsiniz. Şimdi sizler de bu ayrıcalıktan faydalanmak için iletişim bilgilerini takip edebilirsiniz. Ayrıca gayrimenkul alanında en son yenilikler, trendler ve haberler için Emlaksat’ın özenle hazırladığı blog yazılarına buraya tıklayarak ulaşabilir, Emlaksat’ta harika bir serüvene çıkabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link