Arama sonuçlarınız

Ev Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Tarih: 5 Ağustos 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Ev satış işlemi esnasında ödenen tapu harcı bedeli, hem ev alanları hem de satanları yakından ilgilendiriyor. Emlaksat olarak bu yazımızda tapu harcı nedir, kim tarafından nasıl ödenir, tapu harcı nasıl hesaplanır gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Tapu harcı nedir, ev alıp satarken tapu harcını kim öder?
Ev Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu Harcı Nedir? 2022 Tapu Harç Bedeli Ne Kadar?

Bir ev almaya karar verdikten sonra araştırılması gereken birçok konu vardır. Hem satıcıyı hem alıcıyı ilgilendiren tapu harcı da bu konulardan biridir.

“Tapu masrafı” olarak da bilinen tapu harcı, beyandaki satış bedelinin %4’ü olacak şekilde ödenmesi gereken bedeldir. Tapu harcı, tapu işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bir kez ödenir. Bu bedele ek, döner sermaye ve hizmet bedeli de ödenir. Döner sermaye bedeli 2022 yılı için 157 TL olarak belirlenmiştir. Ek olarak 21,50 TL ilave hizmet bedeli alınmaktadır. Toplamda döner sermaye bedeli olarak 178,50 TL ödenmesi gerekmektedir.

Ev Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Satıcı ve alıcı, tapu harcının kim tarafından ödeneceğine aralarında anlaşarak karar verebilir. Ortak bir karar alınmadığı durumda ise, yasalarla bu ödeme iki tarafa eşit şekilde paylaştırılmıştır. Tapu harcı oranı, her iki tarafa satış bedelinin %2’si olmak üzere toplam %4 olarak uygulanır. Ödeyecek kişi tapu harcını vergi dairesine öder ve ödendiğine dair makbuz alır.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı tutarı, geçtiğimiz yıllarda konut alımına teşvik amaçlı %1,5 oranına indirilmişti. Günümüzde ise güncel tapu harcı oranı %2’dir. Yani alıcı ve satıcıya satış bedelinin %2’si olmak üzere toplam %4 oranında uygulanır.

Bir örnekle tapu harcını hesaplarsak, satış bedeli 200 bin TL olan bir konut için iki taraf da 4000 TL harç ödemelidir. Ancak tarafların aralarında anlaşması ile bu bedel tabii ki değişebilir.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Ev SatarkenTapu Harcı Nasıl Ödenir?
Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Ödeme işlemini yapabileceğiniz birçok seçenek mevcut. e-Devlet üzerinden harç ödemesi yapabilirsiniz. Ek olarak Gelir İdaresi Bakanlığı’nın resmi sitesinden de ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz vergi dairesinde ya da anlaşmalı bankalarda tapu harcı ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Karar verilen şekilde alıcı ve satıcı tarafından tapu harcının ödenmemesi durumunda satış gerçekleşmez. Dolayısıyla herhangi bir devir işlemi mümkün olmaz.

Ev satarken tapu harcının kim tarafından ödenmesi gerektiğinden evinizi daha hızlı satabilmeniz için dekorasyon önerilerine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link