Arama sonuçlarınız

Aidat Nedir? Apartman Aidatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarih: 26 Ocak 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Aidat, apartmanın giderlerinin karşılanması için toplanan para miktarıdır.
Aidat, apartmanın giderlerinin karşılanması için toplanan para miktarıdır.

Apartman aidatları her zaman kafa karışıklığına yol açan bir konudur. Aidat ödemek zorunlu mudur? Aidat ücreti nasıl hesaplanır? Ortak kullanım alanlarındaki imkanlardan yararlanmayanlar da aidatı ödemek zorunda mıdır? Bunlar her zaman karşılaşılan soruların başında gelmektedir. 

Aidat Nedir?

Tüm apartman sakinlerinin aidat ücretini ödemesi zorunludur.
Tüm apartman sakinleri aidatını ödemelidir.

Aidat, genellikle konut sahiplerinden alınan apartman görevlisi, bahçıvan, güvenlik görevlisi gibi sabit giderleri ve ortak alanlarda yapılan bakım, ısınma ve onarım gibi diğer giderlerin karşılanmasını sağlayan meblağdır. Bu ücret apartmana, daire sayısına, bulunduğu şehir gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ücret değişkenliği gider miktarı ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Ödenecek miktar toplam giderlerin miktarı daire sayısına (tüm dairelerin eşit alana sahip olduğu düşünülmektedir) bölünmesi ile hesaplanır. Apartman yönetiminin belirlediği miktarda ve aralıklılarla toplanır. Bu ücreti toplamak da apartman yöneticisinin görevlerinden biridir. 

Arsa Payına Göre Aidat

Aidat ile alakalı yapılan son yasal düzenlemelere göre, her arsa sahibi bu giderler için belirli miktarda bir ücret ödemek zorundadır. Fakat ücrete katılım miktarı sahip oldukları arsa miktarına göre değişmektedir. Arsa miktarı daha fazla olan mülk sahipleri daha yüksek miktarda öderler. 

Fakat bu ödemeyi yapmak her zaman için mülk sahiplerinin görevi değildir. Eğer mülk sahibi evi kiracıya bırakacak ise, bu ödemeyi kiracıya devredebilir. Kira sözleşmesine bu yönde bir madde eklendiği takdirde ödemelerin sorumluluğu kiracıya geçer.

Ancak bu iki koşulda da tüm apartman sakinleri ödemek zorundadır. Ortak hizmetler kullanılsın ya da kullanılmasın aidatın ödenmesi zorunluluktur. 

Apartman yöneticileri aidatı toplamak ve bazı işleri üstlendiğinden, bu hizmetleri karşılığında aidat ödemekten muaf olabilmektedirler. Ancak bunun kayıt altına alınıp imzalanması gerekmektedir.

Aidat Ödenmezse veya Gecikirse Ne Olur? 

Düzenli olarak ödememe yapılmaması veya eksik ödeme yapılması ciddi yasal sorunlara yol açabilir. Eğer ödenmez ise ödemeyen daire sahipleri hakkında icra takibine kadar uzanan yasal süreçler başlatılabilir. Ayrıca ödenmeyen aidatlar içinse gecikilen günler üzerinden gecikme faizi uygulaması yapılmaktadır. Ödenecek faiz miktarı Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yazan miktardadır ve bu oran seneden seneye değişkenlik gösterebilir. 

Sitelerin Ücretleri Neden Fazla?

Siteler apartmanlara nazaran daha fazla olanak sağlamaktadır.

Sitelerde bulunan olanakların ve ortak alanların fazlalığı aidat ücretini arttırabilir. Ancak daire sayısının sitelerde apartmanlara göre fazla olması bu noktada daire başına düşen ücreti düşürmek açısından faydalıdır. 

Aynı zamanda, bazı siteler bulunan ortak alanları çeşitli kurumlara kiralayarak aidat giderlerini de düşürebilmektedir. Ortak alanların kiralanma kararının alınabilmesi için bütün kat maliklerinin oy birliğinde bulunması koşulu vardır. Ayrıca kiralanacak alanın yapılacak faaliyet için uygun olması lazımdır. Örneğin market olacaksa belirtilen kriterleri karşılaması gerekmektedir. Böylelikle ortak alanlardan gelen kira miktarı site için gelir olarak kayda geçer ve site giderlerinden düşülür. Böylelikle aidat miktarı azalmış olur. 

Türkiye’nin ilk dijital gayrimenkul şirketi Emlaksat ile evinizi hızlı ve güvenilir bir biçimde satabilirsiniz. Emlaksat sağladığı ekstra özellikler ile sıradan bir emlak şirketinden fazlasını sizler için gerçekleştirerek en iyi hizmeti önceler. Şimdi sizler de bu avantajlarla dolu hizmetten faydalanmak için iletişim bilgilerini takip edebilir ya da sizi arayalım butonuna numaranızı bırakabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link