Arama sonuçlarınız

Tarihi Eser Statüsünde Bir Mülk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tarih: 2 Eylül 2021
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023
Tarihi Eser Mülk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Tarihi Eser Mülk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev almak uzun vadeli ve önemli bir yatırımdır. Evin konumu, niteliği ve yaşı gibi pek çok etken evlerin değerini belirler. Alıcıların pek çoğu yeni binalar ararken son yıllarda tarihi eser niteliğine sahip olan mülklere de ilgi arttı. Bu yazımızda size tarihi eser mülk alırken dikkat etmeniz gerekenleri ve bu mülklerle ilgili genel bilgileri paylaşacağız.

Öncelikle tarihi eser değeri taşıyan bir evi almak normal bir evi alma sürecinden çok daha farklıdır. Çünkü bu evler farklı bir statüde yer almaktadır. Alım sürecine girmeden önce gelin bu tarihi yapıların çeşitlerini ve eğer evi almak istiyorsanız nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatalım.

Derecelerine Göre Tarihi Eser Mülkler

Tarihi eser niteliğine sahip olan mülkler kendi içinde birinci, ikinci ve üçüncü derece olmak üzere üç kategoriye ayrılır.

Birinci Dereceden Tarihi Eser Mülk:

Bu yapılar, içinde ve dışında hiçbir değişiklik yapılmadan aynen korunması gerekir.

İkinci Dereceden Tarihi Eser Mülk:

Evin alıcısı tarihi eser olan mülkün özgün niteliğini bozmayacak şekilde birtakım ufak tefek değişiklikler yapabilmektedir. Bundan dolayı alıcının evin içinde ve dışında yapabileceği değişiklikleri ilgili kurumlardan araştırtmalı, konu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Üçüncü Dereceden Tarihi Eser Mülk:

Kesin bir sınırlama olmamakla beraber, bu yapıların içerisinde yapılacak tüm değişiklikler Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onay vermesi sonucunda yapılabilir. Bu konuda Anıtlar Yüksek Kurulu dışında herhangi bir yerin izin vermesi söz konusu değildir.

Satın almayı planladığınız tarihi eser mülkün hangi statüde olduğunu belirledikten sonra yazımızda belirttiğimiz koşullara göre değişiklik yapabilirsiniz. Bunların yanında tarihi ev alırken üzerinde durmanız gereken başka konular da vardır.

Tarihi Eser Mülk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Derecelerine Göre Tarihi Eser Mülkler

Mülkle İlgili Bilgi Toplayın

Özellikle tarihi eser statüsünde bir mülk alırken araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Bilgileri öncelikle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Koruma Uygulama ve Denetim Büroları ve Anıtlar Yüksek Kurulu gibi resmi kurumlardan edinmeye gayret edin. Bunların dışında mülkün bulunduğu konumun yetkili belediyesinden de yapı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Mülkü satın alırken size yardımcı olmak adına alanında uzman olan bir danışmandan tavsiye almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Restorasyon

Tarihi eser niteliğine sahip bir mülkü satın aldıysanız, bir sonraki adım ise mülkün restorasyon aşamasıdır. Gerekli izinler alınmadan  ve gerekli belgeler olmadan restorasyon çalışması yapılması mümkün değildir. Öncelikle alanında deneyimli ve başarılı bir mimarlık ofisi ile anlaşmanız gerekir. Tarihi evlerin restorasyon çalışması yapılabilmesi için öncelikle rölöve çalışması olmak üzere, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile birlikte kurula  başvurulması gerekiyor. Alınması gereken izinler alındıktan sonra kurulla irtibatı kesmeden yetkili bir restoratör eşlik edecek şekilde restorasyon çalışmasına başlanır. Restorasyon projesi kurulun takibinde, aşama aşama onaylanarak gerçekleşir.

Tüm bunların dışında tarihi eser mülklerin alım satım işlemleri ile ilgili olarak tapu harcı ödeme zorunluluğu da mevcuttur.

Tarihi Eser Mülk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Tarihi Eser Mülkler

Ev almak ömürlük bir yatırımdır, yıllarca yaşayacağınız ortamı iyi seçmeli, tüm özellikleri tek tek değerlendirmelisiniz.

Tapu işlemlerinden tarihi eser mülk alımına varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link