Arama sonuçlarınız

Yeşil Ev Nedir?

Tarih: 26 Mart 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Sanayileşmenin arttığı bir dünyada bizler bazı kaynakları sanki hiç bitmeyecekler gibi düşünerek kullandık ve belki de gereksiz harcadık. Teknolojinin gelişimi ile makineleşen çeşitli süreçler, doğa için oldukça zararlı sonuçların doğmasına neden oldu. Özellikle çoğunlukta ısınmak için kullanılan kömür ve benzeri kaynaklar, bunların haricinde sanayileşmeden kaynaklanan farklı gazlar ve kimyasallar havayı kirleterek küresel ısınma anlamında ciddi hasarlara yol açtı. İnsanlığın uzun süren bu savurgan tutumundan sonra ise dünya üzerinde belirgin sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Peki yaşadığımız yerlerde ve günlük hayatımızda bu durumu nasıl engelleyebiliriz? Yeşil ev ile daha çevre dostu yapılanmalar mümkün olabilir mi? Hepsi ve daha fazlası sizler için bu yazımızda…

Çevre dostu yapılar

Yapı sektöründe yeşil ve çevreci ev trendi giderek yükselişe geçen bir trend olup yukarıda bahsettiğimiz çevre karşıtı durumlara da çözüm bulabilecek nitelikte bir yapılaşma şeklini ifade ediyor. Çevreye saygılı, doğa dostu ve ekolojik olarak nitelendirilen bu trend, gayrimenkul piyasasında kendine ayrı bir sektör bile oluşturmuş durumda.

Peki bir yapı nasıl yeşil ev olabilir?  

Yeşil evler, yapımlarında kullanılan malzemelerin sürdürebilir malzemelerden seçilmişliği, binanın konumlandığı bölgenin şehir içerisindeki yeri ve içerisindeki atıkların yeniden dönüştürülebilir olması ile öne çıkıyorlar. Bu evler aynı zamanda enerji kullanımı konusunda da oldukça hassas ve çevre dostu bir tutum sergilemeleriyle diğer konutlardan ayrışıyorlar. Yeşil ev olarak nitelendirilen bir evin ısı ve elektrik gibi ihtiyaçları, çatıya yerleştirilmiş olan güneş panelleri ve çevrede bulunan rüzgâr türbinleri tarafından karşılanıyor. Alternatif enerji kaynakları olan güneş ve rüzgârın tercih edilmesi, çevre açısından oldukça tehlikesiz olurken enerji kaynaklarının sonsuz olması da konutu sürdürebilir kılıyor.

Yeşil çatı uygulaması adı verilen bir yöntemle çatısı oluşturulan yeşil evler bu sayede yağmur suyundan da faydalanarak oldukça çevreci bir tutum sergiliyor. Bu uygulama ile ek bir donanım olmadan yapının enerji performansı yükselirken su tüketimi de önemli ölçüde azalıyor.

Yeşil çatı uygulaması yağmur suyunu dönüştürürken, ekolojik bir tutum sergiliyor.

Çevre dostu bir yeşil evin yapım maliyeti sıradan bir yapıya göre daha fazla olsa da yeşil evin kaynak kullanımının tasarrufa dayandırılması ayrıca çevre dostu yalıtıma sahip olması ile bu yapılar uzun vadede kendilerini tercih edilmesi gereken bir seçenek yapıyor.

Ekolojik tutumla oluşturulmuş bu yapılar doğal ışıktan maksimum verim alacak şekilde konumlandırılırken bina bahçesinde de su kullanımı evdeki atık suların arıtılması ile oluşturulan havuzdan karşılanıyor. Tasarruflu musluklar, elektrik dostu ampuller ve çevre dostu kimyasallardan oluşmuş iç malzemeler kullanılarak döşenen yeşil evler tehlikesiz, konforlu ve sürdürebilir olmalarıyla geleceğin önemli yapılarından olacağa benziyorlar.

Yapının ekonomik değerini artırması, sıradan bir konuta göre ortalama %80 enerji tasarrufu sağlaması ve çevre tahribatını en aza indirmesi ayrıca sayamadığımız daha birçok faydası ile yeşil evler geleceğin önemli yapılaşmalarından olmaya adaylar.

Çevre dostu yapıları tercih ederek geleceğimizi koruyabiliriz.

Şimdi bizler de yaşantımızda yeşil ev olarak nitelendirilen bu konutları veya enerji tasarrufunu önceleyen, yalıtımı sağlam binaları tercih ederek dünya üzerinde oluşan çevresel sıkıntıları önleyebilir, doğayı koruyabiliriz.

Gayrimenkul alanında sizlere en iyi hizmeti vermeyi garantileyen Türkiye’nin ilk dijital emlak şirketi Emlaksat, blog sayfası ile gayrimenkul alanındaki birbirinden seçkin konularda size geniş bir kaynak sunuyor. İstanbul Kadıköy’deki en yenilikçi projeler hakkında detaylı bilgiyi de ayağınıza getiren Emlaksat’ın Kadıköy konut projeleri sayfasına da buradan ulaşabilir, bu eşsiz kaynaktan faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link