Arama sonuçlarınız

Tapu Harcı Arttı mı? Tapu Harcı %6 mı Oldu?

Tarih: 7 Temmuz 2023
Son güncelleme: 11 Temmuz 2023

Tapu harcına zam geldi mi, tapu harcı arttı mı, tapu harcı %6’ya mı çıktı, tapu harcı 2023 soruları yeni zamlardan sonra araştırılıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla noter, tapu, pasaport, vize, diploma ve trafik harçları dahil maktu harçlara zam yapıldı.

Türkiye’de emlak piyasası, vergi düzenlemelerinin etkisiyle yeniden hareketleniyor. Son haberlere göre, tapu harçlarındaki bir değişiklik ev sahiplerini ve alıcıları yakından ilgilendiriyor.

Tapu Harcı Arttı Mı 2023

Tapu Harcı Ne Kadar Oldu? Yüzde %50 Zam!

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni, Çalışma İzni Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçlarını kapsayan 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tariflerde yer alan maktu harçlara yüzde 50 oranında artış yapıldı.

Tapu Harcı %6 mı Oldu?

Cumhurbaşkanı Kararı ile 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarlarına yüzde 50 oranında zam yapıldı. Karara göre trafik harçları kapsamında bulunan ‘Sürücü belgesi harçları’ yapılan zamdan hariç tutuldu.

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarlarına yüzde 50 oranında zam yapıldı.

Yurtdışından alınan, yolcu beraberinde getirilen telefonların Türkiye için pasaporta kayıt ücretleri 20.000 TL oldu. 

6 aylık pasaport harcı 689 liradan 1034 liraya yükseldi. 3 yıldan daha uzun süreli pasaportun harcı ise 3.295 liradan 4.943 liraya çıktı. Kararda defter ücretlerinin artırılacağına dair herhangi bir bilgi yer almadı.

Tapu harcı, ev satışlarının vazgeçilmez bir unsuru olarak biliniyor. Bu nedenle, oranlardaki herhangi bir değişiklik, alıcılar ve satıcılar arasında dikkate değer etkiler yaratıyor.

Emlaksat olarak, müşterilerimize en güncel bilgileri sunarak, ev sahipleri ve alıcılar için en avantajlı çözümleri sunmayı hedefliyoruz. Değişiklikleri ve etkilerini anlamak, ev sahiplerinin ve alıcıların bilinçli kararlar vermelerini sağlayacak önemli bir adımdır.

Ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link