Arama sonuçlarınız

2021’de Ev Sahibi Olmak için Yapılması Gerekenler

Tarih: 29 Ocak 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
2021'de ev sahibi olmak
2021’de ev sahibi olmak artık bir hayal değil.

Çoğu insanın yeni yıla girerkenki hayallerinden biri de kendi evlerinin sahibi olabilmektir. İnsanların bu hayale ulaşmak için biraz çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda insanlara yardımcı olacak destekler hükümet ve bankalar tarafından da gelmektedir. Peki 2021’de ev sahibi olmak için neler yapılması gerekiyor?

Bireysel olarak yapılması gerekenler

Bireysel olarak yapılan bütçe kontrolü ev alırken oldukça yardımcı olacaktır.

Ev almak isteyen insanlar, öncelikle aylık giderlerini gözden geçirmeli. Bütçelerini düzgünce hesaplayıp gerçekten ihtiyaçları olmayan harcamaları mümkün olduğunca kısmalı. Düzgün bir bütçe yönetiminin para biriktirme konusunda ne kadar fayda sağladığını hemen fark edeceklerdir. Bütçe hesabını kolaylaştıran bir yöntem de listeleme yöntemidir. Kişi bir ay boyunca tüm harcamalarını not etmelidir. Ay sonu geldiğinde ise nereye fazla para harcadığını rahatlıkla görebilmelidir. Böylelikle gereksiz masraf kalemleri ortadan kalkmış olur. 

Kredi ile ev almak günümüzde oldukça sık tercih edilen bir opsiyondur. Kredi notunuzu öğrenmeniz de yapılacak bir adım. Eğer konut kredisi almak istiyorsanız, kredi notunuzun riskli grubuna dahil olmamalıdır. Kredi notu hesaplanırken birkaç temel nokta vardır. Bunların başında eğer daha önce kredi aldıysanız bu kredilerin ödemesini nasıl yaptığınızın kontrol edilmesi gelmektedir. Eğer düzenli yaptıysanız bir adım öne geçme ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca kontrol edilen bir diğer faktör ise sahip olduğunuz kredi kartı borçlarınızı düzenli ödeyip ödemediğinizdir. Eğer bu iki faktörü de düzenli ve kurallara uygun bir şekilde yürütüyorsanız yüksek kredi notuna sahip olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. 

Bütün bu özelliklerin yanında ana kriterleri belirlemek de oldukça önemlidir. Her insanın konut alırken tercih ettiği kriterler başkadır. Kimi insan merkezi bir lokasyonu tercih ederken, kimileri için karışık ve yorucu olduğundan daha şehir dışı lokasyonları tercih eder. Kimi özel tercihler fiyatta aşağı veya yukarı yönlü hareket göstermesine sebep olur. Bu durumda hedefte olan ev kriterlerini belirlemek, bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenleri çok daha net bir şekilde önünüze serecektir. 

Hükümet ve bankalardan gelen destekler 

Hükümet ve bankalardan gelen destekler
Devletin ve bankaların desteği ile ev almak artık daha kolaydır.

2020 krizlerin senesi olsa da emlak satışlarının gidişatı açısından karamsar olmayan bir seneydi. Bu sene de aynı şekilde olumlu sonuçların alınması beklenmektedir. Kamu bankaları kredi faizlerini senenin ortasında sıfır evler için 0.64’e ikinci el evler içinse 0.74’e indirmişti. Konut kredi faizlerinin düşüklüğü sebebiyle konut alımına olan talep artmıştı. Bu hamle ile de konut alımı için konut kredi faizlerinin ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz.

Aynı zamanda konut alacaklara devlet desteği de bulunmaktadır. Devlet geri ödemesiz yardımlar ile ilk kez ev alacaklara ciddi bir teşvik sağlamaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak için devletin seçmiş olduğu bankalardan konut hesabı açan kişilerin düzenli miktarda para biriktirerek belli sürenin ardından hibe alma ihtimali mümkündür. Açılan hesabın süresine göre katkı miktarı değişmektedir. Paranın hesapta durduğu süreye göre 28 bin liraya varan destek almak mümkündür. Eğer kişiler evlenecekse ve bu hesap ortak açılırsa bu tutarın 57 bin liraya kadar ulaşma ihtimali de vardır. 

Alanında öncü şirket Emlaksat ile evinizi hızlı ve güvenilir şekilde satmak mümkün. Düşük hizmet bedeli ile sizleri önceleyen Emlaksat’ın uzman ekibine iletişim bilgileri üzerinden ulaşabilirsiniz. Zengin blog içeriklerini incelemek için blog sayfasına, İstanbul Kadıköy’de bulunan konut projelerine göz atmak için projeler sayfasına bakabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link