Arama sonuçlarınız

Evinizi Ne Zaman Satmalısınız?

Tarih: 27 Ağustos 2022
Son güncelleme: 28 Ağustos 2022

Gayrimenkul yatırımı en güvenli yatırımlar arasında değerlendirilir. Yatırım yapıldıktan sonra ise sıra “Evimi ne zaman satmalıyım, doğru zaman ne zaman?” gibi sorulara gelir. Geleceği bilemezsiniz ancak birkaç faktörü değerlendirerek daha bilinçli tercihler yaparak evinizi doğru zamanda satmak mümkün.

Satmak istediğiniz evin bölgesel koşulları, dönemin faiz oranları gibi faktörlerin yanı sıra örneğin evinizi projeden almış olmanız gibi etkenleri ayrı ayrı değerlendirmelisiniz. Bu doğrultuda yazımızda detaylara değinmeye çalışacağız.

Ev satmak için doğru zaman ne zaman?
Evimi Ne Zaman Satmalıyım?

1- Bölgedeki Konut Fiyatları

Ev fiyatlarında dönem dönem genel fiyat analizleri yapılıp trendler belirlenir. Buna rağmen evinizi satmadan yapacağınız bölgesel analiz her zaman daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Örneğin şehir genelinde konut fiyatlarında düşüş trendi varken evinizin bulunduğu bölge herhangi bir sebepten düşüş trendinden etkilenmemiş olabilir. Hatta bölgedeki ev fiyatları artışta bile olabilir.

Evinizi doğru zamanda satabilmek için bölgenizdeki konut fiyatlarını birkaç sezondaki değişimiyle beraber inceleyebilir, halihazırda ilanı olan konutların fiyatlarını gözden geçirebilirsiniz.

2-Faiz Oranları

Evinizi satmak, doğru zamanı belirlemeye çalışmak sizin için uğraştırıcı bir süreç olabilir. Ancak benzer süreçleri ev sahibi olmak isteyenlerin de yaşadığını unutmayın.

Bu bakış açısıyla düşünürseniz çoğu insan ev almak için konut kredisi kullanır. En iyi zaman ise uzun vadeli faiz oranlarının düşük olduğu zamandır. Bu durumda kişiler satın alma kararını daha kolay verir. Biraz daha fazla ödeme yapmayı sorun etmeyebilirler. Siz de düşük faiz oranları ve kredi fırsatlarını takip ederek evinizi satmak için daha doğru zamanı belirleyerek kazancınızı artırabilirsiniz.

3- Sezonların Önemi

Evinizi doğru zamanda satmak için dikkat etmeniz gerekenler
Evinizi Doğru Zamanda Satmak

Evinizi satmak istiyorsanız sezona karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bahar ve yaz ayları konut alım satımlarının en fazla olduğu dönemdir. İş ve okul nedeniyle taşınma yoğunluğu çok artar, dolayısıyla konut satışları da oldukça yoğun gerçekleşir. Bu döneme ek olarak yılsonunda da konut alımında artış görülür.

Ancak bu dönemlerde ilanların artışı, seçeneklerin fazla oluşu nedeniyle ilanınız daha az fark edilebilir. Bu rekabet ortamında kazancınızı azaltmak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle evinizi satmak için en doğru zamanı arıyorsanız bu sezonları es geçebilirsiniz.

4- Doğru Fiyat Belirlemek

Evinizi satmak için doğru zamanı belirlediğinizi düşündünüz, ilanınızı koydunuz ancak aceleniz olmasa bile geçen süre fazla gelmeye başladı. Bu durumda eğer evinizin fiyatını doğru belirlediğinizi düşünüyorsanız endişe etmenize gerek yok. Bazen evin bulunduğu bölgedeki dönemsel problemler ya da piyasadaki düzenlemeler ev satışlarını olumsuz etkiler.

Eviniz için doğru fiyatı belirlemek için profesyonellerle çalışabilir, dilerseniz gayrimenkul değerleme ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu etkenlerin yanı sıra evinizi doğru zamanda satmak için evinizin türüne göre dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir.

Projeden Aldığınız Evinizi Satmak

İnşaat projesinden alınan ev ne zaman satılmalı?
Projeden Alınan Ev Ne Zaman Satılmalı?

İnşaat projesinden alınan evi satabilmek için yapılması gerekenlerden ilki tapu devridir. Çünkü evin satılabilmesi için öncelikle kayıtlarda alıcı adına bir tapu bulunmalıdır.

Yönetmeliğe göre projelerde evler en geç 36 ay içerisinde teslim edilmelidir. Yani bugün konut projesinden bir ev alırsanız en fazla 3 yıl sonra evinizi satabilirsiniz. Burada da karşılaşılan bazı gereklilikler vardır.

İlki, evin üzerinde bir ipotek bulunmamalıdır. İkincisi ise inşaat şirketiyle yapılan anlaşmadır. İnşaat şirketi, satış hakkını sözleşme ile bir süreliğine kısıtlayabilir. Bunu kontrol etmek evinizi satmak için doğru zamanı belirlemeye çalışırken sizin için önemli olabilir. Ek olarak bazı inşaat şirketlerinde bu kısıtlama satış için taban fiyat şeklinde de olabilir.

Sıfır Olan Evinizi Satmak

Sıfır olan evinizi satmak istiyorsanız öncelikle inşaatın bitmesini bekleyebilirsiniz. Eğer eviniz bir sitede bulunuyorsa ve ortak alanların inşaatı henüz bitmemişse evinizin değeri düşecektir.

İnşaat tamamlandıktan sonra sitedeki doluluk oranının artmasını bekleyebilirsiniz. Bölgenin canlanması ev satışınızı olumlu etkileyecektir. Bu bekleme süresini ayarlarken evinizin yaşına da dikkat etmelisiniz, çoğu zaman 5-6 yaşın üzerine çıkılmadan evin satılması gerektiği ifade edilir.

Evinizi doğru zamanda satmak için dikkat etmeniz gerekenlerden hızlı ev satışı için dekorasyon önerilerine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link