Arama sonuçlarınız

Feng Shui ile Evinizi Baştan Yaratın!

Tarih: 18 Ocak 2022
Son güncelleme: 8 Şubat 2022

Feng shui nedir?

Bir Çin öğretisi olan Feng Shui, rüzgar ve su anlamına gelmektedir. Öğreti, yaşanılan mekanlara doğada var olan yaşam enerjisini taşımayı hedefler. Beş bin yıllık bir geçmişi olduğuna inanılan Feng Shui’ye göre, insanların yaşam alanlarını uygun bir biçimde düzenleyerek daha çok sağlık, bolluk ve bereket içinde bir yaşam ve daha mutlu ilişkiler sağlanabileceğine inanılır. Bir yerin iyi bir Feng Shui’ye sahip olması oranın doğa ile uyum içinde olduğu anlamına gelmektedir.

Feng Shui felsefesi ile evinizi dizayn ederek pozitif enerjiyi evinize çekebilirsiniz. Bu yazımızda bu felsefeye uygun olarak evinizde nasıl değişiklikler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Feng Shui ile Evinizi Baştan Yaratın!

Feng Shui ile ev nasıl dizayn edilir?

Feng Shui felsefesenin temel amacı doğadaki yaşamsal enerjiyi yaşanılan ortama uyarlamaktır. Yaşam alanını negatif enerjiden arındırıp pozitif enerjiyle doldurmak bunun için şarttır. Feng Shui ile ev dizayn etmek belli bazı adımları takip etmek anlamına gelmemektir. Bir felsefe olan Feng Shui neleri tavsiye ediyor ona bakılarak sadece bazı ufak değişiklikler yapılarak evinizin iyi bir Feng Shui’ye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Feng Shui felsefesine göre dikkat edilmesi gereken ilk nokta kullanılmayan ve eski eşyaların evde birikmesini engellemek. Kullanılmayan eski eşyalar evde birikerek yenilenmeyi ve yeniliği engeller. Kırık ve eski parçaların negatif enerji barındırdığına inanıldığı için yenileriyle değiştirilmeleri tavsiye ediliyor. Eskilerden kurtularak yeniye yer açmak bu felsefeye göre oldukça önemli. Mümkünse edinilen yeni eşyaların sıfır olmasına dikkat edin. İkinci el eşyalar üzerlerinde önceki kullanıcılarının enerjilerini barındırdığından sizin enerjinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Solmuş çiçeklere dikkat!

Evinizde canlı çiçek barındırmanız da tavsiye edilen noktalardan biri. Ancak solmuş çiçek barındırmamaya özen gösterin, artık yaşamayan ve ruhsuz olan bir varlığı temsil ettiği için solmuş çiçeklerin kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Evin girişinde dikkat edilmesi gerekenler

Eve girilen ilk yer ilk izlenimi sağladığı için dikkat edilmesi oldukça önemli. Evin girişi huzur vermeli ve içeriye girme isteği uyandırmalı. Giriş kapısının tam karşısında ayna veya cam yerleştirmek pek doğru kabul edilmiyor. Girişe dekoratif objeler yerleştirerek daha samimi bir ortam elde edilebilir. Evin girişini düzenlerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yatak odasının ve yemek masasının girişten görülmemesi.

Yatak odası dizaynı

Yatak odasının doğru dizayn edilmesi de en önemli noktaların başında geliyor. Yeni günü ilk karşıladığımız yer olan yatak odası, pozitif enerji yaratacak şekilde tasarlanmalı. Duvarlar sıcak ve sade bir renge boyanmalı. İnsana mutluluk veren renklerle dolu bir odaya sahip olmak önemli. Yatak odası Feng Shui öğretisine göre hafif aydınlatıcılarla aydınlatılmalı. Güzel kokulu mumlar da dizaynı tamamlayacaktır. Pozitif enerjinin rahat hareket edebilmesi için yatağın doğru konumlandırılması oldukça önemli. Yatağın kenarları duvarla bitişik olmamalı, sadece yatağın baş kısmı duvara değer konumda olmalı. Yatağın başı, yatak başlığı ile desteklenmeli. Feng Shui’ye göre yatağın baş kısmı kuzey yönüne bakmalı. Öğretiye göre gezegenin enerjisine en uygun konumlandırma bu şekildedir. Çift kişilik yataklar tek parça halinde olmalı, iki tek bazanın birleşiminden oluşan yataklar Feng Shui felsefesine göre ayrılık anlamına gelmektedir. Yatak odasında bulunan ayna uyanılan ilk anda sizi yansıtacak bir konumda olmamalı, aksi takdirde uyanılan ilk anda kendi yansımanızdan tedirgin olabilirsiniz ve bu olumsuz duygular yaşamanıza sebep olabilir.

Feng Shui ile Evinizi Baştan Yaratın!

En çok vakit geçirilen oda: Oturma odası

Oturma odası, evde en çok vakit geçirilen oda olduğu için burada enerjinin rahat hareket etmesi çok önemlidir. Enerjinin hareketini kısıtlamamak için burada olabildiğince az ve sade eşya bulunması gerekmektedir. Feng Shui felsefesine göre oturma odasında bulunan renkler insanın hayatına renk katıyor. Bu sebeple beş elementin de rengi oturma odasında bulunmalı. Oturma odanızda; ateş elementi için kırmızı veya turuncu, toprak elementi için kahverengi, tahta elementi için yeşil, su elementi için mavi ve son olarak metal elementi için gümüş veya altın gibi metalik renkler bulundurmaya dikkat edin. Metal elementi için direk metal olan objeler de bulundurabilirsiniz.

Oturma alanızda koltukların doğru konumlandırılması da enerjinin hareket edebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Mümkünse koltukları sırtları kapıya dönük olmayacak şekilde konumlandırın. Duvar ile koltuklar arasında küçük de olsa bir boşluk bırakmaya özen gösterin. Bu sayede pozitif enerji daha rahat dolaşacaktır. Orta sehpanızı mümkün oldukça yumuşak köşeli seçin. Bu sayede daha rahat ve tehlikeden uzak hissedeceksiniz.

feng shui

Mutfak ve banyoda püf noktalar

Mutfak her zaman temiz ve düzenli olmalı. Bereket getirmesi için açıkta yiyecek bulundurmaya özen gösterin. Bunun için tezgahta veya masanın üzerinde bozulmayacak meyve veya kuruyemişler bulundurabilirsiniz. Yemek masası seçerken de mümkün olduğunca yumuşak köşelere sahip olmasına dikkat edin. Yemek masasında 6, 8 ya da 12 adet sandalye bulunması Feng Shui öğretisi açısından önemli. Masaya yakın bir yere ayna konumlandırmak hem ortama derinlik katacağı hem de sofranın bereketini artıracağı için tavsiye edilmektedir.

Son olarak banyo da mutfak gibi her zaman temiz ve düzenli olmalıdır. Banyo kapısı ve klozet kapağı enerji kaybı olmaması için her zaman kapalı tutulmalıdır. Banyo dışındaki odaların ise kapıları açık bırakılarak pozitif enerjinin rahat dolaşması sağlanabilir.

Feng Shui ile dizayn fikirlerinden Ytong evin ne olduğuna varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link