Arama sonuçlarınız

Arsa Yatırımının Avantajları Nelerdir?

Tarih: 24 Ağustos 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Arsa yatırımı, yatırım denildiğinde akla ilk gelen seçeneklerden biridir. Kârlı gözükse de öncesinde detaylı araştırma gerektiren bir yatırım türüdür. Doğru zaman ve koşullarda yapılan bir arsa yatırımıyla kazancınızı maksimize edebilirsiniz. Süreç olarak gayrimenkul yatırımına benzer olarak ilerler; konum, kullanım şekli, tapu niteliği gibi koşullar önemlidir. Bunun yanında arsalar size farklı girişimleri hayata geçirebileceğiniz esnek bir yatırım olanağı sunar.

Yatırım yapmak istiyor ancak öngördüğünüz kazanç konusunda sürpriz yaşamak istemiyorsanız da arsa yatırımı sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Çünkü arsa yatırımının zarara uğratması zordur. Yeterince beklenildiğinde yatırımınız eninde sonunda avantajlı olacaktır. Hem uzun vadedeki değerinin fazla olabilmesi hem de kısa vadede de kazanç oluşturabilmek içinse dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Neden Satılık Arsa Yatırımı Yapılmalıdır?
Neden Arsa Yatırımı Yapılmalıdır?

Arsa Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arsa fiyatlarını belirleyen birçok etken vardır. Bunlar; arsanın konumu ve bu konumun gelişim potansiyeli, toplam büyüklüğü, mülkiyet yapısı, biçimi ve zemin durumu, imar durumu ve imar planı gibi sıralanabilir.

Arsa yatırımı yapılmadan önce tapusuna bakıp incelenmeli, imar durumu mutlaka kontrol edilmelidir. Satıcının söyledikleri kesinlikle teyit edilerek değerlendirilmelidir. En önemli adımlardan biri ise tapu müdürlüğüne gidilerek arsa üzerinde herhangi bir hukuki işlem ya da yaptırımın olup olmadığının kontrol edilmesidir. Ek olarak alacağınız arsanın emlak vergisi borç durumunu da belediye aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca arsanın;

 • yol ile arasındaki mesafe
 • şehir merkezine yakınlığı
 • turizm bölgelerine mesafesi
 • organize sanayi bölgelerine yakınlığı ve
 • deprem bölgesinde olup olmadığı gibi faktörler de dikkat edilmesi, planlama yapılırken değerlendirilmesi gereken noktalardır.

Arsa Yatırımında Kazanç Nasıl Artırılır?

Arsa Nasıl Kazançlı Bir Yatırım Olur?
Arsa Yatırımında Kazanç Nasıl Artırılır?

Arsanın kazanç getirisini etkileyen faktörlerden ilk değerlendirilmesi gereken vadedir. Uzun vadede arsa yatırımının neredeyse her zaman kazandıracağı söylenebilir. Ancak yol haritası çizilmesi gereken konu kısa vadede de kazanç elde edebilmektir. Arsanın özelliklerini iyi bilip konum hakkında detaylı araştırma yapmanız bu konuda size fayda sağlayacaktır. Gelişmekte olan bir bölgede dikkat ederek yaptığınız bir arsa yatırımı sizin için oldukça kazançlı olacaktır. Dolayısıyla arsanın imar durumu oldukça önemli bir konudur. Çünkü imar izni bulunan bir arsa yatırım getirisini de artırır, bu iznin hangi yapı için olduğu da sorgulanmalıdır.

Süreç olarak benzerlik gösterse de detaylara inildiğinde arsa yatırımı yapmak konut almaktan ayrılır. Çünkü konut alım sürecinde gerek gezilerek gerekse ilgili makamlara gidilerek gereken bilgi ve gözlemler kolayca yapılabilir. Ancak arsa almak daha detaylı araştırma gerektirir. Konutta değer artışından kaynaklı kazanç olmasa bile kira getirisi olabilir. Ancak arsada böyle bir durum söz konusu değildir, ek olarak vergi yükü de bulunur.

Yatırımınızı yaptıktan sonraysa geriye satış için doğru zaman seçimi kalıyor. Satış stratejileri arsa yatırımında önemli rol oynar. Arsanızın bulunduğu konumun değişikliklerini ve öngörülen bölge planlamalarını düzenli olarak takip etmelisiniz.

Arsa yatırımının avantajlarından ev satarken tapu harcının kim tarafından ödenmesi gerektiğine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link