Arama sonuçlarınız

Acıbadem Mahallesi

Tarih: 26 Aralık 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Acıbadem Mahallesi, İstanbul’da Anadolu Yakasında Üsküdar ilçesinin içerisinde bulunan 33 mahalleden bir tanesidir. Kadıköy ilçesinin kuzeyinde yer almaktadır.

Acıbadem Mahallesinin batısında Altunizade ve Koşuyolu, kuzeyinde Küçük Çamlıca, doğusunda Ünalan ve güneyinde ise Kadıköy ile komşudur.

1984’ten önce Şevket Paşa Sokak- Faikbey Mescidi sokak hattının kuzey kısmı resmi belgelerde Üsküdar içerisinde kabul edilmiş olsa da 1984’e kadar semtin tamamı Mahalli İdare Teşkilatı açısından Kadıköy Belediye birimine bağlı idi. 1984’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması ile ilçe belediyeleri kuruldukça belediye sınırları yeniden gündeme gelmiş ve değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda Acıbadem Mahallesi’nin tapuda Üsküdar’a bağlı olan kısımları Üsküdar Belediyesine bağlanmıştır. Bu işlem sonucunda İstanbul’da biri Üsküdar diğeri Kadıköy’e bağlı birbirine komşu olan 2 adet Acıbadem Mahallesi ortaya çıkmıştır.

Demografik ve Sosyo-Ekonomik Yapı

Orta yaşlı nüfusun ağırlıkta olduğu Acıbadem Mahallesi’nde kadın-erkek oranındaki dağılım daha çok kadın tarafında bulunmaktadır. Çevresindeki mahallelerin ortalamasına göre daha çok süpermarket ve mini markete ev sahipliği yapan Acıbadem Mahallesi’nde, marka haline gelmiş bir alışveriş merkezi olan Akasya Acıbadem de bulunmaktadır.

Deprem riski göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Depremi engelleme şansımız olmasa da sonuçlarından minimum hasar alacak şekilde kurtulmamız için bazı önlemler var. Bu önlemlerden bir tanesi Afet Toplanma Alanlarının yaygınlığı. Yeşil alanların gitgide azaldığı İstanbul’da, Kadıköy Belediye’sinin 2019 verilerine dayanarak Acıbadem Mahallesi, Afet Toplanma Alanlarının sayısı açısından Kadıköy içerisinde 4. sırada yer almaktadır. Bu da Acıbadem’i değerli bir konumda tutan özelliklerinden bir tanesi.

Acıbadem mahallesi

Eğitim Hizmetleri

Çamlıca Kız Lisesi

1913 yılında “Çamlıca İnas Sultanisi” adıyla “Ahmet Ratip Paşa Köşkü”’nde açılan okul, Osmanlı döneminde ilk açılmış yatılı kız okullarından birisidir. Tarih boyunca sayısız anıya şahitlik etmiş okul aynı zamanda başarısı ile de kendinden söz ettiren köklü bir okuldur. Aynı zamanda Çamlıca Kız Lisesi, Rıfat Ilgaz’ın romanından uyarlanmış olan Hababam Sınıfı’nın çekildiği filmlerin yer aldığı binadır.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar yerleşkesi Acıbadem’de yer almaktadır. Birbirinden yetenekli bireyleri yetenek sınavı ile seçen bu fakülte, yetiştirdiği öğrenciler ile adından söz ettirmektedir.

Acıbadem mahallesi

Sağlık Hizmetleri

Acıbadem Kadıköy Hastanesi

Acıbadem Hastanelerinin ismini aldığı ve ilk zamanlarında bir semt hastanesi olan Acıbadem Doktor Şinasi Can Hastanesi, Acıbadem’de yer almaktadır. Aynı zamanda İstanbul Anadolu yakasındaki ilk hastane olma özelliği de bu hastaneyi özel kılmaktadır.

Acıbadem mahallesi

Sosyal ve Kültürel Hizmetler

Gençlik Sanat Merkezi

Gençlik Sanat Merkezi, Kadıköy Belediyesi’nin Çocuk Sanat Merkezini kurduktan sonra elde ettiği tecrübe ile hayata geçirilmiş bir girişimdir. Gençlik Sanat Merkezi 14 ila 22 yaş arasındaki gençlerin gidebileceği ve sanat merkezi ihtiyaçlarını karşılama amacıyla ortaya çıkmış bir projedir.

Kadıköy Belediyesi’nin yürüttüğü Kadıköy’de bulunan tarihi binaları gerçeğine uygun şekilde restore edip yaşamaya devam ettirme felsefesinin ortaya çıkardığı bina arayışı, 1913 yılında kurulmuş ve zamanla tarihe karışmış olan Kız Mektebi’nin bulunduğu köşkü satın almaları ile sonlanmıştır. Gerekli restorasyon ile de halkın kullanımına açılmıştır.

Acıbadem mahallesi

Dini Hizmetler

Acıbadem Musevi Mezarlığı

Kadıköy’de Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı tarafından yönetilen Acıbadem Musevi Mezarlığı Acıbadem- Uzunçayır bölgesinde yer almaktadır.

Açık ve Yeşil Alanlar

Şehit Mete Sertbaş Parkı

Acıbadem Mahallesi Muhtarı, Mete Sertbaş’ın anısına halka hizmete açılmış olan Şehit Mete Sertbaş Parkı, dinlenme alanları, spor aletleri, yürüyüş ve bisiklet parkurları gibi birçok özelliğe sahiptir. 4.040 metrekare alana sahip olan park, Acıbadem Mahallesi’nde yer almaktadır.

Acıbadem mahallesi

Ulaşım Hizmetleri

Uzunçayır Metrobüs Durağı

İstanbul içerisindeki en önemli toplu taşıma buluşma noktalarından bir tanesidir. Metroda ve birçok otobüs hattında yer almaktadır. Çoğu yere aktarma yapabileceğiniz merkezi ve ulaşılabilir bir konumdadır. Kısacası Uzunçayır’dan ulaşamayacağınız bir yer yoktur.

Bonus: Acıbadem’in Meşhur Pastanesi Badem Tat

Badem Tat

Kadıköy Yıldızbakkal civarında 1957 yılında kurulmuş olan Badem Tat Pastanesi’nin kuruluş ismi Badem Pastanesidir. Badem Tat yarım asrı geçen tecrübe ve hikayesi ile halkın uğrak yeri olmuştur. Gidenler her zaman birbirlerini tanıyan simalardır ve yolu Badem Tat civarından geçen insanlar yıllar boyu burada anı biriktirmişlerdir.

Mahallelerin tanıtıldığı Mahalle rehberlerimizden tapu işlemlerine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link