Arama sonuçlarınız

Zamlar ne zaman yürürlüğe girecek? KDV yüzde 20'ye çıkarıldı

Tarih: 7 Temmuz 2023
Son güncelleme: 11 Temmuz 2023

Yeni zamlar ne zaman uygulanacak? Yeni KDV oranları ve zamların uygulanmaya başlayacağı tarihlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KDV oranlarında artış yapıldı. Resmi Gazete yayımlanan karara göre yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı ise yüzde 20’ye yükseldi. KDV yüzde 2 oranında artırıldı ve bu tüm ürün ve hizmetlere en az yüzde iki zam anlamına geliyor.

KDV yüzde 20’ye çıkarıldı.

KDV YÜZDE 20’YE YÜKSELDİ

Elektronik ürünler, otomobil, Mobilya, beyaz eşya, otomobil, sigara ve alkol gibi ürünlerdeki yüzde 18’lik KDV oranı alınan kararla yüzde 20’ye çıkarıldı.

Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete ürünlerinde ise yüzde 8’lik KDV oranı yüzde 20’ye çıkarıldı.

10 Temmuz 2023 tarihinde katma değer vergisi (KDV) genel oranları değişiyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürütmesinde, 3605 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28’inci maddesi gereğince verilen karar, 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

HARÇ ÜCRETLERİNE YÜZDE 50 ZAM

Resmi Gazete gece yayımlandı ve beş farklı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile vergi oranlarında ve harçlarda artış yapıldı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarlarına yüzde 50 oranında zam yapıldı. Karara göre trafik harçları kapsamında bulunan ‘Sürücü belgesi harçları’ yapılan zamdan hariç tutuldu.

Karar 8 Temmuz 2023’den itibaren geçerli olacak.

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarlarına yüzde 50 oranında zam yapıldı. Karar, 8 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

Türkiye’de emlak piyasası, vergi düzenlemelerinin etkisiyle yeniden hareketleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni, Çalışma İzni Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçlarını kapsayan 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tariflerde yer alan maktu harçlara yüzde 50 oranında artış yapıldı.

Emlak piyasasındaki değişiklikler ve sektördeki diğer güncel gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin! Ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link