Arama sonuçlarınız

Ytong Ev Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Tarih: 25 Ocak 2022
Son güncelleme: 22 Nisan 2022

Bir yapı malzemesi olan Gazbeton, ilk defa Ytong markası ile üretilmeye başlamıştır. Çoğu yerde malzemenin isminden çok marka adı ön plana çıkmıştır. Bu sebeple oldukça yaygın bir şekilde malzemeyle markanın ismi karıştırılmaktadır. Bu yazımız ile gazbeton malzemesi ve Ytong Ev kavramlarını inceleyeceğiz.

Gazbeton malzemesi, 1923 senesinde İsveç’te keşfedilmiştir. Ytong markası, gazbetonu 1929 yılında üretmeye başlamıştır. İlk endüstriyel üretim bu marka ile olmuştur. Ytong ismi, gazbetonun bulunduğu kent olan Yxhult’un ilk harfi ve İsveççe’de beton anlamına gelen “betong” kelimesinin “tong” kısmının birleşimi ile oluşmuştur.

Ytong ev nedir?

Gazbeton nedir?

Birinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan enerji sorunları sebebiyle İsveçli bilim insanları yeni bir yapı malzemesi üretmeyi amaçladı. Uzun ömürlü, kolay işlenebilir, yanmaz bir malzeme üretmek temel hedefti. Maliyetlerin minimum olması da çok önemliydi. Bu ihtiyaçlar sonucunda 1923 yılında gazbeton bulundu.

Hafif yapı malzemesi olan gazbeton, gözenekli yapıdadır. Hacminin %70-80’i gözeneklerden oluşmaktadır. Masif ve yoğunluğu düşük olan bir malzemedir. Kagir duvar malzemeleri arasında ısı iletkenliği en düşük olan malzeme gazbetondur. Hafif betonumsu yapıya sahip malzeme, kum veya kuvarsit ile kireç, çimento ve su karışımından oluşur.

Gazbetonun avantajları nelerdir?

Tuğlayla karşılaştırıldığında, gazbeton çok daha hafiftir. Ses ve ısı yalıtımı çok daha iyidir. Düz bir yüzeye sahip olması sebebiyle daha az sıva malzemesine ve işçiliğine ihtiyaç duyar. Panel tipi gazbetonlar taşıyıcı özellik de gösterdiği için ekstra bir taşıyıcı kullanımına ihtiyaç duymaz, tek başına kullanılabilir. Bu sayede depreme daha dayanıklı yapılar hazırlanabilir. Vidalama, kesme, rendeleme ve delme gibi işlemler gazbetonda daha kolay yapılır. Hızlı imalat sağlar ve zaman kaybını önler. Daha düz bir yüzeye sahip olması sebebiyle ardıl imalatlar daha kolay olur.

Ytong ev nedir?

Gazbetonun dezavantajları nelerdir?

Gazbetonun en önemli dezavantajı tuğlaya kıyasla daha maliyetli olmasıdır. Uzun süreli düşünüldüğünde, maliyetini ısı yalıtımı sağlayarak çıkarabilir. Ancak bu durum müteahhitler açısından avantaj sağlamamaktadır. Ayrıca, kullanım açısından tuğla kadar yaygın olmayan bir malzeme olması sebebiyle ayrı bir ustalık becerisi gerektirmektedir. Uygulama doğru yapılmazsa yapıda çatlaklar oluşabilir. Bu durum da ısı, ses ve su geçirgenliğini artırarak konforsuz bir ortam oluşumuna sebebiyet verebilir. Ek olarak, tuğlaya kıyasla üzerinden tesisat geçirmek daha zordur. Ama tilki kuyruğu, panç gibi gerekli ekipmanlar varsa tesisat geçirmek de kolaydır. 

Ytong Ev nedir?

Sıklıkla duymaya başladığımız Ytong Ev, gazbetonu ilk üreten ve adıyla bağdaştırılan marka olan Ytong’un üretimi olan evlerdir. Çağdaş bir ev yapım sistemi olan Ytong Ev, çatısına kadar tamamen Ytong Panel ürünleri ile oluşturulan, hızlı inşa edilebilen ve birçok avantaja sahip olan bir sistem. Ytong teknolojisi hafif, yangına ve depreme dayanıklı, kolay işlenebilir, üstün ısı yalıtımına sahip ve çevre dostu olma gibi önemli özelliklere sahip.

Ytong Ev’in avantajları nelerdir?

Ytong markası, hazırladığı ev modellerinin tüm projelerini, malzemelerini ve uygulama detaylarını hazırlamış. İnşaatı için gereken Ytong ürünleri de belirlenmiş. Bu sayede, müşteri proje maliyeti yükünden kurtarılmış ve zaman tasarrufu sağlanmış. Evler bütün yönetmeliklere uygun tasarlandığı için de yönetmeliklere uygunluğu konusunda herhangi bir gerginlik yaşanması önlenmiş.

Depreme dayanıklılığı, A sınıfı enerji verimliliği, ses yalıtımı; yanmayan, alev almayan, zararlı gaz, duman ve damlama oluşturmayan yapısı; sürdürülebilir ve tamamıyla geri dönüştürülebilir olması gibi avantajlarıyla Ytong Ev oldukça tercih edilen bir ev yapım sistemidir.

Ytong ev nedir?

Ytong Ev inşası nasıl oluyor?

Ytong Evler, yığma yapı sistemi ile betonarme temele inşa edilir. Yığma yapı sistemi, yapının ana taşıyıcı elemanı olan duvarların hem bölücü olduğu hem de yapıya etkiyen yükleri taşıdığı sistemdir. Yığma yapılar iskelet sistemlerine sahip değildir. Ytong Evler de bu sistem ile, döşemesi, çatısı ve duvarları Ytong Paneller kullanılarak inşa edilir. Paneller projeye uygun şekilde üretilip şantiyede bir vinç kullanımı ile bir araya getirilir. Ev yapımına uygun arsası olan herkes evini kendisi inşa edebilir.

Ytong Ev ve prefabrik ev aynı anlama mı gelmektedir?

Hayır, ikisi farklı şeylerdir. Ytong Evler hızlı inşa edilen, kalıcı ve uzun ömürlü evlerdir. Sağlamlığını ve kalitesini uzun yıllar korur. Dış iklim koşulları Ytong Evi etkilemez. Bu tarz evlerin geleneksel yöntemlerle yapılmış evlerden farkları yoktur. Prefabrik evlerle tek benzerlikleri ikisinin de kısa sürede yapılabiliyor oluşudur.

Ytong evin ne olduğundan emlak fotoğrafı çekimine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link