Arama sonuçlarınız

Teknoloji ve Gayrimenkulün Buluşma Noktası: Proptech

Tarih: 7 Eylül 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Proptech (Property Technology), gayrimenkul teknolojileri anlamına gelen bir kavramdır. Gayrimenkul endüstrisi yeni teknolojilere ayak uydurmaya uzak sektörlerden biri gibi görünse de Proptech’in önemi ve kullanım alanları günden güne artmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Proptech de çeşitli aşamalardan geçmiştir. Diğer sektörlere kıyasla gayrimenkul endüstrisi yeniliklerin daha az yapıldığı bir alan olsa da, yakın zamandan itibaren tüm adımları teknolojiyle iç içe geçmeye başlamıştır.

Proptech ile En Uygun Olanı Bulmak

Şu an bir gayrimenkul sitesi üzerinde arama yaparken sonuçları lokasyon ve büyüklük gibi seçeneklerle filtrelemek mümkündür. Yapay zekanın gelişimiyle birlikte bu sonuçları kişisel özellikler, değerler gibi daha kompleks ve kişiye özgü seçeneklerle filtrelemek mümkün olacaktır.

Yapay zeka bir gayrimenkulün çevresindeki ulaşım imkanlarını, telekomünikasyon sistemlerini, ilgili maliyetleri ve daha pek çok veriyi bir araya getirerek ilgili mülkün bir çalışana ya da bir yatırımcıya ne kadar uygun olduğunu analiz edebilecek duruma gelecektir. Böylece alıcılar kendileri için en uygun ilanları hızlı bir şekilde tarayabileceklerdir. Aynı zamanda emlakçıların bir gün içerisinde daha fazla gösterim yapabilmesi amacıyla chatbot ve tabletlerin kullanılacağı yeni teknolojiler üzerinde de çalışılmaktadır.

Proptech ile Değişen Alıcı Deneyimi

Evlerin video turları hazırlanırken çeşitli çekim yöntemleri zaten kullanılıyordu. Özellikle yakın zamanda drone kullanımı bu sektörde son derece artmıştır. Evi uzaktan ve farklı açılardan görebilmek, çevresindeki yerleşim yerlerini gözlemlemek ve yeni bir şehri ya da yeni bir mahalleyi tanımak gibi imkanlarla insanlara gerçekçi bir deneyim sağlamaktadır.

Günümüzde ev almayı düşünen çoğu kişi önce internette arama yapıyor. Bu nedenle sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik de bu alanda büyük bir potansiyele sahip. Düzenlenebilecek online ev turları ile herkes kendi evinden başka bir evi inceleme fırsatı bulabilir ve daire içinde bir tur atmayı tecrübe edinebilir. Aynı zamanda sanal gerçeklik ile daireye mobilya eklemek de mümkün olacaktır. Bu sayede, evin eşyalarla birlikte nasıl görüneceğinin algılanmasına, alıcıların evi dizayn edebilmelerine ve evin planının kendi ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını değerlendirebilmelerine olanak sağlayacaktır. Dahası, bu teknolojiler ile alıcılar daha inşaat bile başlamadan satın almayı düşündükleri mülk hakkında gerçekçi bir tecrübe edinebilirler.

Nesnelerin interneti ile birlikte evin durumu ve evde çıkabilecek potansiyel problemler hakkındaki tüm verilere ulaşabilmek, enerji tasarrufu yapmak ve akıllı binalar hatta akıllı şehirler inşa etmek yakın gelecekte tanıklık edeceğimiz yeni teknolojiler olarak karşımıza çıkacaklar. 5G baz istasyonları yaygınlaştıkça evlerin etrafında çok sayıda kamera kullanmak ve bu kameraları birbirine bağlamak daha kolay ve ucuz hale gelecektir. Bu sayede kentlerin güvenlik altyapısını oluşturmak için bu teknoloji önemli bir fırsat olarak kullanılabilir.

Gayrimenkul Sektörü İçin Yeni Dönem

Araştırmalara göre ev almayı düşünen birçok kişi çok sayıda insanla irtibat kurmasının gerektiği stresli aşamalardan geçiyor. Özellikle fiyatta anlaşma aşaması en stresli aşamalardan bir tanesi. Proptech’in aracısız hizmeti ve sunabileceği baştan sona dijital satın alma deneyimi insanlara çok daha hızlı, pozitif ve kolay bir tecrübe sunuyor.

Proptech teoride kabul görmüş gibi algılansa da pratikte hâlâ birçok şirketin bu teknolojileri benimseyemediğini gözlemleyebiliyoruz. Hâlâ birçok mülk eski yöntemlerle alınıp satılıyor. Proptech teknolojilerini benimseyerek rakiplerinin arasından sıyrılan şirketler devamlılıklarını sürdürebileceklerdir ancak dijital dünyaya ayak uyduramayan şirketlerin sayısının zamanla azaldığına tanık olacağız. İleride bizi şu an hayal bile edemeyeceğimiz inovasyonlar bekliyor olacak ve bunlar da mutlaka gayrimenkul endüstrisinde büyük değişimler yaratacaklardır.

Ev almak ömürlük bir yatırımdır, yıllarca yaşayacağınız ortamı iyi seçmeli, tüm özellikleri tek tek değerlendirmelisiniz.

Tapu işlemlerinden doğru ev cephesi seçimine varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link